Ekspert: w tym roku wszyscy powinniśmy się zaszczepić przeciw grypie

PAPKraj Wtorek, 14 lipca 202035 2678
Jest na sto procent pewne, że we wrześniu sezon zachorowań na grypę zbiegnie się z falą zachorowań na COVID-19. Z tego powodu bezwzględnie wszyscy powinniśmy zaszczepić się przeciw grypie – powiedział PAP przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak.

"Musimy pamiętać, że wciąż jesteśmy w epidemii COVID-19 i nic nie wskazuje na to, że epidemia wygaśnie do zimy. Pod koniec tego roku i na początku 2021 nastąpi nałożenie się sezonu infekcji wirusowych dróg oddechowych z pandemią COVID-19" – powiedział prof. Adam Antczak.

 

Według niego dowodów na to, czy szczepionka przeciw grypie uchroni nas przed zarażeniem koronawirusem na razie nie ma.

 

"Ja przypuszczam jednak, że tak. Wiadomo, że regularne szczepienie przeciw grypie łagodzi przebieg infekcji, jeśli mimo szczepienia choroba się przydarzy, chroni również przed groźnymi powikłaniami. Szczepieni na grypę pacjenci rzadziej zapadają również na wszelkie inne infekcje wirusowe, a nawet np. zwykłe przeziębienia wywoływane przez rinowirusy" – uważa prof. Antczak.

 

Takie efekty lekarze obserwują już po jednej dawce szczepionki, ale gdy pacjent szczepi się na grypę przez cztery kolejne lata, korzyści są większe. Osoby, które szczepią się przeciwko grypie znacznie rzadziej zapadają również na zawał serca czy udar mózgu.

 

"Te zdarzenia występują najczęściej w okresie zimowym, wtedy, kiedy nasilają się infekcje. W czasie pierwszych 7 dni od wystąpienia objawów grypy ryzyko wystąpienia zawału serca zwiększa się ok. 6 razy. Warto więc się szczepić, żeby chronić swoje naczynia krwionośne i serce" – powiedział prof. Antczak.

 

Mimo że oficjalne statystyki zgonów z powodu grypy w Polsce wskazują na 150-200 przypadków rocznie, to lekarze oceniają, że w populacji 65 plus jest to wielokrotnie więcej, ponieważ należy dodatkowo uwzględnić zgony z powodu powikłań pogrypowych, nie zawsze wykazywanych w statystykach.

 

Sezon grypowy zaczyna się w połowie września i trwa do połowy kwietnia następnego roku. Szczyt zachorowań przypada na styczeń, luty i marzec.

 

"Tak było również i w tym roku, kiedy szczyt zachorowań na grypę zbiegł się z początkiem pandemii. Lockdown spowodował jednak, że nie tylko została ograniczona liczba zakażeń koronawirusem, ale spadła istotnie również liczba zachorowań na grypę. Kiedy w Polsce zamknięto szkoły, sklepy i większość z nas została w domach, krzywa zachorowań na grypę zaczęła ostro spadać w dół. Oznacza to, że dystansowanie społeczne jest skuteczną formą zahamowania zachorowań spowodowanych wirusami" – uważa prof. Antczak.

 

Profesor doradza, żeby szczepić się na grypę w danym sezonie wtedy, gdy w aptekach dostępne są szczepionki, a więc od września do kwietnia. Najlepiej w listopadzie, bo wtedy najwyższą odporność uzyskuje się w szczycie zarażeń. Przed zarażeniem szczepionka chroni przez rok.

 

"Na świecie i w Polsce standardem jest stosowanie szczepionki czterowalentnej, zawierającej 4 antygeny 4 różnych wirusów grypy: dwóch typu A i dwóch typu B. W rzeczywistości są to cztery szczepionki w jednej. Jest to skuteczna szczepionka" – mówi prof. Antczak.

 

Jak podkreśla, szczepić powinni się wszyscy, którzy nie mają przeciwwskazań, ale przede wszystkim osoby z grup ryzyka zachorowania. A więc osoby 50 plus, dzieci do 5 lat, kobiety w ciąży i osoby z chorobami przewlekłymi typu cukrzyca, astma, niewydolność serca, choroba nerek, a także pracownicy służby zdrowia, ponieważ mają bezpośredni kontakt z chorymi.

 

Szczepienia przeciw grypie prowadzone są od 90 lat, ale wciąż świadomość tego, że są konieczne jest niewielka.

 

"A szczepienia to fakt medyczny niepodlegający dyskusji. Mamy niezbite dowody na to, że szczepienia są najskuteczniejszą ochrony przed zakażeniami. Ludzie żyją dłużej dzięki temu, że się szczepią" – mówi prof. Antczak.

 

W Polsce wyszczepialność jest wciąż bardzo niska. Rekomendowany przez WHO poziom wyszczepialności społeczeństwa powinien wynosić 75 proc. dla osób powyżej 65 lat, jednak w Polsce oscyluje na niskim poziomie – 14,2 proc. Szczepionka przeciw grypie kosztuje ok. 50 zł. Obecnie seniorzy mogą korzystać z refundowanych w 50 proc. szczepionek. Jak wynika z badań, nie wszyscy mogą sobie pozwolić na taki wydatek.

 

Rada Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zaapelowała więc do ministra zdrowia o rozszerzenie refundacji szczepień przeciwko grypie i umieszczenie ich na liście leków bezpłatnych dla osób 75 plus, jak również o to, żeby szczepienia były bardziej dostępne i żeby szczepić można było się w aptekach. (PAP)


Zainteresował temat?

1

5


Komentarze (35)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)15.07.2020 19:45

To niech sie szczepi.Tylko jak dostanie zespołu dałna od rtęci w szczepionce to niech nie beczy później

21


szczepionkowiec ~szczepionkowiec (Gość)15.07.2020 11:44

Nie wierzcie w gusła, przesądy, spiski, pseudoteorie o rzekomej szkodliwości szczepień, nie dawajcie sobą manipulować antyszczepionkowskiej propagandzie! Warto wierzyć w to, co mówi nauka, co od ponad 100 lat jest sprawdzone i pewne! Warto wierzyć lekarzom, a nie samozwańczym uzdrowicielom, znachorom i szarlatanom! Warto się zaszczepić, jak tylko będą dostępne szczepionki na nowy sezon! Nie będziecie żałować, a antyszczepionkowcy niech sobie ujadają...

33


gość ~gość (Gość)15.07.2020 09:22

Prezydent mówi że nie trzeba. A prezydent zawsze ma rację hahaha

20


RickSanchez ~RickSanchez (Gość)15.07.2020 07:46

i tacy własnie ludzie jak tek "ekspert" to zwykłe sprzedawczyki za hajs których na świecie nie brakuje i nie brakowało...nawoływanie do szczepień na grypę by w Polsce mogła być "druga fala" ktorą oczywiście każdy z tych sprzedawczyków już ogłasza...a już najbardziej zbawiciel informatyk, który uśmiecha sie złowieszczo jak szalony naukowiec z kreskówek do swojej żony w wywiadzie, i mówi że drugą epidemię ludzie na pewno zauważą i potraktują poważnie..ale oczywiście redaktorek który to prowadzi nie spyta go, "ale jak to, czy wie Pan coś więcej niż my...?" bo oczywiscie że nie zada tego pytania...nie pozwolą mu, bo tak na prawdę to całe dziennikarstwo to takie p0rno tylko pod przykrywką, wszyscy redaktorzy, redaktorki każde z was jest dzivv..

30


gość ~gość (Gość)15.07.2020 07:29

Kolejny ekspert typu "szumowina".

22


ron ~ron (Gość)14.07.2020 17:50

gdyby nie media to nikt by nawet nie zauważył, że jest jakakolwiek epidemia...

141


Tideros ~Tideros (Gość)14.07.2020 18:31

Propagand. W Lombardii w grudniu zaszczepiono przeciw grypie większość starszych osób, tzw. dywanowe szczepienia. Co było chwilę potem?

80


gość ~gość (Gość)14.07.2020 21:32

Ja zamiast szczepienia kupuje 20 litrów miodu i25 dkg kitu pszczelego i 0,5 litra 70 procentowego spirytusu.Mam 68 lat i się nie zawiodłem

40


wlodziooo ~wlodziooo (Gość)14.07.2020 21:14

ja nie ide chce zyc

40


j. ~j. (Gość)14.07.2020 10:29

Od lat się szczepię przeciw grypie, nigdy mi nie zaszkodziło, nie choruję i w tym roku też się zaszczepię. Może szczepienia nie powinny być obowiązkowe, ale za antyszczepionkowską propagandę i wciskanie ludziom ciemnoty, że szczepienia szkodzą, jednak powinny być kary. Nie ma innej skutecznej metody na walkę z chorobami zakaźnymi, aniżeli szczepienia. Takie jest stanowisko nauki i jeśli ktoś to kwestionuje, to równie dobrze można podważać twierdzenie, że Ziemia jest okrągła (no i są tzw. płaskoziemcy...), albo że nie można podzielić przez zero. Dziś są niestety bardzo popularne takie teorię, według których wszystko, albo prawie wszystko o czym się mówi oficjalnie, w powszechnie dostępnych mediach, to kłamstwo. A więc: Pandemia? Jaka pandemia! Nie ma żadnej pandemii! To jedna wielka ściema i spisek! Oficjalna medycyna? Ależ to wielka ściema! Rację mają tylko antyszczepionkowcy, znachorzy i homeopaci. Jak ktoś jest np. chory na raka, to broń Boże udawać się do onkologa! Trzeba poszukać w sieci wiadomości o tym, że tego raka najlepiej się wyleczy np. zwykłą wodą. Historia? To o czym uczą w szkołach, to kłamstwo, bo wszystko było całkiem inaczej! Polityka? Tu wszyscy kłamią! Zarówno rząd, jak i opozycja! Media kontrolowane przez tę, czy tamtą stronę? Kłamią! Trzeba szukać tzw. niezależnych źródeł. 5G to dobrodziejstwo? Ściema! 5G zabija! Można też iść jeszcze dalej, a być może ktoś już to zrobił i mówić: Słońce świeci? Ściema! Słońce dawno zgasło! Zapalili jakąś lampę i każą nam wierzyć, że to Słońce, a oficjalna astronomia kłamie, bo jest uczestnikiem spisku...

610


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat