Elżbieta Gniewaszewska laureatką Złotej Wieży Trybunalskiej

ePiotrkow Środa, 16 czerwca 202116 3493
Taką decyzję podjęli członkowie kapituły na środowym posiedzeniu w Muzeum w Piotrkowie. Elżbieta Gniewaszewska była m.in. dyrektorem Wydziału Kultury i Sportu piotrkowskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz redaktorem naczelnym TV Piotrków. Od lat działa w Towarzystwie Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego.

Zanim rozpoczęły się obrady zgromadzeni w sali muzeum minutą ciszy uczcili pamięć zmarłych w 2020 i 2021 roku laureatów Złotej Wieży Trybunalskiej:  Rafała Orlewskiego, Jerzego Pokutyckiego, Stanisława Marcina Gąsiora, Jerzego Korczaka – Ziołkowskiego.

Prezes Waldemar Domarańczyk przedstawił ponadto informację o planowanych działaniach TPMP w 2021 roku. Towarzystwo planuje m.in. ufundować tablicę poświęconą Władysławowi Hartmanowi, honorowemu przewodniczącemu. Będzie ona zamontowana w 5 rocznicę jego śmierci, w listopadzie na kamienicy przy Słowackiego 26, gdzie mieszkał.

 

Wiceprezes Michał Rżanek poinformował, że towarzystwo w tym roku  skupi się na poprawieniu estetyki niektórych wcześniej odnowionych grobach na starym piotrkowskim cmentarzu. Ponadto tabliczkami oznaczone zostaną te nagrobki, które zostały odnowione w ciągu ostatnich 20 lat XXI wieku.

 

Podczas spotkania omawiano również akcję „Fotograficzne Archiwum Miasta” i IV edycję konkursu plastycznego „Mój zielony Piotrków”.

Do 46. edycji Złotej Wieży Trybunalskiej zgłoszono 4 kandydatury, jedna jednak nie była brana pod uwagę ze względu na brak uzasadnienia. Elżbietę Gniewaszewską wybrano w tajnym głosowaniu.

 

Wręczenie statuetki odbędzie się w połowie września na piotrkowskim Zamku. (a)

 

SYLWETKA ELŻBIETY GNIEWASZEWSKIEJ (z uzasadnienia do wniosku)

 

Od najmłodszych lat uczestniczyła w życiu artystycznym i kulturalnym Piotrkowa Trybunalskiego.

Była członkiem ludowego zespołu tanecznego, później w latach 1970–1975 jego instruktorem. Jako instruktor tańca troszczyła się o właściwy rozwój talentów dzieci i młodzieży, a także o przetrwanie i propagowanie szeroko pojętej kultury ludowej.

 

W latach 1974–1976 była członkiem Kabaretu „Szpilor” zdobywającego wiele nagród i wyróżnień.

Całe życie zawodowe poświęciła działalności kulturalnej. Pracowała w strukturach administracyjnych rządowych i samorządowych, zaczynając od najniższych szczebli – od stanowiska  instruktora w Powiatowym Domu Kultury w Piotrkowie Trybunalskim, poprzez dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Piotrkowie Trybunalskim, do dyrektora Wydziału Kultury  Urzędu Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Jako instruktor i dyrektor PDK i WDK organizowała imprezy i różnego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne, które rozwijały umiejętności artystyczne oraz promowały kulturę lokalną, będąc jednocześnie aktywnym ich uczestnikiem i wykonawcą.

 

W lipcu 1998 r. rozpoczęła pracę w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie współtworzyła w strukturach MOK lokalną telewizję miejską „Informacje Piotrkowskie”, będąc redaktor naczelną tej telewizji do czerwca 2009 r.

Była organizatorem projektu obejmującego całe byłe województwo piotrkowskie pn. Współzawodnictwo Kulturalne Gmin Województwa Piotrkowskiego. Ówczesny ewenement na skalę kraju - wszystkie gminy wystartowały w konkursie. Duża mobilizacja lokalnych środowisk, trwałe efekty w postaci inwestycji i cennych wartości kulturowych pozostawionych w tych środowiskach.

Współtwórca „Interakcji „ Międzynarodowego Festiwalu Sztuki „Translacje” - przy udziale w imprezie artystów z całego świata.

Przez cały okres swej pracy troszczyła się o rozwój kultury i jej bazy w Piotrkowie Trybunalskim.

Wiele lokalnych środowisk artystycznych, dzięki odpowiedniej opiece i trosce Elżbiety Gniewaszewskiej, przetrwało i dziś stanowią główne ośrodki kulturalne w swoich społecznościach.

 

Od 2006  jest  aktywnym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego, będąc od 2008 r. członkiem jego Zarządu, następnie Sekretarzem Zarządu, a obecnie Wiceprezesem TPPT.

Bezpośrednio zaangażowana jest w organizację Konkursu plastycznego „Mój zielony Piotrków” oraz we wszystkie sztandarowe działania Towarzystwa, takie jak organizacja kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków, współpraca z samorządem Piotrkowa Tryb. oraz z bratnimi stowarzyszeniami z miast województwa łódzkiego.

Dzięki jej doświadczeniu i pomysłowości i inicjatywie działalność Towarzystwa dociera do kręgów  coraz to nowych piotrkowian, do szkół, instytucji kultury, środowisk gospodarczych i biznesowych.

 

Pani Elżbieta Gniewaszewska nie ustaje w działalności na rzecz miasta i jego historii, a nie pracując już zawodowo coraz więcej czasu przeznacza na działalność społeczną, której oddaje swoje bogate doświadczenie i zdolności organizatorskie.

 

Ważniejsze odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi, Zasłużony dla Województwa Piotrkowskiego, Zasłużony Działacz Kultury.

 


Zainteresował temat?

3

7


Komentarze (16)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

mom ~mom (Gość)17.06.2021 07:09

Towarzystwo wzajemnej adoracji ................ a zasług brak.

151


Sklejka ~Sklejka (Gość)21.06.2021 13:43

Taka ładna wieża i na sklejce ??? Panie wice coś tam... , lepiej by się prezentowała na ciemnej płytce z granitu. A tak jak obecnie, to wygląda przez tą sklejkę TANDETNIE.
Panie wice coś tam..., sprzedaję panu ten pomysł za darmo... I nie musi pan dziękować...

30


Diabeł ~Diabeł (Gość)17.06.2021 15:39

Nie ma to jak samemu sobie przyznać medale

101


szumi ~szumi (Gość)17.06.2021 09:49

Brawo, Ela.

19


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)16.06.2021 21:39

Kapituła złożona m.in. z członków Zarządu Towarzystwa przyznała nagrodę wiceprezesowi tego Towarzystwa za m.in. działalność w tym Towarzystwie - ot ciekawostka. A kto zgłaszał? Też Towarzystwo?

225


Sąsiadka ~Sąsiadka (Gość)17.06.2021 07:43

Takiej kariery zawodowej jako sąsiadki nie znałam. Jedno pewne miła, kulturalna,normalna osoba. Również jej mąż. Zawsze uśmiechnięty, pomocny sąsiad. Pozdrawiam z drugiej klatki.

55


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)16.06.2021 21:26

Bardzo jom lubie i to ona powinna dostać tom wieze moim zdaniem

411


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat