Emerycie i rencisto, powiadom ZUS o przychodach

Kraj Wtorek, 18 lutego 20205 2668
Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich świadczeń, mają jeszcze dwa tygodnie na powiadomienie pracowników ZUS o osiągniętych przez siebie przychodach w 2019 roku. Termin minie dokładnie 2 marca, ponieważ ostatni dzień lutego przypada w sobotę.
fot.: pixabay

Przychody rozlicza się na podstawie zaświadczenia od pracodawcy, zatrudniającego emeryta lub rencistę. Osoby opłacające składki same za siebie (np. prowadzące działalność gospodarczą) zobowiązane są do przedstawienia oświadczenia o wysokości przychodu. Zaświadczenie należy dostarczyć do oddziału ZUS, z którego wypłacana jest emerytura lub renta.

 

Dokumenty muszą złożyć osoby, które jeszcze nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego, pobierają wcześniejszą emeryturę bądź rentę i pracowały w 2019 roku. Nie ma znaczenia, czy była to umowa o pracę czy umowa zlecenia, czy prowadzenie własnej firmy. Informacja o przychodach potrzebna jest pracownikom ZUS do rozliczenia wypłacanego świadczenia.

 
Zgodnie z przepisami Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zmniejszeniu podlega emerytura lub renta, gdy uzyskany przychód jest większy niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Do zawieszenia świadczenia dochodzi wówczas, gdy przychód przekroczy górną kwotę graniczną, tzn. 130 procent przeciętnego wynagrodzenia.

 

Jeśli świadczeniobiorca nie złoży oświadczenia o kwocie przychodu uzyskanego w 2019 r. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie się postępowanie wyjaśniające. Im szybciej doręczycie takie zaświadczenie tym szybciej ZUS dokona rozliczenia.

 

Dokumentów nie muszą składać emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, a także osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową oraz renty rodzinne przysługujące po osobach uprawnionych do tych świadczeń.


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Anastazja ~Anastazja (Gość)18.02.2020 17:13

Emeryci dorabiają a młodym w sile wieku nie dają godnie zarobić .Emerytura albo praca . Emeryci Wy mieliście swoje 5 minut.

34


emeryt ~emeryt (Gość)18.02.2020 20:30

Jakie dochody??Z puszek po piwie?

40


akurat123 ~akurat123 (Gość)18.02.2020 17:57

A Ci co są na KRUS-ie i pracują na czarno to do kiedy mają się zgłosić ??
Czy może ich nie dotyczy żadne prawo ?

60


gość ~gość (Gość)18.02.2020 08:50

Trzeba przyjechać o 6.00, bo później baby z zusu parking zablokują

80


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat