Eksperci: przez pandemię obciążone sieci internetowe i telefoniczne

PAPKraj Poniedziałek, 30 marca 202013 2984
Przejście na pracę zdalną, zamknięcie szkół i uczelni oraz domowa kwarantanna powodują wzrost ruchu w internecie i wydłużenie nawet o kilkadziesiąt procent rozmów telefonicznych - to m.in. skutki pandemii, na które wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny.

Jak zaznaczyli analitycy PIE, operatorzy, również ci działający w Polsce, wskazują na zwiększenie przesyłu danych o 10 a nawet 40 proc., przy znacznym wzroście w godzinach rannych i wczesnopopołudniowych.

 

"Wzrost ruchu sieciowego widoczny jest szczególnie w dwóch kategoriach aplikacji: tele- i wideokonferencjach (300 proc. w USA) oraz grach on-line (400 proc. w USA, o 100 proc. w Polsce)" - zaznaczyli analitycy PIE, powołując się na dane z pierwszego tygodnia kwarantanny.

 

"Kolejnym ważnym sposobem korzystania w obecnych czasach z sieci jest streaming wideo – tu ruch zwiększył się szczególnie w godzinach rannych i wczesno-popołudniowych, w niektórych przypadkach niemal o 100 proc." - czytamy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

 

Analitycy zwrócili uwagę, że większe natężenie ruchu może przekładać się na parametry sieci i odczuwalną jakość. Np. w Chinach, w których znaczne ograniczenia (lockdown) wprowadzono w prowincji Hubei 23 stycznia, średnia prędkość pobierania danych w sieciach stacjonarnych spadła o nieco ponad 10 proc., wzrosło też opóźnienie w przesyle danych - wskazali. "Znacznie większe różnice widać w sieciach mobilnych, w których najsłabsze pomiary wskazywały na prędkości pobierania w okolicach 50 proc. sprzed lockdownu w Hubei i niecałych 70 proc. dla całych Chin" - zaznaczyli.

 

W Europie, jak przypomnieli, lockdown nastąpił później i pełen jego efekt może jeszcze nie być widoczny. "Jednak pogorszenie parametrów (niższa prędkość transferu, wyższe opóźnienia) widać w krajach najbardziej dotkniętych kryzysem - we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Niemczech czy Austrii" - napisali.

 

Największe obciążenie sieci w Europie występuje w Szwecji, Irlandii, Hiszpanii i Francji, jednak obniżenie prędkości jest poniżej 10 proc. - wskazali analitycy PIE, cytując badania australijskiej firmy KASPR. Zastrzegli, że są to dane z 13 marca, a więc sprzed wprowadzenia ograniczeń w większości badanych krajów. W Polsce raportowany spadek prędkości wyniósł niecały 1 proc. – dane były jednak zbierane na w dniu, w którym szkoły jeszcze (częściowo) funkcjonowały.

 

Według PIE operatorzy zwracają też uwagę na znacznie większy przyrost długości rozmów telefonicznych. Np. w UPC rozmowy w pierwszym okresie kwarantanny były dłuższe średnio o 69 proc., a w Orange łączna długość rozmów wzrosła o 50 proc.

 

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) to publiczny think tank gospodarczy. Zajmuje się dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz za granicą.(PAP)

 

autor: Magdalena Jarco


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)30.03.2020 18:20

Podobnie jest że służba zdrowia. Załatwiłem dzis w 15 min. (rozmowa tel.) Recepty dla dwojga rodziców w tym jeden pacjęt po nocnej interwencji zespołu ratownictwa medycznego. I dla siebie trzecią receptę oraz zwolnienie lekarskie. A normalnie to trzy osoby musiały by spędzić po godz. W przychodni. Da sie?

30


Teraz widać ~Teraz widać (Gość)30.03.2020 16:35

Jaki zwiększony ruch. Te sieci powinny działać normalnie. Teraz widać jakie badziewie wciska nam się codziennie za wielkie pieniądze. A wszystkim wmawia się jaki to mamy super szybki internet. Widać jak klient jest oszukiwany

30


Daniel ~Daniel (Gość)30.03.2020 14:49

płace za netflixa 4k 52 zł a oni w tygodniu zwalniaja na HD.

02


hhh ~hhh (Gość)30.03.2020 09:56

czy zauważyliście ilu urzędników jest zbędnych ? urzędy zamknięte a państwo działa ,czy to nie czas na odciecie zbędnego balastu -opłacanego z naszych podatków ? to jest armia ludzi których trzeba opłacić i to sowicie

100


gość ~gość (Gość)30.03.2020 11:48

Przez tą wirus kwarantannę ja sie xchyba zapije

12


gość ~gość (Gość)30.03.2020 09:07

Przecież były dawne grube miliony kasy. Z naszych jak i z dotacji i nagle nie działa

50


kb ~kb (Gość)30.03.2020 08:41

U nas w Polsce to już w ogóle śmiga! Obiecują tylko w reklamie...

60


gość ~gość (Gość)30.03.2020 07:54

Ale odkrycie. Niech wyłączą internet i sieci komórkowe. Nie będzie obciążenia.

50


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat