Ekspert: w lutym w Polsce najmniejszy w UE wzrost bezrobocia rok do roku

PAPKraj Środa, 07 kwietnia 202111 1087
Polska ma nie tylko najniższy poziom bezrobocia w UE, ale też najmniejszy wzrost bezrobocia rok do roku wynoszący 0,1 pkt proc. - powiedział PAP wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak komentując dane Eurostatu. Wskazał, że zawdzięczamy to m.in. strukturze naszej gospodarki.
fot. PAP

Według metodologii Eurostatu, w lutym stopa bezrobocia w Polsce, po dostosowaniu sezonowym, wyniosła 3,1 proc., tyle samo, co w styczniu. To najniższy poziom bezrobocia spośród krajów unijnych. Tuż za Polską są Czechy z bezrobociem 3,2 proc. i Holandia 3,6 proc. Na drugim biegunie znajdują się Hiszpania z bezrobociem 16,1 proc., Grecja - 15,8 proc. i Włochy - 10,2 proc.

 

"Polska ma nie tylko najniższy poziom bezrobocia w UE, ale też najmniejszy spośród unijnych krajów wzrost bezrobocia rok do roku wynoszący 0,1 pkt proc. Dla porównania w Czechach, czyli kraju, który jeszcze niedawno był numerem jeden w tym zestawieniu, stopa bezrobocia rdr wzrosła o 1,4 pkt proc, znacznie powyżej średniego wzrostu w UE na poziomie 1 pkt proc." - podkreślił Kubisiak.

 

„Pod względem wzrostu rok do roku rekordzistami są: Hiszpania, Estonia i Litwa, gdzie stopa bezrobocia wzrosła powyżej 2 pkt proc. Odczyt Eurostatu jest więc potwierdzeniem, w jakim trendzie Polska się utrzymuje, jeśli chodzi o stopę bezrobocia" – powiedział ekspert.

 

Zawdzięczamy to - wskazał - m.in. strukturze polskiej gospodarki. "Tam, gdzie bezrobocie jest najwyższe, szczególnie w krajach południa Europy, udział turystyki w zatrudnieniu i PKB jest wysoki. Ponadto takie kraje, jak Hiszpania, Grecja i Włochy, nie uporały się ze skutkami poprzedniego kryzysu" - tłumaczył Kubisiak.

 

Podkreślił, że w Polsce turystyka i gastronomia zatrudniają stosunkowo mało osób, a największym pracodawcą jest pozostający w bardzo dobrej kondycji przemysł.

 

Ekspert zauważył też, że Polska weszła w kryzys z historycznie niskim bezrobociem i dużą liczbą nieobsadzonych wakatów. "Gdy się rozpoczął kryzys, nasze firmy nie poszły ścieżką zwalniania ludzi. Wykorzystując m.in. tarcze antykryzysowe, stwierdziły, że będą cięły plany zatrudnieniowe, a nie samo zatrudnienie, przez co w ub.r. spadł popyt na pracę, ofert na rynku pracy było o jedną trzecią mniej, ale nie spadło tak radykalnie zatrudnienie" - zaznaczył.

 

Jednocześnie zwrócił uwagę na lekki spadek liczby osób biernych zawodowo w ub.r. "To pokazuje, że Polska nie idzie drogą Włoch czy Portugalii, gdzie bezrobocie w ujęciu rocznym drastycznie nie wzrosło, ale masowo przybyło osób biernych zawodowo" – stwierdził Kubisiak.

 

Dodał, że niepokojący jest natomiast u nas wzrost bezrobocia wśród młodych, a także wzrost liczby biernych zawodowo w tej grupie.

 

Eurostat uwzględnia jako bezrobotnych osoby w wieku produkcyjnym, które utraciły pracę i chcą znaleźć nową. Oddzielną kategorią są osoby bierne zawodowo, które pracy nie szukają.

 

Autor: Karolina Mózgowiec


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jarek zgrywus ~Jarek zgrywus (Gość)08.04.2021 17:41

Opozycję aż krew zalewa że takie niskie bezrobocie w Polsce co Oni teraz wymyślą aż strach pomyśleć.

20


real ~real (Gość)07.04.2021 10:05

Jest bosko !! Polakom młodym po studiach proponuje się najcięższą pracę fizyczną, do której nie ma nawet chętnych z Ukrainy.

60


Bjnn ~Bjnn (Gość)07.04.2021 14:21

A zarobki jakie ma na tle uni można uzyskać precyzyjnego artykułu na ten temat i zacząć od początku a nie od końca

30


G ~G (Gość)07.04.2021 11:01

Gdzie tak mowili?w tvp pewnie????

33


Ffggg ~Ffggg (Gość)07.04.2021 08:00

Tak a ile osób się nie zarejstrowało i jest bez pracy ?

51


Mietek ~Mietek (Gość)07.04.2021 09:47

Polska ma ,,najlepszy" system obliczania i rejestrowania bezrobocia. W krajach gdzie płacą ci cały czas, gdy jesteś na bezrobociu + płacą ci za czynsz za mieszkanie opłaca się być zarejestrowanym. U nas nie masz pracy to pakujesz się i zwiewasz za granicę. W Polsce biernych zawodowo jest ponad 5 mln osób pełnoletnich w wieku produkcyjnym, a z tej grupy zarejestrowanych jest około 0,9 mln. Gdyby warunki na bezrobociu były jak na zachodzie zapewne zarejestrowanych w tej grupie byłoby nie 0,9 a 5 milionów czyli ponad 4 mln więcej.
Z tych ich danymi to jak z liczbą firm w PL. Podają 2,5 mln, a gdybyśmy odliczyli tych wypchniętych na samozatrudnienie to realnie prowadzących działalność może max zostałoby z 0,5 mln. Realnie to widzimy pozamykane lokale do wynajęcia na ulicach i to obraz opłacalności prowadzenia biznesów w tym kolonialnym kraju.

50


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat