Gajadhur: kontrole w autokarach nie wypadają źle, gorzej jest z ciężarówkami

PAPKraj Poniedziałek, 24 sierpnia 202010 1895
Podczas tegorocznych wakacji zatrzymano ok. 2 proc. dowodów rejestracyjnych niesprawnych autokarów, w ub. roku był to 5 proc. - mówił w niedzielę Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Dodał, że sytuacja gorsza jest z ciężarówkami, gdzie sporo kierowców jeździ przemęczonych.

Alvin Gajadhur poinformował na antenie TVP Info, że w tym roku wyniki kontroli pokazują, że stan techniczny autokarów jest nieco lepszy niż w roku ubiegłym. "Oczywiście w te wakacje wyjazdów jest mniej niż w poprzednim sezonie, do tego momentu sprawdziliśmy ok 1000 pojazdów, w ubiegłym roku o tej porze było o 700 więcej" - wskazał.

 

Jak ocenił, jest to niewątpliwie związane z pandemią.

 

Dodał, że podczas kontroli autokarów wykrywane są raczej drobniejsze naruszenia, co do przekroczenia pracy kierowców. "Dużo gorzej jest w kontroli ciężarówek" - podał.

 

Jak zaznaczył, Inspekcja zatrzymuje kierowców przemęczonych i na tzw. podwójnym gazie, czyli pod wpływem alkoholu. "Ale największy problem to przemęczeni kierowcy - ponad 80 proc. naruszeń to czas pracy. Praktycznie codziennie zatrzymujemy kierowców, którzy próbują manipulować przy tachografach, które rejestrują czas pracy kierowców" - powiedział.

 

Jak wyjaśnił, to jest bardzo niepokojące, bo przemęczony kierowca na drodze jest równie niebezpieczny, jak ten pod wpływem alkoholu.

 

Główny Inspektor Transportu Drogowego dodał, że system automatycznej kontroli prędkości w tym roku zarejestrował więcej przekroczeń prędkości niż w roku ub.

 

"Od początku wakacji do 12 sierpni, fotoradary zarejestrowały ponad 188 tys. przekroczeń prędkości, to o 10 tys. więcej, niż w analogicznym okresie ub. roku" - podał. "Dlatego apeluję do kierowców o zdjęcie nogi z gazu. Jest jeszcze tydzień wakacji, będą powroty, nie warto ryzykować życiem i zdrowiem swoim, swoich bliskich i innych uczestników ruchu. - powiedział.

 

W sobotę późnym wieczorem na Śląsku doszło do jednego z najtragiczniejszych wypadków tych wakacji. Na dk 88 w Gliwicach, w pobliżu węzła Kleszczów, renault trafic, jadący w stronę Wrocławia, przewrócił się na jezdnię i sunąc po niej znalazł się na przeciwległym pasie ruchu. Wtedy w dach busa wjechał autokar. Siła uderzenia była tak duża, że bus został całkowicie zmiażdżony. Zginęło 9 osób - pięciu mężczyzn i cztery kobiety - jadących busem. Rannych zostało także siedem osób - pasażerów autokaru. (PAP)


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)24.08.2020 13:26

Za P.O takich cyrków nie było

11


Kazik ~Kazik (Gość)24.08.2020 20:29

ITD to państwo w państwie można by porównać do mafii kwestionują badania techniczne a sami na niczym się nie znają. Tu chodzi o kasę by wydoić od kierowców i firm a nie o bezpieczeństwo

11


gość ~gość (Gość)24.08.2020 15:18

Więcej panowiekontroli wszystkiego co jeździ :)

21


grefvever ~grefvever (Gość)24.08.2020 19:55

Łapać tych na autolawetach, bo to chyba najbardziej zmęczona grupa kierowców zawodowych - po Glinianej, Żelaznej i Dmowskiego pędzą na złamanie karku bo już blisko bazy ...

11


gość ~gość (Gość)24.08.2020 12:46

Mój kadet zawsze przechodzi przeglądy techniczne.

00


jhg ~jhg (Gość)24.08.2020 13:39

a jak zostanie rozwiązany transport dzieci do szkół w piotrkowie , czy dalej zdezelowanymi busami i autobusami w ścisku ? jak władza rozwiąże temat transportu ?

10


sdfsfd ~sdfsfd (Gość)24.08.2020 13:04

Widocznie bardziej opłacalne jest ryzykowanie mandatem niż naprawa. To coś mówi o wysokości mandatów. Jeśli są za niskie to sprzyjają popełnianiu wykroczeń.

11


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat