Egzaminy na prawko w czasach epidemii. Jak funkcjonuje nasz WORD?

Tydzień Trybunalski Niedziela, 28 czerwca 20206 1624
Kandydaci na kierowców i egzaminatorzy w maseczkach, dezynfekcja pojazdu po każdym egzaminie - to nowe realia panujące w piotrkowskim WORD. Dziś przeprowadzane są już egzaminy we wszystkich kategoriach.

Najpierw, na początku epidemii, piotrkowski oddział terenowy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi zawiesił do odwołania wszystkie egzaminy. Dopiero w maju umożliwiono przeprowadzanie egzaminów na kategorie A i C. Nieco później "odmrożono" także tę najpopularniejszą, czyli kategorię B. Było to możliwe dzięki stosowaniu się do zasad bezpieczeństwa i higieny. - Obecnie przeprowadzamy egzaminy we wszystkich kategoriach. To był dla nas trudny miesiąc. Wszyscy musieliśmy się przyzwyczaić do wprowadzonych obostrzeń. Sam egzamin wygląda tak jak do tej pory. Zastosowaliśmy także zmiany przy samej obsłudze klienta. Osoby, które zapisały się na egzamin prosimy o przybycie do nas 15 minut wcześniej, aby mogły poczekać i dobrze przygotować się do jego rozpoczęcia - tłumaczy Dariusz Misztal, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi w oddziale terenowym w Piotrkowie.


Egzaminatorzy cieszą się, że mogli wrócić do pracy i z wyrozumiałością podchodzą do nowych zasad, stosując środki ochrony indywidualnej. Jak sami podkreślają, zdrowie jest ważniejsze niż komfort. - Na pewno pracuje się trudniej. Mamy maski, które powodują, że komfort pracy jest gorszy. Temperatura powietrza jest już wysoka, więc poci się twarz, ręce mokre, bo pracujemy w rękawiczkach. Musimy jednak przestrzegać tych zasad, aby osoby przychodzące na egzamin czuły się bezpiecznie - mówi Andrzej Szafrański, egzaminator w piotrkowskim oddziale WORD w Łodzi.


Po każdym egzaminie konieczna jest dezynfekcja i przewietrzenie pojazdu. - Osoba opuszcza pojazd, a my dezynfekujemy specjalnym płynem te elementy, które kandydat na kierowcę dotykał: klamki, przełączniki, lewarek zmiany biegów, dźwignia hamulca pomocniczego - dodaje A. Szafrański.


Zdaniem pracowników piotrkowskiego oddziału WORD w Łodzi, osoby ubiegające się o prawo jazdy rozumieją powagę sytuacji i bezproblemowo przestrzegają zaleceń sanitarnych, które obowiązują obecnie w oddziałach WORD.- Nie spotkałem się z sytuacją, że ktoś narzekał na wprowadzone środki ostrożności.

 

Największy problem mają te osoby, które noszą okulary. Jeżeli mają maskę, której nie da się zacisnąć na nosie, to po prostu parują im szkła. To może utrudniać m.in. wykonanie zadania na placu manewrowym. Ogólnie zwracamy uwagę, aby osoby podchodzące do egzaminu zakrywały usta i nos. Jeżeli rozpoczynamy egzamin, to robimy pomiar temperatury ciała. Czasem zdarza się, że pomiary są nieprawidłowe i je powtarzamy. Musimy wszystko dokładnie analizować - tłumaczy egzaminator.


Egzaminatorzy uważają, że niektóre ze środków ochrony indywidualnej i zalecenia sanitarne można by zostawić na stałe. - Aktualnie maseczki, rękawiczki i dezynfekcja to konieczność. Można rozważyć, czy niektórych środków ostrożności nie zostawić na stałe. My jako egzaminatorzy, spędzamy sporo czasu w kabinie pojazdu, w małej przestrzeni przez długi czas, jesteśmy w sposób szczególny narażeni na zakażenie. Zdajemy sobie sprawę, że stosowanie środków ochrony osobistej jest niekomfortowe dla nas pracowników i dla osób, które starają się uzyskać u nas uprawnienia - mówi Kazimierz Pokrywa, egzaminator nadzorujący w piotrkowskim oddziale terenowym WORD w Łodzi.


Egzaminator w ciągu dnia pracy, zgodnie z rozporządzeniem, może podejmować 9 kandydatów na kierowców. Od kiedy "odmrożono" egzaminy, zmniejszono tę liczbę do 7. Teraz zdecydowano się zwiększyć ten limit do 8.


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

dezynfekator ~dezynfekator (Gość)29.06.2020 20:00

Egzamin na prawo jazdy to ogromny stres, a co dopiero, gdy dochodzi do tego zwiększone ryzyko zarażenia koronawirusem. Zwykłe odkażanie często dotykanych miejsc nie wystarczy, bo kandydat na kierowcę może w roztargnieniu dotykać różnych elementów wyposażenia auta. Żeby zapewnić bezpieczeństwo egzaminowanym i egzaminatorom warto zatem regularnie korzystać z usług profesjonalnej dezynfekcji. Najlepsza dla WORD-ów będzie metoda zamgławiania, bo pozwala w szybki sposób dotrzeć do wszystkich samochodowych zakamarków. Taką usługę oferuje np. marka https://biodezynfekcja.eu/

00


plan demia ~plan demia (Gość)29.06.2020 16:09

Ale na wiecach wyborczych całe tłumy bez odstępów i jakichś śmiesznych masek. Hipokryzja... Skończcie już z tą pic pandemią...

00


on ~on (Gość)29.06.2020 07:19

Ten przybytek pora zamknąć i rozgonić tam urzędujących pasożytów kosztem kursantów i powrócić do tego jak było w latach 90-tych gdzie egzamin zdawało się autem szkoły jazdy i tak powinno być dziś

10


gość ~gość (Gość)28.06.2020 17:00

Massakra czas oczekiwania to min 2 tyg

10


gość ~gość (Gość)28.06.2020 14:08

Zdawałam w czasie pandemi wszystko działało bez zarzutów. Oczywiście zdane za pierwszym razem.

40


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat