Europejski Komitet Regionów powołał grupę kontaktową‎ z Wielką Brytanią; zasiadła w niej prezydent Gdańska

PAPŚwiat Czwartek, 01 października 20200 577
Europejski Komitet Regionów (KR) powołał grupę kontaktową z Wielką Brytanią, której celem jest podtrzymanie komunikacji między samorządami z UE a brytyjskimi miastami, regionami i zdecentralizowanymi organami administracji. W skład grupy weszła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Inicjatywa ta jest następstwem wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE 31 stycznia br. UE dąży do osiągnięcia do 31 października porozumienia w sprawie przyszłych stosunków ze Zjednoczonym Królestwem, które wymagałoby ratyfikacji przez Parlament Europejski. Bez porozumienia istniejące więzi prawne między UE a Zjednoczonym Królestwem wygasną 31 grudnia 2020 r.


Na czele grupy kontaktowej stanął przewodniczący rady regionalnej Bretanii (Francja) Loïg Chesnais-Girard. Według niego obecny impas między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem nie powinien zamykać drzwi do podtrzymania współpracy na szczeblu regionalnym i lokalnym, ponieważ – niezależnie od wyniku negocjacji – władze lokalne i regionalne będą musiały ze sobą współpracować po 2020 r.


"Pokrzepiające jest to, że członkowie samorządów lokalnych, zdecentralizowanych parlamentów i zgromadzeń w całym Zjednoczonym Królestwie wykazują duże zainteresowanie podtrzymaniem naszych kontaktów. Brexit będzie miał poważne konsekwencje dla wielu europejskich regionów i miast, takich jak Bretania. Nasz głos musi być słyszany, a programy wsparcia dostępne dla regionów, takie jak pobrexitowa rezerwa dostosowawcza, muszą zostać wprowadzone już teraz" – podkreślił Francuz.

 
Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Apostolos Cicikostas powiedział, że samorządy lokalne i regionalne jako pierwsze zmierzą się z konsekwencjami, jakie końcowe negocjacje w sprawie brexitu przyniosą w życiu obywateli.

 
"W czasach, gdy społeczności potrzebują stabilności, wynikający z pobudek ideologicznych i politycznych brak porozumienia będzie hamował odbudowę i zagrażał pokojowi na irlandzkiej wyspie" – zaznaczył Cicikostas.


Dodał, że grupa kontaktowa dąży do utrzymania bliskich kontaktów między przywódcami lokalnymi i regionalnymi, nawiązywanych na przestrzeni dziesięcioleci, tak aby mogli oni dzielić się swoimi obawami, łagodzić skutki brexitu i chronić współpracę w interesie obywateli.


Grupa kontaktowa będzie spotykać się maksymalnie trzy razy w roku, aby omówić kwestie związane z handlem, przepływem towarów, osób i usług oraz metodami kontynuowania współpracy transgranicznej.


Jest to organ jednostronny, w którego skład wchodzi dwunastu członków Komitetu Regionów oraz obserwator z nowo utworzonej w Komitecie grupy politycznej Zielonych. Grupa kontaktowa będzie zapraszać na swoje posiedzenia przedstawicieli władz lokalnych oraz zdecentralizowanych parlamentów i zgromadzeń w Zjednoczonym Królestwie w oparciu o porządek obrad danego posiedzenia. Od brytyjskich samorządów może również przyjmować zaproszenia do organizowania posiedzeń w tym kraju.


Przed brexitem o utworzenie odpowiedniego organu w celu podtrzymania i wspierania dobrych stosunków między władzami lokalnymi i regionalnymi w UE i Zjednoczonym Królestwie zaapelowała ustępująca delegacja brytyjska w Komitecie Regionów.

 

 

 

 

(źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP)


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat