EKO piotrkowskie chce walczyć z ''podniebnym'' hałasem

ePiotrkow Sobota, 14 września 2019114 10608
Stowarzyszenie EKO piotrkowskie kolejny raz zdecydowało się spotkać z mieszkańcami Piotrkowa by przekonywać ich, że hałas generowany przez samoloty z piotrkowskiego lotniska, jest szkodliwy dla całego regionu. Tym razem przedstawiciele grupy przyłączyli się do pikniku odbywającego się na osiedlu Wierzeje.
Stowarzyszenie EKO piotrkowskie / Fot. Ł. Michalczyk

Członkowie EKO piotrkowskie z mieszkańcami osiedla Wierzeje rozmawiali na temat swojej misji, o której opowiedzieli także nam. - Działamy od roku i od tego czasu staramy się zwalczać uciążliwości, które dotykają mieszkańców Piotrkowa i okolic. W pierwszej kolejności wzięliśmy się za hałas, generowany przez użytkowników piotrkowskiego lotniska. Nie chodzi tu o cały ruch powietrzny, ale na lotnisku stacjonują samoloty, które uprzykrzają życie wielu ludziom. W chwilach natężonego ruchu trudno normalnie funkcjonować czy wypoczywać. Podobną akcję przeprowadzaliśmy w Uszczynie, gdzie zainteresowanie było naprawdę duże. Niektórzy chyba pogodzili się z tym, że nic nie da się z tym hałasem zrobić. My sami nie mamy tej pewności, ale postanowiliśmy nie być w tej sprawie bierni - mówi Jacek Gromniak, prezes stowarzyszenia.

 

Przedstawiciele EKO piotrkowskie podczas imprezy zapraszali do swych szeregów kolejnych chętnych. Mają oni nadzieję, że problem hałasujących samolotów uda się rozwiązać polubownie. Jeśli jednak okazałoby się to niemożliwe, wówczas nie wykluczają wystąpienia na drogę sądową. Dodają, że ich zdaniem, dotychczasowe działania lokalnych władz w tej płaszczyźnie nie były wystarczająco konkretne. 

 

Zapytaliśmy uczestników pikniku na Wierzejach jakie jest ich zdanie na temat hałasujących powietrznych maszyn, które latają nad ziemią piotrkowską. Opinie były zróżnicowane. - Najgorzej jest w letnie weekendy. Gdy wyjdzie się na zewnątrz, słychać ciągłe buczenie - powiedziała jedna z pytanych. - Tu jest głośno, byliśmy z dziećmi na wakacjach w Gdyni, gdzie również w pobliżu jest lotnisko. Nieopodal skakali skoczkowie, a samolot, którym lecieli był o wiele cichszy niż nasza maszyna - dodał kolejny z naszych rozmówców. Z drugiej strony nie brakowało również zwolenników powietrznego ruchu nad miastem. - Nam zupełnie ta kwestia nie przeszkadza. Maszyna nie jest mocno uciążliwa. Tylko niekiedy jest głośniej, ale to nic, ponieważ możliwość podziwiania skoczków spadochronowych w akcji jest dla nas świetną rekompensatą - dodają kolejni rozmówcy, którzy najgłośniejszy z piotrkowskich samolotów nazywają "Bączkiem".

 

Na temat dyskusji o hałasie nad Piotrkowem, pisaliśmy już niejednokrotnie, między innymi w ubiegłym roku. Temat wydaje się jednak nieustannie aktualny. W tej chwili trwa oczekiwanie na wyniki zarządzonego przez miasto przeglądu ekologicznego. Mają być one znane 20 września.


Zainteresował temat?

13

14


Komentarze (114)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

okok ~okok (Gość)23.09.2019 23:15

Ten buczący samolot to zmora kilkudziesięciu tysięcy ludzi !!!!!
Aż mnie dziwi, że nie można go zamienić na cichszy TYLKO TYLE, nic więcej i niech skaczą ile chcą

61


Romeo ~Romeo (Gość)24.09.2019 08:29

Jak tylko widzę tą zacną Panią 3 od lewej to nagle dostaje niestrawności....

33


cwaniak z miejskiej gazowni ~cwaniak z miejskiej gazowni (Gość)26.09.2019 14:34

skyvan precz na złom

32


Tymon1 ~Tymon1 (Gość)24.09.2019 07:56

Nie rozumiem co Wam przeszkadza. Całe życie mieszkałem przy lotnisku i ten dźwięk buczącego silnika samolotu jest dla mnie kojący. Pomyślcie sobie co maja powiedzieć ludzie mieszkający przy Sikorskiego lub innej ruchliwej drodze. Lotnisko nie powstało wczoraj, chyba decydując się mieszkać w okolicach lotniska zdawaliście sobie sprawę z czym to się wiąże. To naprawdę nie jest tragedią. Nie macie innych problemów, posprzątajcie las w swojej okolicy.

35


eko ~eko (Gość)23.09.2019 12:11

wpis z instrukcji Skyvana.Climb performance is better if you keep your bank angles low, apart from making it a more comfortable ride for your passengers. If you can, stay away from built up areas as much as possible, because a Skyvan with 100% RPM produces quite some noise.Wznoszenie jest lepsze, jeśli utrzymujesz niskie kąty przechyłu, oprócz tego, że jest to wygodniejsza podróż dla pasażerów. Jeśli możesz, trzymaj się z dala od zabudowanych obszarów, jak to tylko możliwe, ponieważ Skyvan ze 100% RPM generuje całkiem sporo hałasu.

70


ROZPRZAK ~ROZPRZAK (Gość)14.09.2019 20:43

Drodzy Piotrkowianie.
Lotnisko leży na terenie miasta, zgadza się?
Korzystanie z lotniska kosztuje właścicieli samolotów, więc kasa zasila budżet lotniska, to oczywiste.
Właściciel lotniska zasila podatkiem, od chociażby nieruchomości budżet miasta.
Skoro zasila budżet waszego miasta to macie z tego wymierne korzyści.
A dlaczego mieszkańcy gm. Rozprza są obciążeni hałasem samolotu nabierającego wysokość właśnie nad ich głowami, a nie nad głowami mieszkańców Piotrkowa? Za to wielogodzinne "urocze" buczenie od rana do wieczora, a czasem w godzinach nocnych, nie otrzymujemy nic w zamian (poza widokiem bombowca).
Co wolicie hałas przy starcie i lądowaniu trwające 2-3 minuty, czy serię pętli nad głową trwające kilka godzin dziennie?

337


zmartwiona ~zmartwiona (Gość)17.09.2019 15:09

Mamy czego się bać!!! Jeśli poziom wszystkich ludzi związanych z lotniskiem jak taki jak tych, piszących komentarze przeciwko EKO ,to możemy przypuszczać , żę w powietrzu czują się jeszcze bardziej bezkarni, aroganccy i bezkrytyczni. Władcy przestworzy.

104


babcia ~babcia (Gość)15.09.2019 21:34

Hałas na niebie szukają a na ziemi ich nie interesują złomy jeżdżące w dzień i w nocy w te i z powrotem bez sensu (w kółko ci sami, bez tłumików) tylko by tworzyć zbędny hałas z powodu zdezelowanych silników.

37


hałas ~hałas (Gość)16.09.2019 09:33

Bardzo dobrze, że ktoś w końcu zainteresował się tym tematem. Precz z radzieckimi samolotami !

125


shady ~shady (Gość)15.09.2019 14:33

Smieszni ludzie.... skoczkowie skaczą od kilkunastu albo klkudziesięciu lat w piotrkowie i nikomu to nie przeszkadzało. Nudzi się to się za robotę wziąć a nie za PRZEKONYWANIE LUDZI... Szkodliwy hałas ? a co ogłuchnie miasto od tego czy co ?

1722


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat