Dziki do odstrzału?

ePiotrkow Środa, 03 sierpnia 201614 11161
Dziki nie tylko dają się we znaki rolnikom, niszcząc uprawy, ale też roznoszą chorobę wirusową ASF. Jak ograniczyć ich populację w Polsce? Swoje pomysły mają izby rolnicze i minister rolnictwa.

Izby rolnicze i minister rolnictwa chcą ograniczenia populacji dzika w Polsce w związku z wykrytą na terenie naszego kraju chorobą wirusową świń domowych oraz dzików (ASF - afrykański pomór świń). Po tym jak Lubelska Izba Rolnicza zwróciła się do ministra Macierewicza z prośbą o wykorzystanie wojska przy odstrzale sanitarnym dzików, co zakończyło się odmową, jest kolejny pomysł, tym razem Ministerstwa Rolnictwa, minister Jurgiel niezadowolony z realizacji odstrzału sanitarnego dzików planuje wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących odstrzału sanitarnego dzików. - Najbardziej bulwersujący jest zapis o tym, że za uchylanie się od obowiązku przeprowadzania odstrzału sanitarnego będzie groziła kara aresztu, ograniczenia wolności lub kary grzywny. Jeszcze nigdy dotąd nie było takiego rozwiązania. Co mają na to powiedzieć myśliwi, którzy z jednej strony naciskani są przez ekologów, którzy chcą zakazu polowań, a z drugiej wprowadza się zapisy prawne, w których za zaniechanie odstrzału grozi kara aresztu, pozbawienia wolności czy grzywny. Temat wyjątkowo kontrowersyjny. Co na to ekolodzy? - pyta Miłosz Kwieciński, rzecznik prasowy Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Wg Kwiecińskiego działania ministra Jurgiela to po prostu PR, który ma na celu uspokoić rolników, a nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

 

Obecnie odstrzał sanitarny przeprowadzany jest zgodnie z planem. Umowy dot. odstrzału sanitarnego zostały podpisane na przełomie marca/kwietnia br. i obowiązują do końca 2016 roku tj. 9 miesięcy. Obecnie po 3,5 miesiącach czyli 1/3 okresu trwania umowy - np. na terenie województwa lubelskiego wykonano 46% planu (dane na 4 lipca, wg danych z 18 lipca wykonanie wynosiło 52%). - Należy zauważyć, że największy odstrzał może odbyć się wczesną wiosną oraz w okresie jesienno-zimowym. Lato nie jest czasem sprzyjającym polowaniom na dziki, ze względu na to, że zboża oraz kukurydza są bardzo wysokie – dodaje rzecznik PZŁ w Piotrkowie. - Polski Związek Łowiecki zapewnia, że zaraz po zakończeniu żniw odstrzał zostanie ponownie zintensyfikowany i jesteśmy przekonani, że dziki planowane do odstrzału zostaną pozyskane na długo przed zakończeniem trwania umowy. Zapewniamy, że polscy myśliwi zrobią wszystko, co jest możliwe, aby ochronić uprawy i wspomóc rolników w ich ciężkiej pracy.


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

powiernik powiernikranga04.08.2016 13:00

Sporo dzików jest w lesie pomiędzy Rakowem/Meszczami a Moszczenicą. 20 lat temu nie były aż tak widoczne.

10


Leśniczy z Tussaint ~Leśniczy z Tussaint (Gość)04.08.2016 08:30

Wiedźmina czas nająć :-)

20


Iskrakielce ~Iskrakielce (Gość)04.08.2016 05:35

Ostatnio biegal taki w lesie piotrkowskim

10


Al Bundy Al Bundyranga03.08.2016 22:46

Cytuję:
Po tym jak Lubelska Izba Rolnicza zwróciła się do ministra Macierewicza z prośbą o wykorzystanie wojska przy odstrzale sanitarnym dzików, co zakończyło się odmową


Hahaha, dobre. Wojsko do walki ze świniami? Antoś wykazał jednak trzeźwość umysłu, skoro odmówił. Wojsko niech strzela, ale do dwunożnych świń. A propos - świnia to, jak by nie patrzeć, sprzymierzeniec białego człowieka w walce z muzułmańskimi dzikusami. Więc proszę mi tu nie tępić naszych sprzymierzeńców! ;) Ta dzicz nie boi się ani Niemców, ani Usesmanów, ale świń już tak! ;)

Cytuję:
minister Jurgiel niezadowolony z realizacji odstrzału sanitarnego dzików planuje wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących odstrzału sanitarnego dzików. - Najbardziej bulwersujący jest zapis o tym, że za uchylanie się od obowiązku przeprowadzania odstrzału sanitarnego będzie groziła kara aresztu, ograniczenia wolności lub kary grzywny.


Jeśli pierwszy lepszy debil może zostać mianowany ministrem, to nie ma się co dziwić, że forsowane są coraz to głupsze pomysły. Tępy naród, to i ministrowie tępi.
A tak w ogóle, problemy z nadmiarem dzików wynikają z tego, że zachwiano równowagę w przyrodzie tępiąc drapieżniki. Od zjadania nadmiaru dzików były wilki. Ale odkąd jakiś jeden połknął (w całości, niczym pyton) cudacznie ubraną dziewczynkę wraz z jej babcią, to wilki trafiły na indeks drapieżników zakazanych. ;)

41


niespełniony poeta piotrkowski ~niespełniony poeta piotrkowski (Gość)03.08.2016 07:40

Dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły. Kto spotyka w lesie dzika, ten na drzewo szybko zmyka.

51


guru ~guru (Gość)03.08.2016 16:55

Dajcie znac to kupie jedzonko.

22


lopes ~lopes (Gość)03.08.2016 14:11

dziki niech se zyja w lesie niedlugo bedziecie pisac o złotym pociągu..

33


Bicz ~Bicz (Gość)03.08.2016 13:22

Dziki można a gawrony nie?

20


niewazne ~niewazne (Gość)03.08.2016 10:20

polecam Bioteca do odstraszania dzików.

10


Hihi ~Hihi (Gość)03.08.2016 08:40

Zanzi to stajesz w pierwszym szeregu do odstrzału? Tak dla przykładu. Jak będzie egzekucja to daj znać. Przyjdę popatrzeć.

210


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat