Gabinet Numizmatyczny wraca do Muzeum Regionalnego

ePiotrkowBełchatów Poniedziałek, 26 października 20201 977
Dobra wiadomość dla miłośników numizmatów i medali. W bełchatowskim Muzeum Regionalnym po kilkunastu latach przerwy ponownie otwarto Gabinet Numizmatyczny.
fot. belchatow.pl

Pierwsza wystawa, którą można będzie oglądać do marca przyszłego roku, poświęcona została św. Janowi Pawłowi II.

 

- To autorska wystawa muzeum i naszych numizmatyków. Przeważają z nich eksponaty od znanego bełchatowskiego kolekcjonera pana Adama Terkiewicza. Prezentujemy monety, medale i plakiety z całego świata. Mamy monety z Afryki, Australii, Oceanii, Ameryki Południowej i Północnej, oczywiście także z Europy. Pojawiają się także eksponaty z krajów egzotycznych, jak Malawi. Zwiedzający mogą zobaczyć i porównać, jak odmienne podejście do tej tematyki jest w różnych zakątkach świata. Chodzi nie tylko o sam wizerunek papieża, ale także samą technikę. To są monety emaliowane, grawerowane oraz wybijane. Mamy także monety w formie odlewów i różnych kształtów - mówi dyrektor Muzeum Regionalnego, Marek Tokarek.

 

Na przełomie XX i XXI wieku w placówce funkcjonował stały gabinet poświęcony numizmatyce, jednak w czasie, kiedy w muzeum swoją siedzibę miał Urząd Stanu Cywilnego, został on zlikwidowany. Cztery lata temu, podczas ogólnopolskiego zjazdu Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Bełchatowie narodziła się idea ponownego otwarcia gabinetu. Teraz udało się ją sfinalizować i w pomieszczeniu przylegającym do galerii stałej stanęły gabloty, zamontowano system zawieszeniowy oraz monitoring. Gabinet numizmatyczny będzie w muzeum na stałe, a prezentowane w nim ekspozycje będą poświęcone różnej tematyce.


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kiniu ~Kiniu (Gość)24.11.2020 14:10

Super wiadomość! I właśnie za sprawą takich regionalnych placówek i wydarzeń można zdobyć bezcenną wiedzę na temat monet. Ciekawe, czy w Muzeum pojawią się monety z wizerunkiem Jana Pawła II, czy może zaskoczycie nas czymś innym

10


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat