Dziurawa droga

Tydzień TrybunalskiRegion Sobota, 04 listopada 201723 14182
Mieszkamy na wsi, to prawda, ale to nie znaczy, że musimy dojeżdżać do pracy traktorami – napisała pani Beata z Kolonii Mierzyn, która zwróciła się do naszej redakcji z prośbą o interwencję. Droga powiatowa, biegnąca w stronę Antonielowa, jest w katastrofalnym stanie.

Droga 1516E Mierzyn-Żerechowa, bo o nią chodzi, stanowi nie lada kłopot dla mieszkańców od dawna. - Mieszkam tu 60 lat i odkąd pamiętam, to tak wyglądało, nic się nie zmieniło – przyznaje jedna ze starszych mieszkanek. Mieliśmy to… szczęście, że spotkanie z mieszkańcami wsi odbyło się w piątkowe południe, akurat wtedy, gdy spadł ulewny deszcz. Łącznie na miejsce przyszło kilkunastu mieszkańców. - Samochody się psują. Ci, którzy dojeżdżają do pracy, muszą wyjechać o wiele wcześniej, by ominąć wszystkie te dziury, nie ma jak przejechać rowerem – mówiła młoda kobieta. - W zeszłym roku utopiłem tu auto, bo gdy spadnie więcej deszczu, nawierzchnia zamienia się w bajorko, koledzy musieli mnie z niego wyciągać – przyznaje jej brat. Zawieszenie jest do wymiany, podobno, raz do roku. - Bo nawet, jak jedzie się wolno, to wszystkich dziur nie da się ominąć – tłumaczy mężczyzna.
Co logiczne, im bliżej zimy, tym gorzej. Więcej błota i trudniej o bezpieczne i bezproblemowe pokonanie odcinka. Sytuacji nie ułatwia też fakt, że obecnie po drodze często jeżdżą ciężarówki, wywożące drzewo z lasu.
Droga jest często równana, ale - zdaniem Tadeusza Kielanowskiego - nie daje to oczekiwanych rezultatów. - Tylko równiarka i równiarka, ale żeby droga została podniesiona czy wyremontowana? Nigdy, nigdy, nigdy – denerwuje się. - Jest coraz gorzej, bo równiarka nie ma gdzie wejść. Kilkanaście dni temu odbyło się zebranie, na którym pojawili się przedstawiciele. Co użytkownicy drogi na nim usłyszeli? - W pewnym miejscu stoją szopka i stodoła, które zajmują pas drogowy. Jeden z sąsiadów daje ziemię na poszerzenie drogi, ale trzeba będzie na to jeszcze poczekać, bo trzeba to wyprostować „w papierach”. A wiążącego terminu nikt nam nie podał – tłumaczą.
Cała droga ma łącznie 5 kilometrów, ale gruntowy, dziurawy odcinek ciągnie się przez jedynie trzy. O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy Zbigniewa Starostę, dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych. - Po okresach deszczowych pojawiły się tam dziury, to odcinek o nawierzchni gruntowej, biegnący przez las, często przejeżdża tam ciężki sprzęt – zauważa, ale zapewnia: - Monitorujemy sytuację, co dwa tygodnie przejeżdża tam równiarka, nie ma innego wyjścia i musimy postępować w ten sposób.
Okazuje się, że przebudowa drogi nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Dyrektor określa to "problemem natury geodezyjnej". - W 2014 roku przebudowaliśmy półtorakilometrowy odcinek od Żerechowej (gmina Łęki Szlacheckie) do Antonielowa, mieliśmy uregulowany pas drogowy, ale w przypadku tego drugiego odcinka jest z tym problem, bo w pasie drogowym znajdują się zabudowania, ruch odbywa się obok. Podobnie jest z terenami leśnymi, ich stan prawny jest również nieuregulowany. Żeby to wszystko wyprowadzić, potrzeba dużo czasu i środków – powiedział nam. W grę wchodzą zamiany działek tak, by zmodyfikować przebieg drogi. W tej sprawie odbyło się nawet wspomniane spotkanie z mieszkańcami, ale... jak wyżej, to proces żmudny i czasochłonny, potrzebna jest też, jak zaznacza dyrektor, "dobra wola" mieszkańców i właścicieli problematycznych posesji. Na ten moment jedyna możliwość to więc doraźne działanie i równanie drogi.
- Cały czas czekamy i nie wiemy, czy doczekamy się w ogóle – kwituje Tadeusz Kielanowski.


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (23)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)04.11.2017 11:40

Gmina Rozprza generalnie ma jakiś problem z utrzymaniem dróg. Ta miejscowość to nie jedyna naleZaca do tej gminy, w której ludzie nie mogą bezpiecznie i normalnie dojechać do pracy. Ludzie żeby nie można było przez drogę przejechać ... mamy XXI wiek a to jakieś średniowiecze. Ale lepiej wydawać kasę na jakieś imprezki typu dni rozprzy i inne sztachetparty a jak ludzie drogi nie mają to akurat najmniejszy problem.

70


sad ~sad (Gość)07.11.2017 21:47

gmina az taka biedna nie jest tylko wszystkie pieniadze pakują w mierzyn i Milejów

10


gosc ~gosc (Gość)06.11.2017 13:17

"Łącznie na miejsce przyszło kilkunastu mieszkańców"-dobre, od kiedy 7 (słownie siedem) znaczy kilkanaście.

02


gość ~gość (Gość)05.11.2017 20:50

Jacy gospodarze takie drogi . W Lekach sprzetow nakupowali a i tak swiata nie zawojowali , rowy zamulone a drogi podziurawione !!!!

20


owsiak ~owsiak (Gość)05.11.2017 17:20

Do wszystkiego im dopłacaj to mało, jedna dziura a dziesięciu nad nią medytuje zamiast ją zlikwidować już lecę i im pomogę

20


mieszkaniec Białocina ~mieszkaniec Białocina (Gość)05.11.2017 14:46

A u nas w BIałocinie to dopiero dziury i nikt sie tym nie przejmuje sołtys i radny mają to gdzieś a wszczegolnosci na tzw. Dębinie gdzie mieszkancy walczą od lat o droge asfaltową , oswietlenie przy drodze i wiaty przystankowe przy DK91

11


gość ~gość (Gość)05.11.2017 14:30

A gdzie podział się znak "przejście dla pieszych" koło sklepu?

20


gość ~gość (Gość)04.11.2017 23:41

Inne wsie też są ważne, ale żeby przez 20 lat nie zebrać funduszy.

30


gość ~gość (Gość)04.11.2017 21:06

Co gadają przecież przez cały mierzyn elegancka droga idzie że my w mieście takich nie mamy

50


Alexis ~Alexis (Gość)04.11.2017 21:29

Coś czuję, że dostaniecie tytuł Najbardziej Ekologicznej Gminy w Polsce. Zero asfaltu, zero spalin, zero emisji :) Tylko trzeba będzie drobną kwotę zapłacić za dyplom

20


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat