Elektryczne MAN-y będą jeździły po Piotrkowie? [FOTO]

ePiotrkow Wtorek, 14 września 202130 3910
W poniedziałek zakończyły się prowadzone przez piotrkowski Miejski Zakład Komunikacyjny testy kolejnego elektrycznego autobusu. Przez cztery dni pasażerowie poruszający się po Piotrkowie mogli przejechać się pojazdem marki MAN.

Ładuję galerię...

- Dotąd przetestowaliśmy dwa autobusy elektryczne. Przygotowujemy się do przetargu na zakup takich pojazdów, dlatego chcemy mieć na ten temat jak najszerszą wiedzę. Chcemy poznać produkt, jego użyteczność, parametry techniczne. Udało mi się już przejechać takim pojazdem i wiem, że mieszkańcy Piotrkowa wypowiadają się na temat "elektryków" pozytywnie. To dla nas bardzo ważne - mówi Karol Szokalski, dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta w Piotrkowie Trybunalskim.


Nasi reporterzy również wybrali się w przejażdżkę testowanym autobusem elektrycznym. Udało im się porozmawiać z pasażerami na temat wrażeń z jazdy. - Różnica w komforcie jazdy jest zauważalna. Wewnątrz autobusu jest cicho i czysto. Mam nadzieję, że takich pojazdów pojawi się w Piotrkowie więcej. Samochód imponuje także tym, że jeździ płynniej niż nasze MZK-i, łagodnie rusza i nie szarpie. Również fotele są wygodniejsze. Oprócz tego, że pozytywne wrażenie robi wnętrze, to autobus korzystnie prezentuje się też z zewnątrz. Plusem jest też do, że nie wytwarza dużej ilości spalin - mówią pasażerowie.

 

Paweł Kotas, kierowca MZK, który miał okazję prowadzić  elektrycznego MAN-a, także dostrzega w nim wiele walorów. - Jeśli dodajemy gazu, pojazd nie rusza zrywnie, ten start jest dużo płynniejszy. Ten autobus jest nastawiony na zużycie jak najmniejszej ilości energii. Przy zastosowaniu odpowiedniej techniki hamowania, dochodzi nawet do odzyskiwania pewnej jej części. 

 

Zapytaliśmy także dyrektora piotrkowskiego Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta o dalsze działania związane z modernizacją piotrkowskiego taboru autobusowego. - Oczywiście planujemy kolejne testy. Gdy producenci będą chcieli nam udostępnić swoje pojazdy, będziemy z takich możliwości korzystać. Dzięki temu pozyskamy wiele informacji technicznych i użytkowych, które pozwolą nam podjąć jak najlepszą decyzję w sprawie zakupu. Do końca marca 2023 roku projekt powinien być całkowicie rozliczony. W związku z tym, chcielibyśmy by w ciągu 1,5 roku siedem autobusów pojawiło się w Piotrkowie. To pierwsze rozdanie, ale będziemy starać się o pozyskanie kolejnych - wyjaśnia Karol Szokalski.

Autobusy, które wchodzą w skład obecnego taboru piotrkowskiego MZK, jeżdżą aktualnie na 10 miejskich trasach.


Zainteresował temat?

2

2


Komentarze (30)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

KungFu Małysz ~KungFu Małysz (Gość)15.09.2021 17:30

W PT powinny tramwaje jeździć było by eko.

12


go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)15.09.2021 11:11

Może w końcu do granicznej będą jezdzic tak jak na wronia.

40


mom ~mom (Gość)14.09.2021 19:13

Zamość to jest Miasto.
Dzisiaj Prezydent Zamościa w TVN 24 o 18.00 stwierdził, że Zamościowi jest obojętne czy dostanie dotację z Unii czy nie dostanie. Ponadto stwierdził, że dla mieszkańców ważniejszy jest zakaz LBGT a "pieniądze to rzecz nabyta"
Rodzi się pytanie dlaczego My, Miasto Piotrków Trybunalski nie mamy takiego Włodarza który potrafi tak gospodarować aby mieć tyle kasy, że kilkanaście milionów w lewo czy w prawo to nic strasznego.
Ile było by "elektryków" i oczywiście bezpłatne przejazdy ?

45


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)14.09.2021 23:06

Nie wiem po co w Piotrkowie autobusy z 3 drzwiami, skoro niektórym kierowcom nie chce się otwierać tych ostatnich. Kiedyś chciałem wysiąść ostatnimi drzwiami i pomimo, że naciskałem guzik drzwi pozostały zamknięte. Kiedy zwróciłem uwagę kierowcy, że przecież widział, że chcę tamtędy wysiąść rozbrajająco stwierdził, że przecież otwarte są drugie i mogę wysiąść drugimi. Niestety jest pewna grupka mało kulturalnych kierowców. Kto jeździ ten wie, który kierowca jest kulturalny i dobrze wykonuje swoją pracę, a którzy niestety nie powinni się tym zajmować. I uwaga. W sprawie niekulturalnych nie ma sensu pisać żadnych skarg. Kiedyś napisałem skargę na kierowcę, który rozmawiał przez telefon podczas jazdy. I to nie że po prostu rozmawiał, ale tak się zagadał, ze ominął przystanek i starszy pan musiał wysiąść w zaspę, bo to zima była. Gdy mu zwróciłem uwagę, że podczas jazdy się nie rozmawia bezczelnie twierdził, że wcale nie rozmawia, pomimo, że nieporadnie próbował ukryć telefon. Gdy po raz kolejny gadał i po raz kolejny zwróciłem mu uwagę ten o dziwo się zastosował do tego, zatrzymał się na przystanku i przez dłuższą chwilę po prostu rozmawiał sobie przez telefon pomimo, że już miał dobrych kilka minut opóźnienia, a pech chciał, że w tym dniu wyjątkowo się bardzo śpieszyłem. Później jeszcze raz wyjął telefon i bezczelnie rozmawiał. Więc opisałem tą sytuację i wysłałem skargę do MZK.... na którą nikt nie raczył nawet odpisać, że przepraszają, albo że mają mnie w d... Po prostu nic.

111


HumK ~HumK (Gość)15.09.2021 07:48

Ile to pojezdzi na naszych drogach

30


xml ~xml (Gość)14.09.2021 17:57

Niemiecki szjas.

81


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)14.09.2021 22:56

Chcemy elektrycznej limuzyny dla prezydenta !!!

40


go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)14.09.2021 19:52

A dlaczego w sprawie komunikacji miejskiej wypowiada się dyrektor ZDiUMu a nie Prezes MZK w Piotrkowie?

60


Hmmm ~Hmmm (Gość)14.09.2021 16:10

Fajne te autobusy. O ile jakoś nie jestem przekonany do mody na elektryki (za kilka lat będzie problem z krótko trzymającymi bateriami), to cieszę się że w końcu na piotrkowskich ulicach zawitają nowe autobusy. Te obecne MAN-y też są spoko, może nie najnowsze, ale całkiem ładnie utrzymane. Szkoda, że rozkłady jazdy niekoniecznie pasują do oczekiwań mieszkańców... no ale może w przyszłości komunikacja miejska będzie bardziej konkurencyjna dla prywatnych aut.

50


cynik ~cynik (Gość)14.09.2021 15:18

Co by nie kupili byleby by było nowe. Piszę to w ten sposób bo dzisiejsi producenci tych pojazdów nie robią byle czego. Konkurencja jest olbrzymia. I jakościowo pewnie są porównywalne. Ale przydatność danego pojazdu dla miasta wielkości Piotrkowa i wielkości Wrocławia i Łodzi jest inna. Producentowi jest wszystko jedno byle sprzedać .Dlatego z uporem maniaka będę się upierał. Testowanie i owszem ,ale nie przez trzy ,cztery dni.
PS.
Gdzie jest Prezes piotrkowskich MZK-ek i jego opinia. Smutne jest i to ,że "przymus" dopiero zmusza władze miasta do tej inwestycji.

100


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat