Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Uroczystości w gm. Moszczenica

ePiotrkowRegion Poniedziałek, 15 lipca 20192 3454
W miejscowości Pieńki Karlińskie w gminie Moszczenica odbyły się w niedzielę uroczystości związane z Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Potomkowie zamordowanych i samorządowcy oddali hołd tym, którzy wykazali się patriotyczną postawą podczas II wojny światowej.

Ładuję galerię...

W tym miejscu splatają się losy Bogusławic, Bąkowca, Majkowa, Wolborza, Moszczenicy czy Piotrkowa Trybunalskiego, dlatego od 2014 roku znajdują się tam 3 okolicznościowe pomniki. – Są one poświęcone tym osobom, które  24 czerwca 1944 roku zostały bestialsko pomordowane przez hitlerowskiego okupanta – mówił współgospodarz obchodów, Marceli Piekarek, wójt gminy Moszczenica.

 

W Pieńkach Karlińskich rozstrzelano na mocy decyzji Sądu Doraźnego Komendanta Policji Bezpieczeństwa i SS na Dystrykt Radomski, 59 osób. 24 czerwca 1944 roku  Niemcy przywieźli skazańców z więzienia w Piotrkowie do lasu przy drodze Piotrków-Srock. Tam ustawili ich wzdłuż wykopanego wcześniej głębokiego rowu, po czym zastrzelili. Zwłoki natomiast zakopano. 10 miesięcy później odbyła się ekshumacja pomordowanych.  - To wyjątkowe miejsce połączyło nas w modlitwie, ale także w pamięci mieszkańców wsi, którzy oddali życie za niepodległość Polski – powiedział w rozmowie z nami Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski.

 

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w tym roku obchodziliśmy po raz drugi jako święto państwowe. W Piotrkowie Trybunalskim z tej okazji na ulicach wywieszono flagi narodowe.

 


Zainteresował temat?

9

5


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)15.07.2019 22:51

Cześć i chwała bohaterom !!!

80


bernard ~bernard (Gość)15.07.2019 21:12

Nie były to jedyne ofiary hitlerowskiego terroru. Dobrze, że znalazła się choć jedna gmina, która pamiętała o ofierze krwi złożonej przez naszych przodków. Szacunek.

80


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat