ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Ekoremont – w co zainwestować, by pomóc środowisku?

Piątek, 25 października 2019
Od czasu do czasu przeprowadzamy w swoim domu mniejsze i większe remonty. Robimy je, bo chcemy odświeżyć swoje wnętrza, unowocześnić je, albo po prostu sprawić, by były bardziej funkcjonalne. Staramy się także, aby stały się bardziej energooszczędne i bezpieczne dla środowiska. Co możesz zrobić, aby Twój dom był bardziej eko?
Ekoremont – w co zainwestować, by pomóc środowisku?

Pompa ciepła – ale jaka?


Ostatnio coraz bardziej popularna staje się pompa ciepła typu powietrze-woda. Do czego służy? Jest ona wykorzystywana do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (CWU). Istnieją dwie opcje. Można zdecydować się na model ze zintegrowanym podgrzewaczem wody lub na modułową pompę ciepła, którą można bezpośrednio podłączyć z istniejącym już podgrzewaczem wody.

 

Dużym plusem jest fakt, że powietrzna pompa ciepła nie wymaga szeregu prac budowlanych i montażowych. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się także w okresie chłodzenia pomieszczeń. Odbywa się to bez dodatkowych kosztów, przy normalnej pracy pompy ciepła podgrzewającej wodę.

Poza tym powietrzna pompa ciepła, której podgrzewacz wykonany został ze stali emaliowanej, to sprawdzone rozwiązanie, które cechuje odporność na trudne warunki pracy. Dzięki temu, przy odpowiedniej obsłudze, może funkcjonować bez zarzutu przez bardzo długi czas.

 

Mniejsze rachunki za ogrzewanie – zdecyduj się na kolektory słoneczne!


Jeżeli planujesz ekoremont, możesz również rozważyć obniżenie kosztów ogrzewania domu przy pomocy instalacji z kolektorami słonecznymi. Ogromnym plusem jest, że do tego, aby pracowały, wymagana jest niewielka ilość energii elektrycznej, która będzie zasilała pompę obiegową w instalacji solarnej. Finalnie rozwiązanie to cechuje najwyższa efektywność energetyczna w stosunku do innych urządzeń grzewczych.

 

Jaki jest koszt takiego rozwiązania? Nie można podać tu jednej i konkretnej kwoty, jest ona bowiem uzależniona od różnych czynników. Między innymi zależy to od tego, czy jest to kolektor płaski, czy próżniowy. Ten pierwszy może być nawet 3-4 razy tańszy. Szczegółów warto szukać na stronach producenta.

 

Kolektory słoneczne, powietrzna pompa ciepła i co jeszcze?


Oprócz wspomnianych wyżej rozwiązań warto pomyśleć dodatkowo o wymianie stolarki drzwiowej i okiennej. Dobrze jest wybierać elementy najwyższej jakości, takie, które charakteryzuje niski współczynnik przenikania ciepła (symbol Uw). To informacja o dopuszczalnej ilości energii, która ucieka przez okno. Dodatkowo korzystnie jest rozważyć modernizację budynku, a zwłaszcza elementów takich jak: ściany zewnętrzne, dachy, stropy, a także stropy nad nieogrzewanymi piwnicami oraz podłogi na gruncie.

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat