Firma wiarygodna finansowo, czyli o czym mówią certyfikaty?

Kraj Czwartek, 23 sierpnia 20181 2022
Wraz z rozwojem sektora FinTech, instytucje finansowe nieustannie zabiegają o polepszenie swojej działalności. Sprawia to, że na rynku dostępnych jest coraz więcej firm wiarygodnych finansowo. Rzetelna instytucja to taka, która świadczy najwyższej jakości usługi i działa na rzecz klienta. Jakie są najważniejsze certyfikaty wręczane pożyczkodawcom?

Certyfikaty dla firm pożyczkowych - o czym mówią?
 

Nawiązując z kimś współpracę zawsze staramy się poznać naszego biznesowego partnera. Nie zawsze dzieje się tak, gdy sięgamy po pożyczki pozabankowe. Bardzo często wnioskujemy o gotówkę nie mając wiedzy na temat kontrahenta. Działając pod wpływem emocji, chwytamy się pierwszej lepszej możliwości zasilenia naszego rachunku bankowego. Podążając tym sposobem popełniamy poważny błąd, a przecież mając takie same prawo do sprawdzenia naszego współpracownika jak firmy pożyczkowe, powinniśmy z niego korzystać.

 

Przed sięgnięciem po pożyczkę warto jest zebrać wszelkie informacje o pożyczkodawcy. Branie pożyczki będzie przyjemniejsze, jeśli zrobimy to od osoby, która sama nie zalega z płatnościami. Transakcja stanie się przyjemna, a my unikniemy popełnienia błędów.

Kluczowym elementem jest posiadanie przez firmę pożyczkową certyfikatów. Są one miarą wiarygodności i rzetelności instytucji, która udziela nam świadczenia. Certyfikaty mówią również o tym, że firmy działają zgodnie z prawem, nie zatajają informacji oraz indywidualnie podchodzą do swoich klientów. Wyróżnienie uczciwych firm pożyczkowych pozwala na odróżnienie ich od oszustów, których na rynku nie brakuje.

 

W zależności od przyznanego certyfikatu poświadczane są także: najwyższa jakość obsługi, oferty dostosowane do potrzeb klienta (np. system ratalny, który jest nam dany przy pożyczkach internetowych), przestrzeganie wszelkiego rodzaju kodeksów oraz brak zaległości finansowych. Przyznawane pożyczkodawcom wyróżnienia niosą korzyść także w stronę klientów. Zdecydowanie chętniej sięga się po pożyczkę od firmy, którą darzy się szacunkiem i zaufaniem. Certyfikaty dają nam gwarancję wartościowej współpracy.


Najważniejsze certyfikaty przyznawane firmom pożyczkowym
 

Rozwijający się sektor FinTech sprawia, że firmy pozabankowe stale ze sobą konkurują. Starają się oferować wyjątkowe warunki, podchodzą także indywidualnie do każdej prośby o finansowe wsparcie. Nie da się ukryć, że rywalizacja tyczy się także zdobywania certyfikatów. Wśród najważniejszych należy wyróżnić:

 

- Certyfikat Rzetelnej Firmy - wyróżnienie te przyznawane jest przedsiębiorstwom, które dbają o swoich klientów i zachowują ciągłość wszelkich transakcji finansowych. Jeśli chcemy przystąpić do programu, musimy poddać się monitorowaniu ze strony Krajowego Rejestru Długów oraz Biura Informacji Gospodarczej. Nie możemy zapominać o wykazaniu celu swojej działalności;
 

- Gwiazda Jakości Obsługi - cel wyróżnienia zawarty jest w jego nazwie. Poświadcza ono firmę, która wykonuje najwyższej jakości usługi. Z taką firmą współpracuje się bezpiecznie i przyjemnie. Warto zaznaczyć, że dbałość o szczegóły oferty, także brana jest pod uwagę podczas przyznawania tego odznaczenia;
 

- Laur Konsumenta - przyznawany na podstawie opinii pożyczkobiorców. Sonda, która zostaje przeprowadzona wśród klientów firm pożyczkowych, przybiera trzy warianty: telefoniczny, internetowy oraz bezpośredni. Nagrodzona zostaje ta firma, która była najczęściej wskazywana przez ankietowanych;
 

- Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo - potwierdza wiarygodność firm finansowych na podstawie baz Biura Informacji Kredytowej, rejestru BIG InfoMonitor oraz Związku Banków Polskich. Do uzyskania certyfikatu potrzebne jest jedynie prowadzenie przez pół roku działalności bez żadnej komplikacji finansowej oraz złożenie w serwisie płatnego wniosku o przyznanie wyróżnienia;
 

- Certyfikat Etyczny KPF - wyróżnienie przyznawane za przestrzeganie Zasad Dobrych Praktyk, czyli stosowanie się do ogólnie przyjętych i obowiązujących w kraju norm. Certyfikat przyznawany jest przez Komisję Etyki działającą przy Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.

 
Co jeszcze daje ochronę pożyczkobiorcy?
 

Biorąc pożyczkę zawsze chcemy mieć pewność, że robimy to zgodnie z regulaminem firmy pożyczkowej. Dobrze czujemy się wtedy, gdy pożyczkodawca szanuje nasze prawa i nie zdziera z nas ostatnich pieniędzy, żądając spłaty pożyczki. Nad wysokością pobieranych od klientów firm pozabankowych opłat, stoją przepisy znowelizowanej ustawy antylichwiarskiej. Dokument ma na celu zlikwidowanie powszechności udzielania pożyczek o charakterze lichwiarskim. Spada więc ryzyko, że weźmiemy pożyczkę u oszustów.

 

Nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, instytucjami płatniczymi czy pieniądza elektronicznego, czuwa Komisja Nadzoru Finansowego. Celem sprawowania kontroli nad rynkiem finansowym jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania tego rynku, jego stabilności, bezpieczeństwa oraz przejrzystości, zaufania do rynku finansowego, a także zapewnienie ochrony interesów uczestników tego rynku. KNF swoimi działaniami sprawia, że nielegalne strony internetowe instytucji finansowych kończą swoje działanie.

 

Na co warto zwrócić uwagę pożyczając pieniądze?
 

Wyróżnienia w postaci certyfikatów nie powinny być dla nas jedynym wyznacznikiem, który będzie decydujący w procesie ubiegania się o pożyczkę. Odpowiedzialnym pożyczaniem nazwiemy tylko takie, podczas którego dokładnie zapoznamy się z ofertą firmy pozabankowej. Co więcej, dowiemy się, co na temat naszego kontrahenta sądzą inne osoby. Po takie informacje możemy sięgnąć na fora internetowe.

 

Nie powinniśmy przejść obojętnie obok regulaminów pożyczek oraz dotyczących ich tabeli opłat. W określeniu ich wysokości pomoże RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Wskaźnik mówi o tym, ile w skali roku będzie nas kosztowało zadłużenie. Należy pamiętać, że przy dłuższym bądź krótszym okresie kredytowania, wynik nie będzie miarodajny.

 

Najważniejszą rzeczą podczas pożyczania pieniędzy jest dokładne przeczytanie samej umowy. Choć dokument powinien być napisany przystępnym językiem, może zawierać niejasności. Nie możemy bać się o nie pytać. Pożyczkodawca ma obowiązek wytłumaczenia nam wszelkich niejasnych treści. Zatajenie przed klientem informacji grozi odpowiedzialnością karną.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

kaśka ~kaśka (Gość)05.09.2018 13:08

Nie wyobrażam sobie współpracować z niesprawdzoną firmą. Bo potem się to źle kończy. Także jeśli wiemy na jakie certyfikaty patrzeć to już połowa sukcesu. Mi się sprawdza certyfikat Rzetelna Firma i najczęściej ten sprawdzam u kontrahenta. Dzięki temu wiem, że firma nie ma długów i jest solidna.

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat