Epidemia uderza w budżety samorządów

ePiotrkow Piątek, 08 maja 202021 3542
O 10, a nawet kilkanaście procent mniejsze dochody odnotują samorządy z powodu epidemii koronawirusa. Tak będzie w powiecie piotrkowskim, mieście Piotrkowie Trybunalskim czy Radomsku. Co to oznacza? Najprawdopodobniej rezygnację z niektórych inwestycji.

- Z analiz, które przeprowadziliśmy na podstawie pierwszego kwartału 2020 roku, kiedy jeszcze nie były odczuwane skutki pandemii, wynika, że dochody powiatu są ok. 10% niższe po stronie tych z podatku PIT – mówił na ostatniej sesji Rady Powiatu Piotrkowskiego starosta Piotr Wojtysiak. - Szacujemy razem z prezydentem miasta, że dochody samorządów mogą być ok. 15% niższe, a to w przypadku samorządu powiatowego oznacza, że nie będziemy mieli środków na realizację zadań własnych, bowiem powiaty są tak skonstruowane, że nie mają zbyt dużych innych dochodów własnych.

 

Starosta piotrkowski zaznacza, że sporym obciążeniem dla samorządu jest prowadzenia służby zdrowia, która jest niedofinansowana. Szpital powiatowy (Powiatowe Centrum Matki i Dziecka przy ul. Roosevelta w Piotrkowie) funkcjonuje, ale w placówce wstrzymano realizowanie zabiegów planowych ginekologii. - A mieliśmy zaplanowane szereg operacji onkologicznych i innych – dodaje starosta. - Mamy wsparcie parlamentarzystów i apelujemy, by nie zabierano nam tych dochodów, tym bardziej, że utrzymujemy szpital w pełnej gotowości, z pełnym zatrudnieniem. Zadłużenie szpitala za rok 2019 to prawie 9 mln zł, które musimy pokryć w ramach wydatków bieżących. Jeśli te reguły zadłużenia nie zmienią się, samorządy utracą płynność finansową, a tym samym nie będą mogły realizować swoich zadań na rzecz mieszkańców. Liczymy, że Tarcza 3.0 i inne działania rządu spowodują, że utrata dochodów przez samorządy będzie zrekompensowana.

 

O mniejszych dochodach mówił też kilka dni temu na antenie Strefy FM prezydent Piotrkowa Trybunalskiego. - 10% mniej albo i więcej, dochody na pewno będą mniejsze. Przykład to komunikacja miejska, z której korzysta o wiele mniej pasażerów. Kolejny to żłobki - koszty utrzymania takie same, a wpływów nie będzie – mówił na antenie Krzysztof Chojniak.

 
Straty liczy tez pobliskie Radomsko. - Liczymy się z tym, że kilka milionów w tym roku do naszego budżetu nie wpłynie – mówi prezydent tego miasta Jarosław Ferenc. - Mam nadzieję, że to wszystko szybko się skończy i będziemy mogli jakoś funkcjonować. Podjęliśmy decyzję o zwolnieniu z podatku od nieruchomości dla mikro i małe przedsiębiorstw, a to oznacza ok. 1 mln zł mniej w budżecie. Nie zapominajmy o innych, większych firmach, które również chcą odroczenia lub zwolnienia z podatku, takich wniosków mamy na kilka milionów zł. Na pewno wpłynie to na funkcjonowanie miasta.


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (21)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

pandemicum debilicum ~pandemicum debilicum (Gość)08.05.2020 18:47

To nie żadna epidemia jest przyczyną, ale bezmyślne i chaotyczne wytyczne rządu. Rozdmuchanie problemu tej całej pic-pandemii miało na celu po pierwsze przeforsowanie zmian w prawie na skalę globalną (dlatego ogłupianie ma skalę globalną), a po drugie skłócenie ze sobą ludzi i wywołanie kryzysu ekonomicznego. Samorządy po prostu dostały rykoszetem, bo gospodarka to system naczyń połączonych. A z pustego to i Salomon nie wypije.

Cytuję:
Starosta piotrkowski zaznacza, że sporym obciążeniem dla samorządu jest prowadzenia służby zdrowia, która jest niedofinansowana.


Niech starosta wyśle zapytanie do premiera, dlaczego to samorządy mają finansować służbę zdrowia, skoro pieniądze ze składek zdrowotnych nie idą do budżetu samorządowego, tylko do centralnego.

Cytuję:
Szpital powiatowy (Powiatowe Centrum Matki i Dziecka przy ul. Roosevelta w Piotrkowie) funkcjonuje, ale w placówce wstrzymano realizowanie zabiegów planowych ginekologii. - A mieliśmy zaplanowane szereg operacji onkologicznych i innych – dodaje starosta.


A dlaczego wstrzymano? Przecież chyba ani ginekolodzy, ani onkolodzy nie poszli na wojnę z koronawirusem. A może po prostu nie chcą przeprowadzać zabiegów, bo boją się zakażenia? A wcześniej ginekolodzy się nie bali, że od pacjentek jakąś kiłę czy rzeżączkę złapią? Może się boją, że pacjentka psiochą na nich nakaszle - i bęc! - koronawirus konowałowi zaaplikowany zostanie?
Ponawiam tutaj moje pytanie: dlaczego większość lekarzy dała się medialnie ogłupić? Nie ufają już swojej wiedzy medycznej tylko służalczym mediom?

Cytuję:
Liczymy, że Tarcza 3.0 i inne działania rządu spowodują, że utrata dochodów przez samorządy będzie zrekompensowana.


Tarcza-srarcza. To właśnie DZIAŁANIA RZĄDU sprawiły, że samorządy utraciły dochody. Dochody utraciły też miliony ludzi w skali całego kraju. Czy rząd im to zrekompensuje? A z czego właściwie miałby zrekompensować, skoro rząd nie ma, ani nigdy nie miał własnych pieniędzy? To tak, jakby rabuś zrabował napadniętemu 500 złotych, a potem wyjął z jego kieszeni kolejne 500 i wręczył mu jako zadośćuczynienie ogłaszając triumfalnie, że ofierze napadu "zrekompensował stratę".
Panie Wojtysiak, Pan masz doktorat, a ewidentnie ciemnyś Pan jak chleb razowy.
Jak w ogóle ma być dobrze, skoro u władzy brak ludzi potrafiących logicznie myśleć?

50


gość ~gość (Gość)08.05.2020 07:59

A 2 miliardy na propagandę TVPis są pieniądze. Chore państwo

1211


gość ~gość (Gość)10.05.2020 10:40

Ból istnienia. Każdy musi ciąć koszty.

40


Mundek z Barkowic ~Mundek z Barkowic (Gość)08.05.2020 10:04

Urząd nieczynny; jest czas na weryfikację stanowisk oraz przygotowanie listy zbędnych Urzędników. Lecz rodzi się pytanie - co z kumotrami ? ? ? czy też ? ? ?

200


gość ~gość (Gość)08.05.2020 11:29

A ile dał radny jeden z drugim na pandemie tylko daj i daj bo brakuje na to czy na tamto a może panie radny daj 500 zł jeden z drugim już będzie mniej choć na to państwo ile by nie dał to będzie mało tse tung

62


Mediatekson ~Mediatekson (Gość)08.05.2020 08:03

Ale nie sprzedacie mediateki obcym?

81


kb ~kb (Gość)08.05.2020 09:37

Niestety, nam, zwykłym obywatelom daje po kieszeni to i Wy od nas mniej dostaniecie. Proste.
Spiąć się do roboty, a nie już straty liczyć!

130


e cysorzyku ~e cysorzyku (Gość)08.05.2020 08:08

Gdzie Jest Kapliczka? gdzie na wieczorny paciorek mam chodzić?
mam nadzieję, że WRÓCI na miejsce po wdrożeniu w rondo Solidarności starej łódzkiej?
Tego obżympoła rure było zlikwidować a od KAPLICZKI wara!!!

89


hgf ~hgf (Gość)08.05.2020 08:17

czy zaczną oszczędności od SIEBIE ? np.korekta uposażenia ,reorganizacja i pozbycie się pociotków ,,,nie marnowanie kasy ,wystarczy chcieć ,ale czy chcą ?

260


gość ~gość (Gość)08.05.2020 08:07

bo Rządzić To trzeba umieć, jak się za coś wziąłeś to sobie radź, prawdziwego wodza Poznaje się podczas bitwy, my swoje budżety rodzinne mamy też niezmienne a sobie z nimi radzimy

150


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat