Dzwonki w SP nr 3 zamilkły

UM Piotrków Trybunalski Poniedziałek, 02 marca 202029 11293
W Szkole Podstawowej nr 3 im. Szarych Szeregów nie usłyszymy już tradycyjnego dzwonka. Na ścianach pojawiły się zegary, a uczniowie sami pilnują godzin rozpoczęcia zajęć.

Rozpoczęło się od wyłączenia dzwonków i powieszenie na ścianach zegarów. Eksperyment miał potrwać dwa tygodnie, ale już po upływie jednego wszyscy wiedzieli, że do dzwonków nie trzeba już wracać. - Organizacja pracy przebiega płynnie. Nie ma spóźnień i tłumaczeń, że ktoś przeoczył godzinę rozpoczęcia zajęć – mówią nauczyciele dodając, że w szkole jest dużo ciszej.


 Podobnie jak empatia generuje empatię, hałas generuje hałas. Gdy dzwonek nie obwieszcza końca lekcji, uczniowie nie wybiegają z klas wszyscy na raz krzycząc, aby przekrzyczeć dzwonek. Ponadto kilkunastosekundowe różnice w zakończeniu zajęć automatycznie rozładowują ścisk na korytarzach i schodach – wyliczają korzyści ze zmian pedagodzy „trójki”.

 

Ze zmian zadowoleni są także sami uczniowie. – Bez dzwonków jest ciszej i „poważniej”. Sami musimy pilnować godziny rozpoczęcia lekcji i być punktualnie przed klasą – mówią.

 

Jak mówi Izabela Winiarska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 pomysł zrodził się w październiku 2018 r., podczas szkoleniowego posiedzenia rady pedagogicznej. - Dyrektor jednej z podstawówek w Łodzi powiedział, że u niego w szkole nie ma dzwonków. W końcu postanowiłam przeprowadzić ten eksperyment w naszej szkole i okazał się on strzałem w dziesiątkę. Oprócz znacznie mniejszego hałasu, wartością dodaną jest fakt, że sami uczniowie narzucili sobie dyscyplinę punktualności. A to uczy ich organizacji i zarządzania czasem – podsumowuje dyrektor Winiarska.


Zainteresował temat?

4

3


Komentarze (29)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)02.03.2020 09:08

Dzwonki są dyscypliną dla uczniów i nauczycieli. To się nie sprawdzi. Ale wydarzenie roku jest jest...

44


gość ~gość (Gość)02.03.2020 08:15

Niezłe jaja. Pani Dyrektor nie ma chyba nic innego do roboty.

65


wieśman ~wieśman (Gość)02.03.2020 08:05

szkoła w środku wygląda jak magazyn papy z czasów PRL - smród stęchlizny, oświetlenie w salach lekcyjnych nie spełniające żadnych wymogów, śmierdzące wc, a wy będziecie pisać o braku dzwonków. To nie jest krytyka pracujących tam nauczycieli, tylko władz, które nic nie robią, aby otoczenie w, którym uczą się dzieci i przebywają większość czasu swojego życia choć trochę przypominało podobne placówki z innych krajów UE.

132


gość ~gość (Gość)02.03.2020 07:25

Myślę że to dobry pomysł w szkole jest o wiele ciszej nie krzyczą wychodząc z niej także dobry pomysł kazda szkoła powinna brać przykład

84


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat