Flegma w gardle - czy świadczy o chorobie?

Kraj Poniedziałek, 15 czerwca 20200 7439
Flegma w gardle najczęściej towarzyszy infekcjom górnych dróg oddechowych. Zwykle towarzyszą jej występowaniu takie objawy jak katar, ból gardła i zatok. Czy flegma w gardle powinna nas niepokoić? Jak radzić sobie z zalegającą w gardle flegmą?

Flegma w gardle – przyczyny powstawania


Flegma w gardle to gęsta wydzielina utrudniająca naturalny przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Zalega w gardle, ale spływa tam z nosa i zatok, bardzo często powoduje chrypkę. Jej powstawanie ma uwarunkowanie fizjologiczne. Za pomocą tej lepkiej substancji z organizmu wydostają się na zewnątrz cząsteczki patogenne związane ze stanem chorobowym. Są to bakterie, wirusy, zanieczyszczenia i inne niekorzystne dla ustroju mikroorganizmy zasiedlające drogi oddechowe. Flegma w gardle wywołuje naturalną reakcję odkrztuszania, w celu pozbycia się nieprzyjemnej wydzieliny. 

 

Flegma w gardle może przybierać różne barwy i jest to uzależnione zarówno od schorzenia, któremu towarzyszy, jak i etapu choroby. Najczęściej flegma w gardle przybiera odcienie zielono-żółte i jest to objaw towarzyszący infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Nie powinno to budzić naszego niepokoju, oprócz oczywistego dyskomfortu zalegania wydzieliny na tylnej ścianie gardła. Bezbarwna flegma w gardle oraz wodnisty katar mogą być objawem reakcji alergicznej na kontakt z antygenem. 

 

W sytuacji, kiedy flegma w gardle przybiera barwy brunatne lub we flegmie widoczna jest krew, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Ciemna zabarwienie odkrztuszanej wydzieliny może świadczyć o zaawansowanej chorobie układu oddechowego, gruźlicy lub chorobie nowotworowej. 

 

Z problemem flegmy w gardle zmagają się także osoby nałogowo palące papierosy. Za pomocą flegmy organizm próbuje usuwać szkodliwe substancje, wdychane wraz z dymem papierosowym.  

 

Flegma w gardle – objawy towarzyszące 

 

Najbardziej intensywne wrażenie zalegania flegmy w gardle, odczuwalne są rano po przebudzeniu. Jednostajna, wielogodzinna pozycja leżąca umożliwia swobodne spływanie wydzieliny z górnych dróg oddechowych – nosa i zatok. 

 

Ze względu na lepką i gęstą konsystencję, nie jest możliwe odkrztuszanie całości flegmy. Wiele osób może zadawać sobie pytanie, czy będąca wynikiem infekcji wydzielina, która spływa do przewodu pokarmowego, może być groźna? Linią obrony przed patogennymi cząsteczkami jest kwas solny, wydzielany przez komórki okładzinowe żołądka, którego zadaniem jest unicestwianie groźnych drobnoustrojów.  

 

Zalegającej flegmie w gardle mogą dodatkowo towarzyszyć następujące objawy:

 

  • Zmiana brzmienia głosu, obniżony ton głosu lub bezgłos;
  • Nieżyt nosa;
  • Ból zatok;
  • Ból gardła;
  • Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej;
  • Problemy podczas przełykania.

Flegma w gardle – jak leczyć?


Leczenie flegmy w gardle zależy od ustalenia przyczyny jej występowania. Jeżeli flegma w gardle jest objawem towarzyszącym infekcji górnych dróg oddechowych, jej wydzielanie ustąpi wraz z zakończeniem choroby lub niedługo później. 

 

Usuwanie zalegającej w gardle flegmy, będzie wspomagało odpowiednie nawodnienie organizmu. Szczególnie jeżeli jest to infekcja, której towarzyszy podwyższona temperatura ciała lub gorączka. Organizm wymaga wówczas dostarczenia większej ilości płynów, w celu wyrównania strat związanych z nadmierną potliwością. Podwyższone spożycie wody będzie miało wpływ na rozrzedzenie wydzieliny i tym samy jej łatwiejsze odkrztuszanie. Właściwe nawilżenie powietrza będzie miało dobroczynny wpływ na wysuszoną śluzówkę górnych dróg oddechowych. 

 

Warto także wspomóc organizm w walce z chorobą poprzez stosowanie preparatów o działaniu immunostymulującym. Szczególną skuteczność wykazują te, zawierające w swoim składzie pelargonię afrykańską, aloes drzewiasty i jeżówkę purpurową. 

 

Sposoby wspomagające usuwanie flegmy z gardła: 

 

  • Apteczne preparaty wspomagające rozrzedzenie i odkrztuszanie flegmy;
  • Preparaty lecznicze wspomagające system odpornościowy organizmu;
  • Inhalacje wspomagające udrożnienie górnych dróg oddechowych.

Bariera śluzowa to fizjologicznie uwarunkowana warstwa chroniąca ustrój przed działaniem patogenów. Flegma w gardle, jako że jest to zmieniona chorobowo postać naturalnie występującego śluzu i ma charakter przejściowy, nie powinna dawać powodów do niepokoju.

 

 

 


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat