Fala zwolnień w regionie

Strefa FM Wtorek, 20 stycznia 200918
Kryzys gospodarczy "zbiera żniwa" również w regionie piotrkowskim. W najbliższym czasie dojdzie do kolejnych zwolnień grupowych. Zarząd Piomy Industry zapowiada, że wręczy wypowiedzenia 300 osobom. Grupowe zwolnienia będą również w Piomie S.A., a wiele wskazuje na to, że również w młodszej spółce Piomie Odlewnia. Z kolei w firmie Formaplan mającej zakłady na terenie powiatów: piotrkowskiego i tomaszowskiego pracę straci 117 osób.
Fala zwolnień w regionie

Z Powiatowego Urzędu Pracy w Piotrkowie nadeszły wręcz szokujące informacje, po tym jak dotarły tam pisma zapowiadające grupowe zwolnienia.
Informowaliśmy już, że nie doszło do porozumienia zarządu Pioma Industry i związków zawodowych. Okazało się jednak, że pracę straci, nie jak się spodziewano 80 lecz 300 osób - taką informację otrzymał Powiatowy Urząd Pracy.
- Jestem zaskoczony takimi działaniami - mówi Czesław Skulski przewodniczący związkowej Solidarności w Piomie. Zapowiada, że związki podejmą radykalne działania. Jakie? - W środę lub czwartek zwołam komisje związkowe i będziemy musieli podjąć działania, które w jakiś sposób muszą zapobiec tym nieracjonalnym i nieprzemyślanym decyzjom ze strony zarządu Piomy Industry w sprawie zwolnień - wyjaśnia.

Okazuje się, że to nie koniec zwolnień w Fabryce Maszyn Górniczych. Do Powiatowego Urzędu Pracy dotarł domument. który zapowiada zwolnienia w Piomie S.A.

Oto fragment pisma

"Zarząd Pioma S.A informuje, iż z uwagi na spodziewane ograniczeniem rynku na produkty wytwarzanie przez Spółkę w związku z ogólnoświatowym kryzysem finansowym, PIOMA S.A zamierza kontynuować konieczne działania zmierzające do ukształtowania właściwej organizacji pracy i redukcji zatrudnienia, stosownie do potrzeb rynku i sytuacji finansowej Spółki. Pracodawca kierując się potrzebami kadrowymi związanymi z zadaniami bieżącymi Spółki oraz dążeniem do kształtowania struktury zatrudnienia dostosowanej do sytuacji rynkowej Spółki, zamierza zatem dokonać zwolnień grupowych pracowników w trybie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników."
W piśmie podpisanym przez prezesa Zarządu Waldemara Łaskiego nie określono liczby osób, które mogą zostać zwolnione z PIOMY S.A. Ma nastąpić do III kwartału tego roku. Obecnie spółka zatrudnia 656 pracowników.

Wiele wskazuje na to, że zwolnienia będą również w spółce Pioma Odlewnia.
Na nasze zapytanie otrzymaliśmy oświadczenie zarządu grupy Famur w sprawie restrukturyzacji w w spółce. Tu również brak jest konkretnej liczby planowanych zwolnień.

"Restrukturyzacja mająca na celu dostosowanie funkcjonowania spółek portfelowych do współczesnych wyzwań rynkowych oraz dopasowanie ich profilu produkcji do aktualnych potrzeb klientów prowadzona jest w całej Grupie FAMUR. Dotyczy ona wszystkich aspektów naszej działalności: zaplecza technologicznego, struktury zatrudnienia i produkcji. Zakres wprowadzanych zmian dopasowany jest do indywidualnej sytuacji każdej z firm. Liczymy na to, że prowadzone działania uchronią spółki należące do Grupy FAMUR przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi związanymi z panującym spowolnieniem gospodarczym."

Zwolnienia grupowe zapowiada także firma Formaplan z Wolborza. Pracę straci w lutym 117 osób z czterech zakładów: Wolbórz, Moszczenica, Młynary - łacznie 57 osób, Tomaszów Maz. - 60. Jest to związane z ograniczoną produkcją spowodowaną niskim poziomem zamówień. Ogólny stan zatrudnienia na dzień 31.12.2008 r. to 682 osoby.
Firma Formaplan zajmuje się produkcją arkuszy fornirowych, sklejek, płyt laminowanych, wiórowych, skrzyń, pudelek i klatek.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (18)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

bolo ~bolo (Gość)29.01.2009 09:50

dlaczego zwalnia się ludzi młodych a zostawia emerytów takich jak włodzimierz s.. zm31

00


xx ~xx (Gość)26.01.2009 07:23

"ekonom" napisał(a):
Ludzie przecież zazwyczaj nie dochodzą do fortun jakimiś szczególnymi zasługami, tylko sprytem, niekiedy bezczelnością, albo przez przypadek, albo zrobią za nich czarną robotę inni


Można by jeszcze dodać, że dochodzą jeszcze w sposób nieuczciwy w wyniku przestępstwa. O ile wykorzystywanie pewnych luk w prawie jest niemoralne to celowe stwarzanie pewnych luk dla siebie lub innych może być przestępstwem. A już obchodzenie prawa to śmianie się uczciwym ludziom w twarz. Sam przyznasz, że uczciwie wielkich pieniędzy nie da się zarobić w przeciągu kilku lat jeżeli pracuje się uczciwie. Na zachodzie duże fortuny powstawały pokoleniami. Oprócz pojedynczych przypadków jak np. Gates. Ale on stworzył zupełnie nowy przemysł. Ale w dziedzinach istniejących od dziesiątek lat jak górnictwo nie da się zrobić takiej fortuny w kilka lat bez przekrętów.

00


ekonom ~ekonom (Gość)24.01.2009 12:59

Nic to nie da mówię Wam, możemy sobie pisać co chcemy, a oni, tzn. kapitaliści mają to gdzieś i dalej będą konsekwentnie dążyć do pomnażania swoich milionów. Gdyby chcieli być "dobrzy" dla pracowników, to wypadliby z gry, a może w przyszłości sami zostaliby pracownikami, którzy magą stracić pracę. Taki mamy ustrój, wszystkiemu winien kapitalizm! Zapewnia wysoką efektywność gospodarowania w przeciwieństwie do tzw. socjalizmu, który już ćwiczyliśmy i wiemy, jakie było marnotrawstwo. Krążyły po mieście opowieści o tym, jak to np. na PIOMIE siedzą 3 dziewczyny w jakimś dziale, żeby raz na kwartał rozdać ludziom mydło. To oczywiscie przesada, ale przerosty zatrudnienia były ogromne, bo każdy miał mieć pracę. Z kolei kapitalizm opiera się na rachunku ekonomicznym, nikt nie będzie płącił pracownikowi, który z jakichś powodów jest niepotrzebny, ale żeby to się kręciło musi istnieć znaczny stopień polaryzacji ekonomicznej, żeby była prywatna własność środków produkcji, po prosty muszą być miliarderzy obok nędzarzy i pałace obok slumsów. Przy czym raczej nie należy pytać o to, czy to jest sprawiedliwe, bo nie ma odpowiedzi. Ludzie przecież zazwyczaj nie dochodzą do fortun jakimiś szczególnymi zasługami, tylko sprytem, niekiedy bezczelnością, albo przez przypadek, albo zrobią za nich czarną robotę inni, którzy jednak nie potrafią wykorzystać owoców swojej pracy dla siebie. Nawet w najbogatszych krajach tak jest. Kapitalizm jest okrutny, ale... może jeszcze nie wymyślono żadnej rozsądnej alternatywy...

00


observer ~observer (Gość)23.01.2009 14:43

Abstrahując od punktu odniesienia to jeżeli pracownik skreślony pójdzie na zwolnienie nawet na parę miesięcy a w tym czasie znajdzie sobie inną pracę to on jest wygrany bo nie traci ciągłości pracy a sam fakt skreślenia go nie ma już dla niego większego znaczenia. A już kilka takich osób na pewno jest. Więc zwycięstwo prezesa nie jest aż tak bardzo oczywiste. Choć cel swój osiągnął ale nie w takim stylu w jakim by chciał. Jest jeszcze jeden sposób, żeby uciec od skreślenia. Ale jest zbyt drastyczny żebym go tutaj opisywał.

00


motyl ~motyl (Gość)23.01.2009 13:43

Należy zadać sobie pytanie kto ma wygrać? Jeśli prezes to zawsze wygra, chyba że cały zakład poszedłby na chorobowe, jeśli pracownik to sprawa jest nieco inna, bowiem Ci co nie zostaną teraz skreśleni a będzie ich 656 - 59 = 597, ale w dłuższej perspektywie losowań (skreśleń) będzie więcej więc przegrają przy którymś z kolei wszyscy. (kłania się teoria prawdopodobieństwa i teoria gier)

00


mistrz ~mistrz (Gość)23.01.2009 13:12

Z tego co pamiętam to jest to wariacja bez powtórzeń V=n!/(n-k)! gdzie n=656 a k=59 co daje 1,0699E+165 możliwości skreśleń. Ale pewnie dla skreślającego w tej sytuacji każde skreślenie jest trafne więc jakby nie było powyższe wyliczenia biorą w łeb. Choć można przyjąć wariant, że kilka z tych skreśleń się nagle rozchoruje czy weźmie urlop i już skreślający nie wygra. I na to wszyscy skreśleni liczą.

00


yy ~yy (Gość)23.01.2009 12:57

Koleś 91,5% to może i ma ale muchozol. A jeżeli chodzi o prezesa to zapewne 100% bez liczenia.

00


Muchozol ~Muchozol (Gość)23.01.2009 12:42

100% - [(59:656) * 100%] = 100% -(0.085 * 100%) = 100% - 8.5% = 91.5%

00


ktoś ~ktoś (Gość)23.01.2009 11:54

Kolego jak już to 59 z 656. Ciekawe jakie jest prawdopodobieństwo wygrania. Może ktoś napisze choćby wzór. Zawsze to by było ułatwienie dla Prezesa.

00


observer ~observer (Gość)23.01.2009 11:39

Podobno dzisiaj na Piomę przyjechał prezes Waldzio i bawi się w kolejną loterię lotto. Jedna prosta zasada gry: 59 skreśleń z kilkuset. To tak dla uprzyjemnienia sobie czasu raz na dwa tygodnie loteria żeby nie wyjść z wprawy. Oby nigdy nie wygrał.
Panie Waldku pan się nie boi cały Famur za panem stoi.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat