Dzisiejsza matura dużo trudniejsza?

ePiotrkow Wtorek, 09 maja 20177 11637
Kiedyś maturę zdawał niemal każdy, kto zdecydował się do niej podejść. Ponad 90% zdających egzamin dojrzałości zaliczało. W ubiegłym roku było to niecałe 80%.
fot. mj

Panuje opinia, że dzisiejsza matura jest dużo trudniejsza, nie tylko dlatego, że matematyka jest na niej przedmiotem obowiązkowym. Także sposób oceniania prac maturalnych właściwie wyklucza możliwość "przepchnięcia" ucznia.


- Etapem przejściowym wykluczania takich sytuacji było kodowanie prac - przypominała na antenie Magla była kuratorka oświaty w Piotrkowie Janina Skibicka. - Uczestniczyłam w tych przygotowaniach od samego początku. Potem doszło do sytuacji panującej obecnie, czyli matury zewnętrznej. To sprawiedliwsze, choć dla uczniów oczywiście trudniejsze. Wcześniej to nauczyciel, który ucznia przez cztery lata prowadził, oceniał jego pracę maturalną. Siłą rzeczy ta ocena mogła nie być do końca miarodajna, gdyż między nauczycielem a uczniem przez taki okres rodzi się pewna więź, a ta nie służy wiarygodnej ocenie. Dziś jest inaczej, podkreślam - dla ucznia trudniej.


Podobnie uważa Lidia Łopusiewicz, dyrektorka ZSP nr 2 w Piotrkowie. - Dziś na pewno jest trudniej, również ze względu na obecność na maturze matematyki. Ale system oceniania ucznia na egzaminie jest bardziej miarodajny.


A jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii?


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

P ~P (Gość)09.05.2017 12:01

"Praca - pasja czy obowiązek?"
Pytanie bez sensu.

34


aśka ~aśka (Gość)09.05.2017 10:18

Dawniej do liceum i technikum dostawali się tylko najlepsi uczniowie, po uprzednim zdaniu egzaminu, dlatego zdawało ją 90% uczniów, a dziś w tych szkołach witają wszystkich, im więcej uczniów tym lepiej dla nauczycieli. Zdawaliśmy również matematykę.To poziom nauczania jest nijaki, a nie matury trudniejsze.
.

120


Witek ~Witek (Gość)09.05.2017 07:44

Poziom nauczania jest zerowy uczą nie wiadomo czego a w sumie chodzi o jedno by niewolnik nic nie umiał a wystarczyło by wrócić do nauczania z PRL-u .Na dobrą sprawę żadna matura nie jest potrzebna i taki egzamin powinno się zlikwidować .Puki będziemy mieli antypolskie rządy nic dobrego młodzież nie czeka bo toczy się walka o zniszczenie polskości a naród chce się sprowadzić do roli niewolnika dla obcych korporacji

44


maddox maddoxranga09.05.2017 09:07

Cytuję:
Także sposób oceniania prac maturalnych właściwie wyklucza możliwość "przepchnięcia" ucznia.


Pojedynczego ucznia może i ciężko przepchnąć ale to nie oznacza, że przepychanie nie występuje. Wystarczy spojrzeć na dane sprzed kilku lat:
http://x0.wykop.pl/cdn/c0834752/01qCiIh_ieINwtExmCXyLnPT7KzFTDxwTwdsN328,wat.jpg?author=eudialit&auth=34a3d09c10a7511faae1421e2e9b7e25
Widać wyraźnie jak naciągane są wyniki, żeby ludzie tylko się załapali na zaliczenie.

11


Mirek ~Mirek (Gość)09.05.2017 08:05

Wszyscy czepiają się matematyki! Ona zawsze była na maturze! Z jakiegoś dziwnego powodu była przerwa w jej obowiązku zdawania ( osobiście nie lubiłam matmy) ale zdawałam i dziś cieszę się że mam to za sobą. Wcale nie było łatwiej. Jak nauczyciel nie lubił ucznia to była klapa!Czasy były jakie były i jak nie mając dobrych "pleców" to matury nie miałeś,nie wspomne o studiach. W skali 2-5 ja zaliczyłam na 3!swoimi siłami :) Powodzenia!

40


Zanzi ~Zanzi (Gość)09.05.2017 07:19

Może i trudniejsza obecna matura do zdania, ale jakoś dziwnie mniej mądrzy ludzie ją zaliczają. Grunt to uczyć się myśleć "pod klucz" ;)

91


igrek ~igrek (Gość)09.05.2017 06:13

od razu po niej widać, że nieprzygotowana :D

23


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat