Elektryczne MAN-y będą jeździły po Piotrkowie? [FOTO]

ePiotrkow Wtorek, 14 września 202130 3918
W poniedziałek zakończyły się prowadzone przez piotrkowski Miejski Zakład Komunikacyjny testy kolejnego elektrycznego autobusu. Przez cztery dni pasażerowie poruszający się po Piotrkowie mogli przejechać się pojazdem marki MAN.

Ładuję galerię...

- Dotąd przetestowaliśmy dwa autobusy elektryczne. Przygotowujemy się do przetargu na zakup takich pojazdów, dlatego chcemy mieć na ten temat jak najszerszą wiedzę. Chcemy poznać produkt, jego użyteczność, parametry techniczne. Udało mi się już przejechać takim pojazdem i wiem, że mieszkańcy Piotrkowa wypowiadają się na temat "elektryków" pozytywnie. To dla nas bardzo ważne - mówi Karol Szokalski, dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta w Piotrkowie Trybunalskim.


Nasi reporterzy również wybrali się w przejażdżkę testowanym autobusem elektrycznym. Udało im się porozmawiać z pasażerami na temat wrażeń z jazdy. - Różnica w komforcie jazdy jest zauważalna. Wewnątrz autobusu jest cicho i czysto. Mam nadzieję, że takich pojazdów pojawi się w Piotrkowie więcej. Samochód imponuje także tym, że jeździ płynniej niż nasze MZK-i, łagodnie rusza i nie szarpie. Również fotele są wygodniejsze. Oprócz tego, że pozytywne wrażenie robi wnętrze, to autobus korzystnie prezentuje się też z zewnątrz. Plusem jest też do, że nie wytwarza dużej ilości spalin - mówią pasażerowie.

 

Paweł Kotas, kierowca MZK, który miał okazję prowadzić  elektrycznego MAN-a, także dostrzega w nim wiele walorów. - Jeśli dodajemy gazu, pojazd nie rusza zrywnie, ten start jest dużo płynniejszy. Ten autobus jest nastawiony na zużycie jak najmniejszej ilości energii. Przy zastosowaniu odpowiedniej techniki hamowania, dochodzi nawet do odzyskiwania pewnej jej części. 

 

Zapytaliśmy także dyrektora piotrkowskiego Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta o dalsze działania związane z modernizacją piotrkowskiego taboru autobusowego. - Oczywiście planujemy kolejne testy. Gdy producenci będą chcieli nam udostępnić swoje pojazdy, będziemy z takich możliwości korzystać. Dzięki temu pozyskamy wiele informacji technicznych i użytkowych, które pozwolą nam podjąć jak najlepszą decyzję w sprawie zakupu. Do końca marca 2023 roku projekt powinien być całkowicie rozliczony. W związku z tym, chcielibyśmy by w ciągu 1,5 roku siedem autobusów pojawiło się w Piotrkowie. To pierwsze rozdanie, ale będziemy starać się o pozyskanie kolejnych - wyjaśnia Karol Szokalski.

Autobusy, które wchodzą w skład obecnego taboru piotrkowskiego MZK, jeżdżą aktualnie na 10 miejskich trasach.


Zainteresował temat?

2

2


Komentarze (30)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

....... ~....... (Gość)14.09.2021 18:20

Dla mnie całe te testy to pić na wodę, mam wrażenie, że MAN wygra mimo, że to nic specjalnego.

42


Piotrkowianin Piotrkowianinranga14.09.2021 17:52

A co z polskim autobusem elektrycznym Pilea?
W tym roku był testowany w kilkunastu polskich miastach, ale do Piotrkowa Trybunalskiego nie dotarł. Możecie się dowiedzieć dlaczego?
https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/tour-elektrycznej-pilei-arp-po-polsce-67919.html

Cytuję:
Pierwszym przystankiem na trasie Tour de Pilea był Piastów. (...) Po tej krótkiej wizycie autobus udał się do Łomianek, aby zaprezentować się przedstawicielom Komunikacji Miejskiej Łomianki. W związku z tym, że harmonogram podróży jest bardzo napięty, jeszcze w tym samym dniu autobus udał się do Mińska Mazowieckiego. Na trasie znajdują się Siedlce, Puławy, Świdnik, Chełm, Kraśnik, Stalowa Wola, Sandomierz, Tarnobrzeg, Mielec, Tarnów, Nowy Sącz i Zakopane.

30


cichy ~cichy (Gość)14.09.2021 17:33

>Różnica w komforcie jazdy jest zauważalna. Wewnątrz autobusu jest cicho i czysto.<
Trochę pojeżdżą po Piotrkowie a będzie tylko cicho.

40


małolat ~małolat (Gość)14.09.2021 16:16

Taki to elektryk a na węgiel jeździ

40


stefan ~stefan (Gość)14.09.2021 15:49

"Do końca marca 2023 roku projekt powinien być całkowicie rozliczony."-powiedział Karol.
Oczywiście to rok wyborczy,wybieramy prezydenta tej pipidówy.

42


Orgazm ~Orgazm (Gość)14.09.2021 17:30

Ojej ojej ojejejejej. Elektryczny ach, ach, jaki wspaniały i jaki niemiecki. Już nie mogę.

32


zorro ~zorro (Gość)14.09.2021 15:21

Czekam na efekty ekologów w okresie grzewczym przy sprawdzaniu jakości powietrza
Znów będzie nagonka na Diesle,latem jakoś cisza w temacie
DZIWNE ???

61


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)14.09.2021 16:42

I bardzo dobrze bo już mamy dość tych spalinowych kopciuchow

21


Dhdhd ~Dhdhd (Gość)14.09.2021 15:37

Szanowny panie ludzie wypowiadają się pozytywnie na temat każdego nowego autobusu, bo to co jeździ obecnie po Piotrkowie nadaje się do muzeum. Czy to elektryk, czy spalinowy czy na uśmiech to drugorzędna rzecz

51


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat