artykuł sponsorowany

Ekogroszek w workach – jaki najlepiej wybrać?

Czwartek, 01 kwietnia 2021 836
Odpowiednio wysoka wartość opałowa, właściwa wilgotność, niska zawartość popiołu i siarki, no i oczywiście brak spieków – to najważniejsze właściwości, które wyróżniają dobry ekogroszek. Worki to z kolei najlepszy sposób kupowania i przechowywania opału, nawet jeśli luzem będzie on tańszy. Sprawdź, jaki ekogroszek w workach wybrać, żeby dostać najwyższą jakość w dobrej cenie.

Ekogroszek w workach – na jakie parametry zwrócić uwagę?

 

Podobnie jak węgiel o wyższej granulacji, również ekogroszek kupisz luzem. Worki polipropylenowe są natomiast wygodniejsze i pomagają utrzymać czystość w kotłowni. Przede wszystkim jednak gwarantują, że opał zachowa odpowiednie właściwości, w tym zwłaszcza optymalną wilgotność (nie wyższą niż 12%, ale nie niższą niż 4%).

 

Zarówno przesuszony, jak i zbyt wilgotny ekogroszek traci na wartości opałowej, przez co jest mniej wydajny. Bardzo suchy opał gorzej się również pali, a za mokry zwiększa ryzyko rdzewienia elementów kotła. Dobre paliwo wyróżnia się też niską zawartością popiołu. Jeśli chcesz uniknąć częstego czyszczenia popielnika, wybierz ekogroszek w workach, który ma zawartość popiołu 6-7%, a najlepiej niższą.

 

Mniej popiołu to także mniejsze ryzyko spieków, choć tu kluczowe znaczenie ma wskaźnik spiekalności RI. Im jest on bliższy 0, a temperatura topnienia popiołu jest odpowiednio wysoka, tym mniej spieków. Zwróć też uwagę na zawartość siarki podawaną na worku ekogroszku. W dobrym opale wynosi ona maksimum 0,8-1%. Wysoka zawartość siarki również sprzyja korozji, a poza tym jest bardziej szkodliwa dla środowiska.

 

Ekogroszek – worki opału nisko-, średnio- czy wysokokalorycznego?

 

Być może najważniejszym parametrem ekogroszku w workach jest kaloryczność, czyli wartość opałowa, podawana najczęściej w megadżulach na kilogram (MJ/kg). Im wyższa kaloryczność, tym bardziej wydajny jest opał i rzadziej musisz uzupełniać podajnik w kotle. Nie warto stawiać na paliwo o wartości opałowej 20/MJ i niższej, bo jest ono nieopłacalne i niewygodne w użyciu.

 

Przy bardzo wysokiej kaloryczności, dochodzącej do 30 MJ/kg rośnie jednak ryzyko spieków, zwłaszcza gdy jest cieplej i piec pracuje w niższej temperaturze. Jesienią i wiosną lepszym wyborem mogą więc okazać się worki ekogroszku o średniej wartości opałowej. Zimą, szczególnie przy odczuwalnych mrozach warto natomiast postawić na wysokokaloryczny, wydajniejszy opał. Gdzie tanio kupić worki ekogroszku najlepszej jakości? Worki ekogroszku kupisz w marketach budowlanych, na stacjach benzynowych, a czasem też w lokalnych składach opału.

 

To dobre rozwiązanie na przykład wtedy, gdy pod koniec sezonu grzewczego zabraknie Ci paliwa. W przeliczeniu na worek ekogroszku zapłacisz jednak odczuwalnie mniej, gdy zamówisz paletę 1000 kg z hurtowni internetowej – takiej jak na przykład najlepszyekogroszek.pl. Znajdziesz tam wyłącznie opał najwyższej jakości, a dostawa jest darmowa na terenie całej Polski. Oferta obejmuje trzy różne rodzaje ekogroszku w workach, a ich parametry są następujące:

 

 

Ekogroszek (worki 25 kg)          EKO Classic      EKO Premium       EKO Premium Plus

Cena za 1000 kg (40 worków)      889 zł                   929 zł                     989 zł

Wartość opałowa                       21-24 MJ/kg         23-27 MJ/kg        26-29 MJ/kg

Popiół                                                  ok. 3%               ok. 5%               ok. 3%

Siarka                                             max. 0,5%              max. 0,5%      max. 0,5%

Spiekalność                                      RI = 0                       RI = 0                RI = 0

Wilgotność                                       5-10%                      5-10%               5-10%


Zainteresował temat?

0

1


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat