Emilewicz: nie przewidujemy wznowienia handlu w niedziele

PAPKraj Wtorek, 31 marca 202010 3168
Pakiet antykryzysowy nie przewiduje umożliwienia handlu w niedziele, ale pozwala sklepom na przyjmowanie i rozładowywanie towaru i rozładowywanie go na półki - poinformowała PAP minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

"Pakiet ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową, nie przewiduje rozwiązań dotyczących zmian w zakresie handlu w niedziele. Choć – wychodząc naprzeciw postulatom branży – umożliwiamy sklepom przyjmowanie towaru, rozładowywanie go oraz wykładanie na półki w niedziele" - powiedziała PAP Emilewicz.

 

Zaznaczyła, że priorytetem rządu jest obecnie ochrona ludności, pracowników oraz zachowanie potencjału gospodarczego kraju w stanie jak najmniej dotkniętym przez skutki pandemii.

 

"Na bieżąco podejmujemy działania, które łagodzą jej wpływ na polską gospodarkę i rynek pracy. Taki właśnie cel przyświeca tarczy antykryzysowej. Na tym etapie staramy się wyjść naprzeciw postulatom jak największej liczby przedsiębiorstw, biorąc oczywiście pod uwagę zasoby, jakimi dysponujemy. Dlatego skupiliśmy się na rozwiązaniach, które w naszej ocenie rozwiązują najpilniejsze problemy - pozwolą firmom zachować płynność finansową i utrzymać zatrudnienie" - dodała szefowa resortu rozwoju.

 

Emilewicz zapewniła, że rządowi zależy na tym, by rozwiązania antykryzysowe służyły wszystkim, zarówno pracownikom, jak i jak największej grupie przedsiębiorców. Stąd w tarczy antykryzysowej są rozwiązania dla wszystkich – samozatrudnionych, mikro, średnich i dużych przedsiębiorstw.

 

"Jednocześnie od początku podkreślamy, że ten pakiet nie jest ostatecznym zestawem narzędzi wsparcia polskich przedsiębiorców. To pierwszy, najpilniejszy krok do walki z kryzysem. W razie konieczności jesteśmy gotowi wprowadzać kolejne instrumenty wsparcia" - powiedziała.

 

Minister powiedziała, że w pakiecie ustaw składających się na tarczę antykryzysową rząd zapisał rozwiązania, dzięki którym wojewoda będzie mógł w wyjątkowych sytuacjach chwilowo zmienić zasady selektywnego zbierania odpadów, czyli zmniejszyć liczbę frakcji w zależności od potrzeb.

 

Emilewicz poinformowała też, że rząd podejmuje szereg działań, żeby uchronić jak najwięcej polskich firm, choć jednocześnie zdaje sobie sprawę z tego, że część z nich może tego trudnego okresu nie przetrwać.

 

"Duża liczba firm może być zmuszona do restrukturyzacji. Nasz projekt polityki nowej szansy ma zminimalizować przyszłe skutki gospodarcze pandemii przez ułatwienie firmom ponownego startu. Co ważne, te rozwiązania są skierowane do wszystkich przedsiębiorców – małych, średnich i dużych" - powiedziała minister.

 

"Szczegółowe zasady udzielania pomocy opierają się o Wytyczne Komisji Europejskiej. Planujemy na ten cel przeznaczyć 1,2 mld zł przez 10 lat, czyli ok. 120 mln zł rocznie. Firmy w kłopotach mogą liczyć na pożyczki. Projekt ustawy czeka na uchwalenie przez Sejm" - dodała.

 

 

Łukasz Pawłowski/PAP


Zainteresował temat?

0

4


Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)31.03.2020 07:31

Brawo bo kasjerzy i sprzedawcy teraz pracują to chociaż niedziela dla nich

37


gość ~gość (Gość)31.03.2020 11:17

Bardzo dobrze należy się im odpoczynku bo wykonują kawał dobrej roboty!!!
Nie po to skrócili godziny otwarcia i zamknięcia sklepu żeby otwierać w niedzielę kasjerzy też muszą być bezpieczni pamiętajmy o tym i doceńmy to!

22


violettka ~violettka (Gość)31.03.2020 10:29

Jak widzę tę kłamczuchę, to przerzucam natychmiast kanał.

72


das ~das (Gość)31.03.2020 09:07

też uważam że jest za dużo urzędników, jak szarańcza sie namnożyli przez ostatnie 20 lat, dlatego ten kraj zawsze będzie do tyłu

150


Giuseppe ~Giuseppe (Gość)31.03.2020 08:44

Obiecali ruinę i zrealizowali.

74


gość ~gość (Gość)31.03.2020 08:06

Pamiętajmy, że najbliższa niedziela (tj. 05.04) będzie handlowa. Następna 26.04.

70


gość ~gość (Gość)31.03.2020 07:28

Kiedyś obiecali wesołe miasteczko.

33


Alan ~Alan (Gość)31.03.2020 07:10

Kolejny przykład jak PiSocjaliści dobijali gospodarkę zakazem handlu w niedzielę zadusili przedsiębiorców działających w galeriach handlowych i nie tylko, oni rujnują nasz kraj cały czas!!! A może usłyszymy wreszcie coś o znacznym zmniejszeniu zatrudnienia w sferze budżetowej???Kosztów utrzymania zbędnych urzędników nie są nawet w stanie policzyć a one są ogromne.

143


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat