artykuł sponsorowany

Faktoring – 4 wskazówki, jak zachować płynność finansową w firmie

Piątek, 26 marca 2021 650
Wystawianie przez kontrahentów faktur z odroczoną płatnością powoduje, iż na konto sprzedawcy pieniądze za sprzedany towar lub wykonaną usługę trafiają z opóźnieniem. Czas ten może wynosić nawet kilka miesięcy, co ma duże znaczenie dla zachowania płynności finansowej przedsiębiorstwa. Nie ma również gwarancji, iż po upływie terminu zapłaty zobowiązania finansowe zostaną zaspokojone. Jednym z popularnych rozwiązań, umożliwiających prężny rozwój firmy niezależnie od ilości wystawionych faktur z odroczoną płatnością jest faktoring. Na czym on polega i jakie są jego rodzaje?

 

Co to jest faktoring?

 

Faktoring to usługa, pozwalająca uniezależnić się firmom od ryzyka związanego z wystawianiem faktur z odroczoną płatnością. W transakcji handlowej lub usługowej między kontrahentami bierze udział jeszcze jeden podmiot, tak zwany faktor. Faktor wypłaca na konto firmy pieniądze za faktury, które trafiają do niego bezpośrednio po zawarciu transakcji. Bierze on na siebie całe ryzyko, związane z nieterminowością lub brakiem opłat ze strony klienta. To również na jego rachunek bankowy trafiają wszelkie opłaty za faktury. Dzięki takiemu rozwiązaniu sprzedawca ma na swoim koncie uregulowane wszelkie płatności już w dniu zawarcia umowy, co umożliwia rozwój firmy i zachowanie płynności finansowej.

 

Faktoring jawny a faktoring cichy

 

Według obowiązującego w Polsce kodeksu cywilnego zgoda od innych podmiotów na zarządzanie swoimi wierzytelnościami nie jest wymagana, dlatego bez problemu można je scedować na przykład na firmę faktoringową. Umożliwia to zastosowanie jednej z dwóch odmian faktoringu. Faktoring jawny występuje w przypadku, gdy klient jest poinformowany o przeniesieniu praw do wierzytelności na inny podmiot, natomiast cichy – gdy takiej informacji kontrahentowi się nie przekazuje. W tym pierwszym przypadku faktor ma możliwość (i najczęściej z niej korzysta) skontaktowania się z płatnikiem i ustalenie szczegółów transakcji oraz ewentualnych przeszkód w jej zawarciu i sfinalizowaniu. W dodatku firma zlecająca faktoring może odpisać od podatku poniesione koszty na to działanie. W przypadku faktoringu cichego nie ma takiej możliwości.

 

Zalety faktoringu

 

Faktury z odroczoną płatnością to spory problem dla przedsiębiorcy, gdyż gotówka, którą mógłby on obracać i inwestować jest zamrożona na dłuższy czas. Dzięki współpracy z faktorem, takim jak firma https://smeo.pl/, pieniądze mogą trafić na konto przedsiębiorcy już w dniu wystawienia faktury. Pozwala to na uniknięcie zatorów płatniczych i spokojne prowadzenie działalności. Istotna jest również prostota złożenia wniosku do firmy faktoringowej – można to zrobić bardzo szybko online, by po weryfikacji otrzymać darmowy limit faktoringowy. Skorzystanie z takiej formy finansowania nie obciąża zdolności kredytowej, pozwala także na negocjację zniżek u dostawców przy płatności gotówkowej.

 

Jakie faktury można sfinansować?

 

W przypadku chęci skorzystania z usług firmy faktoringowej przedsiębiorca powinien przedstawić faktury, które mają termin płatności od tygodnia do trzech miesięcy od jej wystawienia i nie mogą być przeterminowane. Ich wysokość powinna wynosi minimum 400 złotych netto, a jedyną dopuszczalną formą płatności powinien być przelew – gotówkowe nie są obsługiwane przez faktora. Faktury VAT mogą dotyczyć zarówno usług, jak i sprzedaży produktów, a dopuszczalnymi walutami, w jakiej dokonana została transakcja są polski złoty oraz euro.

 


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat