ARTYKUŁ SPONSOROWANY

ERIF - co to jest? Jak sprawdzić i usunąć wpis

Piątek, 19 lipca 2019 1544
ERIF to jedna z najpopularniejszych polskich list dłużników. Rejestr ten istotny jest dla biorących pożyczki czy kredyty, dlatego warto wiedzieć jak sprawdzić siebie w ERIF i usunąć swój wpis z tego rejestru osób zadłużonych. To podstawa do posiadania pozytywnej historii kredytowej i uniknięcia problemów!

Co to jest ERIF? Jak ma się do innych rejestrów dłużników BIG?

Pełna nazwa interesującej nas instytucji to Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej SA, a sam skrót ERIF rozwijany był w początkach jej działalności jako Europejski Rejestr Informacji Finansowej. Od powstania w 2003 r. biuro uzyskało pozycję jednego z najpopularniejszych sposobów na sprawdzenie negatywnych lub pozytywnych informacji na temat kontrahentów wielu podmiotów gospodarczych. Ze względu na przynależność od 2007 r. do Grupy Kapitałowej KRUK, dysponowanie danymi dotyczącymi wierzytelności obsługiwanych przez największą grupę zarządzania wierzytelnościami w Polsce jest cechą wyłącznie listy ERIF. Podobnie jak w przypadku innych baz dłużników, i tutaj trafiają osoby niespłacające w dłuższym terminie zadłużenia wynoszącego minimum 200 złotych (stawka ta wynosi 500 zł dla zadłużeń przedsiębiorczych). Wierzyciel może zwrócić się o wpisanie dłużnika na listę biura, jeżeli uregulowanie należnej kwoty opóźnione jest o co najmniej 30 dni.

Co z innymi rejestrami dłużników BIG?

Jak ERIF ma się do innych biur informacji gospodarczej, czyli BIG InfoMonitora, Krajowego Rejestru Długów BIG, Krajowego Biura Informacji Gospodarczej (KBIG) oraz Krajowej Informacji Długów Telekomunikacyjnych (KIDT)? Wszystkie te podmioty są od siebie niezależne i nie każdy wierzyciel decyduje się na dopisanie nierzetelnego kontrahenta do wszystkich pięciu list dłużników. Oznacza to, że posiadanie wpisu w ERIF nie musi przekładać się na inne biura, chociaż instytucje finansowe oraz inne podmioty korzystające z ich usług sprawdzają zazwyczaj kontrahenta kompleksowo.

 

Jak sprawdzić zadłużenie w BIG ERIF za darmo?

 

Polskie prawo gwarantuje każdemu konsumentowi prawo do nieodpłatnego sprawdzenia zadłużenia w dowolnym biurze informacji gospodarczej (a więc także i w ERIF) raz na sześć miesięcy. W ten sposób zobaczyć można informacje wyłącznie o własnym zadłużeniu, a przed dokonaniem tego przejść musimy odpowiednią weryfikację. Jak sprawdzić więc swoje zadłużenie w ERIF? Za darmo zrobimy to za pośrednictwem należącego do biura portalu infoKonsument, który pozwala na pobieranie raportów o zadłużeniu i monitorowanie swojej sytuacji. Po trafieniu na powyższą stronę należy postępować zgodnie z krótką instrukcją:

  1. Zarejestrować się przy pomocy swoich danych osobowych.
  2. Zweryfikować swoją tożsamość za pomocą jednego ze środków proponowanych przez firmę (przelew 1 zł, skan dokumentu lub kod wysłany listem pocztowym).
  3. Po zalogowaniu się na zweryfikowane konto odnaleźć zakładkę “sprawdź siebie”.
  4. Wśród dostępnych opcji wybrać pobranie generowanego natychmiast raportu ERIF.

Stan swojego zadłużenia w ERIF sprawdzimy za darmo, jednak biuro oferuje także kilka ciekawych odpłatnych opcji, wśród których znajduje się chociażby bieżący monitoring zadłużenia. Warto mieć ich regularne kontrolowanie na uwadze, nawet jeśli większość pożyczkodawców i tak sprawdza swoich klientów w tego typu rejestrach, co czyni chociażby https://pankredyt.pl.

 

Jak usunąć wpis ERIF? To ważne dla firm i osób prywatnych

 

Usunięcie wpisu w ERIF nie jest już takie proste, choć po niedawnych zmianach w prawie istnieje szereg narzędzi, które bronią przed nieuzasadnionym znalezieniem się lub trwaniem na liście dłużników. Jeżeli już się tam znaleźliśmy i wierzyciel miał pełne prawo do wpisania nas do rejestru, absolutną podstawą do usunięcia z BIG ERIF jest spłacenie zadłużenia. Teoretycznie skutkować powinno to natychmiastowym usunięciem z każdego rejestru dłużników, do którego zostaliśmy wpisani przez wierzyciela. Niestety, to po jego stronie leży obowiązek zgłoszenia spłaty zadłużenia odpowiedniemu podmiotowi. Jeżeli nie dopełniłby go lub ze złej woli zwlekał ze zwróceniem się do biura, w tym przypadku pomoże pisemny kontakt z ERIF. Każde z biur informacji gospodarczej zobligowane jest prawnie do zbadania sprawy, a w uzasadnionym przypadku usunięcia wpisu z rejestru dłużników czy zaktualizowania informacji. Udowodnienie nieprawidłowości leży jednak po stronie dłużnika. Dlatego w przypadku kontaktu z ERIF BIG warto mieć przygotowane wszelkie dokumenty, które potwierdzą spłacenie zadłużenia lub nawet jego niewystąpienie.


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat