artykuł sponsorowany

Garbarstwo – etapy i preparaty do garbowania skór

Wtorek, 13 lipca 2021 703
Wyprawianie skór na potrzeby produkcji różnego rodzaju wyrobów to jedno z najstarszych rzemiosł, które znane było już w starożytności. Dynamiczny rozwój manufaktur grabarskich przypadka jednak na czasy średniowiecza. Od stuleci garbowanie skór pozwala na pozyskiwanie wysokiej jakości surowca, wykorzystywanego obecnie w przemyśle obuwniczym, odzieżowym, do produkcji galanterii skórzanej oraz wielu innych elementów. Warto zgłębić specyfikę samego procesu garbowania oraz branży, z której wytworami spotykamy się niemal każdego dnia.

Na czym polega proces garbowania skór?

 

 

Garbowanie skór to wieloetapowy proces, mający na celu przekształcenie surowej skóry zwierzęcej w materiał o odpowiednich parametrach jakościowych i wytrzymałościowych. Garbarstwo pozwala przygotować skóry do produkcji różnego rodzaju elementów: od odzieży i obuwia, poprzez torby i galanterię, aż po tapicerkę meblową czy samochodową.

Obróbka skór składa się z wielu następujących po sobie czynności, przez co cały proces jest czasochłonny i skomplikowany. Garbowanie to właściwie nazwa jednego z kilku etapów wyprawiania. Zakłada on wykonywanie specjalistycznych zabiegów, mających na celu zapobieganie procesom starzenia się skóry, odpowiadającym za jej niszczenie. Proces wykorzystujący specjalistyczne preparaty chemiczne zwane garbnikami jest zarazem najważniejszym etapem garbowania skór.

 

Znaczenie branży dla gospodarki

 

Biorąc pod uwagę wysoką jakość produktów wytarzanych ze skóry, szeroką gamę zastosowań materiału, a także wartość całego sektora skórzanego, garbarstwo uznawane jest za niezwykle istotną gałąź przemysłu. Skórzane wyroby w odpocznieniu od tych produkowanych z tworzyw syntetycznych lub zamienników, uznawane są za znacznie trwalsze i często luksusowe, czego najlepiej dowodzą wysokie ceny mebli, obuwia czy innych, produkowanych z użyciem naturalnych skór produktów.

 

Jakie produkty i chemikalia wykorzystywane są w garbarstwie?

 

Na każdym etapie przemysłowej obróbki niezbędne są profesjonalne środki chemiczne, służące do przetwarzania skór. Wstępna obróbka wymaga zastosowania m.in. kwasu solnego, podchlorynu sodu oraz wodorotlenku sodu. Przy właściwym garbowaniu wykorzystuje se natomiast naturalne lub syntetyczne garbniki, czyli substancje nadające skórze miękkość, stabilność oraz elastyczność. Alternatywą dla garbników naturalnych, takich jak tran czy taniny, są zamienniki, np. Rotanina W czy Rotanina M70, produkowane przez Grupę PCC.

Kolejnym etapem obróbki jest dogarbowanie oraz napełnianie skór, z użyciem dyspersji akrylowych. Przykładem takiego środka jest m.in. Aldehyd AG, przeznaczony głównie do samodzielnego i kombinowanego garbowania skór futerkowych. Następnie skóra poddawana jest procesom wykończeniowym, mającym na celu zwiększenie jej wytrzymałości oraz jednorodności. Uściślanie, czyszczenie oraz odtłuszczanie to kolejne czynności, wykonywane z zastosowaniem specjalistycznych, głęboko penetrujących preparatów, takich jak Roksol N87 czy Rokpen U25.

 

Produkty dla garbarstwa – oferta grupy PCC

 

Jak widać, garbowanie skór na każdym etapie wymaga zastosowania odpowiednio dobranych preparatów. W ofercie Grupy PCC znajduje się szeroka gama syntetycznych środków dla garbarstwa, które z powodzeniem zastępują naturalne substancje. Marka w pełni odpowiada na potrzeby przemysłu garbarskiego, dostarczając bogate portfolio produktów niezbędnych na każdym etapie obróbki skóry.


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat