Elewacja mediateki „dojrzewa”

ePiotrkow Piątek, 18 października 201957 13295
Wygląd elewacji nowego budynku na placu Pofranciszkańskim zaniepokoił jedną z mieszkanek miasta. Piotrkowianka pyta, czy mediatece nie zaszkodziły przypadkiem pokazy laserowe. Urzędnicy magistratu, po konsultacji, z projektantem obiektu zapewniają, że zmiany, jakie przechodzi miedziana elewacja są zupełnie normalne.
fot. kontakt@epiotrkow.pl

- Czy redakcja widziała co się stało z elewacją mediateki ? Czyżby pokaz laserowy jej zaszkodził? - pyta piotrkowianka w mailu skierowanym do redakcji portalu. - Chociaż już przed wakacjami było widać plamy i pofałdowania na niektórych panelach elewacyjnych, to nikt się tym nie interesuje. Elewacja już w trakcie montażu przed odbiorem budziła wątpliwości i była poprawiana. Przy odbiorze również były jakieś zastrzeżenia, ale dopóki ktoś nie nagłośni sprawy, to UM będzie siedział cicho. Podobne elewacje ma Guljana czy markety Aldi, mimo wielu lat wyglądają idealnie, a na mediatece masakra.

 

Uwagi mieszkanki postanowiliśmy przekazać do Biura Prasowego Urzędu Miasta. Wątpliwości rozwiał sam projektant mediateki, którego urzędnicy poprosili o komentarz. - Zamierzeniem projektowym było zastosowanie miedzi na elewacjach jako jednego z najtrwalszych i najbardziej estetyczny materiałów, które są dostępne na rynku – wyjaśnia Daniel Frąc, projektant. - Obecny efekt wizualny jest stanem przejściowym. Miedź jest naturalnym materiałem, którego powierzchnia nabiera z biegiem lat eleganckiej dojrzałości. W przeciwieństwie do innych materiałów, miedź nie zmienia swoich właściwości wraz z upływem czasu - jest odporna na działanie światła słonecznego, promieniowania ultrafioletowego, wody i wilgoci.

 

Z opinii eksperta wynika, że powierzchnia zastosowanej blachy oksydowanej jest naturalna i od momentu opuszczenia zakładów produkcyjnych poddawana jest czynnikom atmosferycznym, które powodują jej zupełnie naturalny proces utleniania - proces, który trwa od kilku miesięcy do kilkunastu lat. Różnice w wybarwieniu mają być potwierdzeniem naturalności tak przygotowanej powierzchni, która „żyje” w całym okresie eksploatacji budynku. Proces utleniania jest uzależniony od wielu czynników, takich jak opady atmosferyczne, lokalizacja budynku oraz ekspozycja płaszczyzn pokrytych miedzią na geograficzne strony świata. Zjawisko to jest przejściowe i z upływem czasu ma ulec wyrównaniu na skutek zmywania powierzchni przez wodę opadową. Zmiany te zachodzą znacznie szybciej w środowisku miejskim i zurbanizowanym niż w obszarach wiejskich, gdzie występuje znacznie mniejsze zanieczyszczenie atmosfery.

 

- Analiza fotografii potwierdza naturalne zjawiska przechodzenia powierzchni miedzi przez poszczególne etapy tworzenia warstwy tlenków miedzi, w tym zasadowego tlenku miedzi Cu2O (ditlenek miedzi) inaczej kuprytu oraz amfoterycznego tlenku miedzi CuO – dodaje D. Frąc. - Docelowo wszystkie elewacje będą przechodziły przez proces utleniania i w okresie przejściowym będą tak wyglądały. Jednak geometria fasady w technologii rąbka oraz jej ekspozycja na różne strony świata będzie powodować niejednakowy kontakt z działaniem opadów atmosferycznych, które są główną przyczyną występowania zmian w wybarwieniu powierzchni, a co za tym idzie niejednakowy efekt wizualny stanu przejściowego. Należy podkreślić, że zjawisko to jest zupełnie naturalne i przejściowe jednak szybkość dojścia do jednolitego wybarwienia może wymagać dłuższego okresu czasu. Nie sądzę, by elewacji z miedzi zaszkodziły pokazy laserowe. Są one wykonywane w centrach miast i nie słyszałem, żeby kiedykolwiek coś uszkodziły. Stosowanie taki urządzeń byłoby niedopuszczalne. Nie wiem, skąd te informacje, raczej wyssane z palca, ale przy odbiorze nie było żadnych zastrzeżeń co do elewacji.


Przeglądy gwarancyjne naszej mediateki będą odbywały się dwa razy do roku. Gwarancja na obiekt wynosi 8 lat.


Zainteresował temat?

5

9


Komentarze (57)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)19.10.2019 22:54

Beznadziejnie, niechlujnie położona miedziana blacha ! Pogięta w cały świat . Sprawy te były poruszane na komisjach i sesjach poprzedniej kadencji RM. Złą jakość określa się jako ? zamierzoną?- rzekomo imituje brzeg starej , oprawionej w skórę książki . Myślę, że chodzi o błąd w sztuce kladzienie blachy, ot co...

132


gość ~gość (Gość)18.10.2019 14:09

Zwykła fuszerka i tyle w temacie. Szkoda tylko, że za nasze pieniądze!

213


dfgdfgdfg ~dfgdfgdfg (Gość)18.10.2019 09:16

Przecież nie tylko budowa pochłonęła masę pieniędzy ale i utrzymanie tego pochłania masę kasy. Ktoś musi na tym nieźle zarabiać.

165


~babcia mocherowa ~~babcia mocherowa (Gość)20.10.2019 17:14

Dziwne jest to, że tak znienawidzona mediateką powoduje takie wielkie zaniepokojenie zmieniająca się pod wpływem czasu miedzianą blachą. To jest nagła i niespodziewanie szalona miłość ~gości do mediateki szkoda, że bez wzajemności.

27


eP-cimów ~eP-cimów (Gość)18.10.2019 11:10

Nadal tajemnicą Magistratu jest koszt inwestycji "Mediateka". Co jest tego powodem.
Można przypuszczać, że koszt oscyluje w przedziale 100 do 150 milionów -przykład; budowane rondo na Dmowskiego to koszt w przedziale 8 - 10 milionów. Można teraz porównać zakres prac Mediateki i Ronda.
Nadal brak informacji o wysokości rocznego kosztu utrzymania Mediateki. Można przyjąć, że to kwota minimum 10 do 12-13 milionów (w tym fundusz płac, nagród, trzynastek, utrzymania,częściowo zbiory itd).
Dlaczego Dyrekcja wzbrania się przed podaniem ilości aktywnych członków biblioteki ? ? ? Co jest powodem tej tajemnicy ? ? ? czy frekwencja ? ?

2710


gość ~gość (Gość)18.10.2019 08:28

Podobno ?agenty? zamiast zaczepić blachę i zerwać folie ochronną, pierw zerwali folie ochronną, a później zaczęli montaż. Zrywana folia powyginała blachę, a nie powinna.

225


gość ~gość (Gość)18.10.2019 22:55

Wiatr hula po Mediatece.Kto wypoczywa na tych lezankach? Parking podziemny pusty.A uroczystości i tak na Zamku.

82


? ~? (Gość)18.10.2019 09:44

Nie widzę, aby budynek świecił pustkami. owszem, to nie market, żeby ciągle były tam tłumy, ale nie ma chyba godziny, aby Mediateka stała pusta.

1114


Haloteka ~Haloteka (Gość)19.10.2019 10:07

Czy ten budynek zasługuje lub czy spełnia parametry nazywania go mediateką ?
Nie jest to nazwa na wyrost ?

112


gość ~gość (Gość)18.10.2019 20:04

Nie tylko mediatka "dojrzewa", ale również ten okazały budynek z czerwonej cegły, który stoi po drugiej stronie ulicy z jej prawej strony. Ten to już zdążył nie tylko "dojrzeć", ale dawno się zestarzeć

151


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat