Dziś Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca

Piątek, 16 października 20201 689
Gdyby więcej ludzi umiało udzielać pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia 100 000 osób rocznie w Europie mogłoby żyć! – informuje Europejska Rada Resuscytacji. Niestety jedynie niewielki odsetek osób, u których występuje nagłe zatrzymanie krążenia poza szpitalem otrzymuje pomoc wystarczająco szybko, aby przeżyć. Każdego roku u około 400.000 Europejczyków występuje nagłe i niespodziewane zatrzymanie krążenia (NZK), z czego w ok. 350.000 przypadkach zdarza się to poza szpitalem. 16 października obchodzimy Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca.

Ładuję galerię...

Nagłe NZK poza szpitalem może zdarzyć się wszędzie, na przykład na ulicy, w miejscu pracy, w czasie ćwiczeń rekreacyjnych oraz innego typu wysiłku fizycznego. Aktualnie mniej niż jedna osoba na dziesięć przeżywa to zdarzenie. Podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) przez świadków zdarzenia może spowodować 2-3 krotny wzrost przeżywalności.

 

Po raz kolejny Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct prowadzony przez Stowarzyszenie EURO-CENTRUM, wspólnie ze SP nr 3 i pozostałymi partnerami, organizuje obchody Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Dzień Przywracania Czynności Serca obchodzony jest co roku 16 października. Kampania ta podjęta została przez Europejską Radę Resuscytacji i jest odpowiedzią na Deklarację Parlamentu Europejskiego z 2012 roku. Od tej pory co roku podejmowane są akcje edukacyjne i informacyjne o nagłym zatrzymaniu akcji serca i o udzielaniu pierwszej pomocy. Celem kampanii jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy w stosunku do osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Akcja wyszła już poza kraje Unii Europejskiej i Europy i osiągnęła status Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca.

 

Ze względu na trwającą pandemię tegoroczna akcja wygląda nieco inaczej niż w poprzednich latach. Niestety nie będzie spotkania uczniów z różnych szkół w jednym miejscu i wspólnej nauki pierwszej pomocy i resuscytacji. Nie bijemy także rekordu w jednoczesnej resuscytacji. Wszystko ze względu na zachowanie bezpieczeństwa w tych trudnych czasach.

 

Lekcje o resuscytacji odbędą się w szkołach, które włączyły się do akcji, min. W SP 3, SP 13 (w terminie późniejszym, ze względu na przerwę w nauce w tej szkole), ZSP nr 5, CKZiU Woj. Łódzkiego w Piotrkowie.

 

Wszyscy włączmy się w akcję i uczmy się jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy! Zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego o pierwszej pomocy - kliknij tutaj

 

Zapraszamy do udziału w teście o pierwszej pomocy - sprawdźmy swoją wiedzę na ten temat - kliknij tutaj

 

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej oraz Miasta Piotrkowa Trybunalskiego w ramach działalności PIE Europe Direct.

 

Euro Centrum


Zainteresował temat?

1

2


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

reset ~reset (Gość)3 dni temu, 11:45

Nic nie pomoże, jak będziemy duszeni czymś, co celowo zaplanowano.

10


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat