Ekspert: Dopuszczenie szczepionki do użytku to jeszcze nie czas na zrzucanie maseczek

PAPKraj Środa, 09 grudnia 202033 1886
Dopuszczenie szczepionki do użytku to nie jest jeszcze ten moment na zrzucanie maseczek. To jest dopiero początek długiej drogi do kontroli tej pandemii – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
fot. PAP

W ub. tygodniu Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła do użycia opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionkę przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2; we wtorek zaszczepiono tam już pierwsze osoby.

 

Ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski podkreślił w rozmowie z PAP, że jest to ważny i znaczący moment, ale do opanowania pandemii jeszcze daleka droga.

 

"Dopuszczenie szczepionki Pfizera do użytku na terenie Wielkiej Brytanii i Bahrajnu (o czym władze tego kraju poinformowały w piątek) to niewątpliwie bardzo znacząca i dobra wiadomość. Jeżeli chodzi o Unię Europejska to potrzebna jest decyzja Europejskiej Agencji Leków, ale wszystko wskazuje na to, że szczepionka Pfizera również trafi na teren UE i do Polski. Mamy jeszcze trochę czasu, żeby się przygotować na jej obecność; trwają przygotowania zaplecza logistycznego, bo przecież ta szczepionka wymaga m.in. szczególnych warunków przechowywania, czyli temperatury -70 st. C. W międzyczasie możemy spodziewać się także, że kolejne szczepionki, które niekoniecznie będą wymagać takich warunków przechowywania i transportu, również będą stawały się dostępne” – powiedział.

 

Ekspert wskazał, że na tę chwilę trudno przewidzieć, w jakim czasie – mimo dopuszczenia szczepionki w pierwszych państwach - uda się opanować problem pandemii. Pytany, czy w jego opinii szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 powinny być obowiązkowe powiedział, że obecnie to i tak niemożliwe z uwagi na niemożliwość produkcji wystarczającej liczby dawek, na które przecież jest globalne zapotrzebowanie. Podkreślił jednak, że równie ważne jest nastawienie społeczne do szczepień.

 

"Im więcej osób podda się zaszczepieniu, tym lepiej. Na tę chwilę nie wiemy jednak, czy szczepionki pozwolą nam ten problem zupełnie wyeliminować, czy tylko go wygłuszyć i wciąż sezonowo będziemy obserwować wzrost zakażeń w różnych regionach świata. Tak czy owak, szczepionki przyniosą ulgę - dla systemu ochrony zdrowia i w różnych aspektach naszego życia codziennego” – zaznaczył.

 

Dodał, że cały czas bez odpowiedzi pozostaje także pytanie o to, jak długo po zaszczepieniu będzie trwała ochrona przed COVID-19.

 

"Tego na razie nikt dokładnie nie wie, a od tego jak długa będzie trwała tak ochrona zależy, czy będziemy musieli powtarzać szczepienie; jeżeli tak, to co jaki czas? Co roku, co dwa, czy co trzy lata? Taka ewentualność komplikować będzie możliwość kontrolowania wirusa z uwagi na to, że cały czas będzie występowała konieczność produkowania dużej liczby dawek" – dodał.

 

Ekspert podkreślił, że informacja o dopuszczeniu szczepionki do użytku – przyjęta przez wielu bardzo entuzjastycznie i sugerująca w przestrzeni publicznej pewną „wygraną” z wirusem – nie powinna jednak powodować rozluźnienia w stosowaniu się do wytycznych sanitarnych.

 

"Wejście szczepionki do użytku to nie jest jeszcze ten moment na zrzucanie maseczek, czy na zaprzestanie dbania o higienę rąk w taki sposób jak to teraz czynimy. To jest dopiero początek długiej drogi - i jeszcze sporo przed nami, żeby udało nam się ten problem opanować" – zaznaczył. (PAP)

 

Autor: Anna Jowsa


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (33)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

pandemiczna panda ~pandemiczna panda (Gość)10.12.2020 23:04

https://nczas.com/2020/12/09/zatrudnia-celebrytow-do-promocji-a-lekarzy-sceptykow-przesluchaja-szokujace-zapowiedzi-ws-szczepionki-przeciwko-covid-19-na-senackiej-komisji-zdrowia/
Poczytajcie sobie, jak będzie wyglądać dalsze pranie mózgów. Nie wiedza i fakty, tylko cwelebryci i odwoływanie się do emocji. A lekarzy mówiących prawdę będzie się gnębić albo pozbawiać prawa do wykonywania zawodu, bo "kto nie z nami, ten przeciwko nam".
A teraz pytania do Covidian:
- kiedy wreszcie przyznacie, że to "foliarze" mieli rację?
- czy jesteście z tego dumni, że jesteście wspólnikami we wprowadzaniu w Polsce faszyzmu?
Czy wszyscy gotowi na sanitarny apartheid w Polsce?
https://nczas.com/2020/12/08/co-jest-kijem-a-co-marchewka-w-narodowej-operacji-szpryca-wyjasniamy-video/
Obywateli w Polsce już nie będzie - będzie tylko BYDŁO pierwszej i drugiej kategorii.
Na wywrócenie dotychczasowego porządku do góry nogami wystarczyło ledwie parę miesięcy i sezon grypowy jako pretekst.

11


gość 234 ~gość 234 (Gość)09.12.2020 16:03

Dzisiaj w Auchanie w godz. 10 -12 dużo osób poniżej 60 roku życia, matki z małymi dziećmi bez masek lub maski pod nosem lub brodą a służby śpią. Zwróciłem jednemu młokosowi żeby założył maskę to mnie jeszcze wyzwał.

25


Johnnn ~Johnnn (Gość)09.12.2020 11:19

nie będzie żadnego powrotu do normalności NIGDY, ci którzy myślą inaczej po prostu nie mają pojęcia o co tutaj jest gra

121


gość_gość ~gość_gość (Gość)10.12.2020 15:56

A ja wam wytłumaczę dlaczego Szwajcaria, Kanada, Norwegia się wstrzymały bo zrobili blef i czekali aż się znajdzie frajer czytaj (Polska) co będzie królikiem doświadczalnym teraz będą czekać na efekty co będzie się z nami działo

21


łysy ~łysy (Gość)09.12.2020 20:21

Te maseczki na powietrzu to są tak potrzebne, jak łysemu grzebień! Mówią specjaliści, że trzeba 15 min. rozmawiać twarzą w twarz, żeby się zarazić. Jaka jest szansa zarażenia idąc np. wieczorem po pustej ulicy? Nawet jeśli mijamy w pospiechu i z dystansem innych ludzi? Co innego w pomieszczeniach, albo np. tłok na przystanku czy w innym podobnym miejscu, gdzie stoi obok siebie dużo osób przez dłuższy czas, ale spacerując samotnie po ulicy? Po co ta maseczka?

81


gość_abc ~gość_abc (Gość)09.12.2020 23:02

SZUKAJCIE WIEDZY.

30


gość_g ~gość_g (Gość)09.12.2020 09:44

Skoro pinokio powiedzial ze będą darmowe to na 100% coś z nimi nie tak.A w pierwszej kolejnosci szczepieni starsi i lekarze,czyli emeryturek nie bedzie trzeba wyplacac,lekarze nastepni pójdą do piachu a reszta sama sie wykonczy bo nie będzie mial kto leczyc.A rząd w samolot i do Argentyny.Ja to tak pojmuje.

70


eeee ~eeee (Gość)09.12.2020 15:01

W tej całej epidemii chodzi o to, żeby bogaci byli jeszcze bardziej bogatsi a biedni jeszcze bardziej biedniejsi.

91


Baron ~Baron (Gość)09.12.2020 14:56

Firma Pfizer ma powiązania z fundacja Billa i Melindy Geatsow, która z kolei wspiera WHO. Linki gdzie jest dowód na powiazania tej firmy z fundacja Geatsow:
https://sif.gatesfoundation.org/investments/pfizer/
https://www.gatesfoundation.org/How-We-Work/Quick-Links/Grants-Database/Grants/2016/09/OPP1133548
Jeszcze jedna ciekawostka - Soros kupil akcje firmy PFIZER w roku 2017. Fundusz imienny Sorosa - Soros Fund Management - kupił 31200 akcji firmy farmaceutycznej Pfizer (NYSE: PFE)

60


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat