Foteliki dziecięce – jak wybrać ten najlepszy?

Tydzień Trybunalski Piątek, 10 czerwca 20161
Fotelik samochodowy, w którym podróżują nasze pociechy to od wielu lat bardzo ważny element wyposażenia samochodu. Dziś nikt już nie kwestionuje, że powinien być on jak najlepszej jakości, bowiem od niego zależy zdrowie i życie dziecka w przypadku wystąpienia niebezpiecznej sytuacji. Współczesne foteliki dziecięce przechodzą wiele testów, posiadają wiele ciekawych rozwiązań związanych z kwestiami bezpieczeństwa – wszystko to pozwala rodzicom dokonać jak najlepszego wyboru.
Foteliki dziecięce – jak wybrać ten najlepszy?

Fotelik dziecięcy – niezbędny element wyposażenia współczesnego samochodu, należącego do rodziny posiadającej małe dziecko bądź dzieci. Jak wybrać ten najlepszy? Czym kierować się przy jego zakupie? Poniżej znajdziecie przydatne wskazówki.

 

Waga dziecka

Przede wszystkim zanim przystąpimy do zakupu fotelika musimy wiedzieć, co oferuje nam rynek. Podstawowy podział to kategoria wagowa. Ważne – w pierwszej kolejności sugerujemy się wagą, a dopiero później wiekiem dziecka. Fotelik dobieramy więc, kierując się wagą naszych pociech i zmieniamy je zgodnie z zaprezentowanymi kategoriami. Do 12 roku życia nasze dziecko będzie potrzebować więc aż trzech różnych fotelików.

Obecnie najpopularniejszy podział fotelików (ze względu na wagę dziecka) jest następujący:

1. Grupa 0+ – waga do 13 kg – przeznaczony dla niemowląt i dzieci do 18 miesiąca życia – w tej kategorii wymaga się, aby dziecko podróżowało tyłem do kierunku jazdy (nawet jeśli fotelik można także zamontować odwrotnie). Zaletą tego fotelika jest jego wielofunkcyjność - najczęściej można go z powodzeniem używać także jako nosidełko. Dziecko podróżuje w pozycji leżącej. Jeśli chcemy, by jechało na przednim siedzeniu musimy się upewnić, że nie znajduje się tam aktywna poduszka powietrzna. Fotelik kształtem przypomina muszlę, co ma zapewnić ochronę ze wszystkich stron. Jeśli chodzi o mocowanie - foteliki tej kategorii przymocowujemy pasami bezpieczeństwa lub specjalnym mocowaniem Isofix.

 

2. Grupa 1 – waga od 9 do 18 kg – przeznaczony dla dzieci od 1 roku zycia do 4 lat – o zmianie na tę kategorię musimy pomyśleć w momencie, w którym nasza pociecha zaczyna już samodzielnie siadać. Te foteliki mają z reguły możliwość regulacji ustawienia – dziecko może więc w nich leżeć, siedzieć, jak i przebywać w pozycji półleżącej. Maluch może już siedzieć przodem do kierunku jazdy. Podobnie jak w przypadku fotelików z poprzedniej grupy, tak i te są montowane za pomocą pasów bezpieczeństwa lub mocowania Isofix. To drugie rozwiązanie jest nieco droższe, ale przy tym prostsze i bardziej bezpieczne.

 

3. Grupa 2-3 – waga od 15 do 36 kg – przeznaczony dla dzieci w wieku 4 - 12 lat – to fotelik, który będzie służył naszemu dziecku najdłużej – nawet przez 8 lat! Dziecko jest mocowane standardowymi pasami bezpieczeństwa. W większości modeli z tej grupy (w przeciwieństwie do poprzednich dwóch grup) nie ma wewnętrznych pasów. Kupując fotelik dla kilkuletniego dziecka trzeba zwrócić uwagę, aby można go było regulować – nasza pociecha w tym okresie szybko rośnie.

 

Poziom bezpieczeństwa

Kolejne kryterium, które musimy wziąć pod uwagę to oczywiście poziom bezpieczeństwa sprzętu. Dziś nikt już nie kwestionuje, że powinien być on jak najlepszej jakości, bowiem od niego zależy zdrowie i życie dziecka w przypadku wystąpienia niebezpiecznej sytuacji. W tym przypadku słowo „bezpieczny” oznacza, że fotelik osiągnął wysokie rezultaty w testach ADAC, jest dopasowany do wagi i wieku dziecka oraz jest poprawnie zamontowany w samochodzie.

 

Wyjaśnijmy jeszcze, czym są wspomniane testy ADAC. ADAC to niemiecki automobilklub, który co roku publikuje wyniki testów fotelików dziecięcych. Przed zakupem fotelika warto zwrócić na nie uwagę i zapoznać się z nimi. Pamiętać jednak należy, że ADAC nie sprawdza wszystkich fotelików, a jedynie pewną część z tych dostępnych na rynku. ADAC ocenia foteliki w skali od 1 do 5 w kilku kategoriach: bezpieczeństwo - na podstawie crashtestów i stabilności mocowania, łatwość obsługi, komfort dziecka i łatwość czyszczenia. Z tych cząstkowych ocen wyciągana jest ocena ogólna fotelika. Dodatkowo w swych testach ADAC zwraca uwagę na to z jakich materiałów zostały wykonane foteliki, czy na przykład ich producent nie zastosował w nich substancji szkodliwych.

 

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym taryfikatorem mandatowym za nieodpowiednie przewożenie dziecka w pojedzie – poniżej 1,5 m wzrostu poza fotelikiem ochronnym lub innym urządzeniem do przewożenia dzieci – oznacza mandat w wysokości 150 zł i 6 pkt karnych.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

whocares ~whocares (Gość)11.06.2016 10:06

BZDURY wymyślane po to by wyciągać pieniądze od ludzi...wystarczy że świat byłby bardziej odpowiedzialny, że drugi człowiek zanim zrobi jakas czynność która wpływa na życie drugiego PO PROSTU BY POMYŚLAŁ to nie potrzebowalibyśmy tylu głupich niepotrzebnych zasad i rzeczy. ale ludzie to debile, mysla tylko o sobie wystrzelone ego i "jestem bogiem"...masakra że tylu ludzi teraz próbuje na siłe tworzyć sobie idealne życie a i tak nie jest szczesliwym. ta pustka która powstała przez brak Jezusa Chrystusa znowu zostanie wypełniona niedługo czyms innym i stworzy się nazizm 2.0. ale nie jak z Hitlerem..teraz czas na księcia nieskazitelnego który zaprowadzi was na armageddon - książe William Arthur Winsdor V z domu Saxe Coburg Gotha. oto wasz wybawca który ta pustkę wypełni i zaprowadzi wasze kochane dzieci na rzeź i żadne foteliki nikogo nie uchronią.

01


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat