Dzięki piotrkowskiemu posłowi rząd wesprze pszczelarzy

ePiotrkow Poniedziałek, 24 maja 202130 3244
Kilka dni temu, w Światowy Dzień Pszczół premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie wprowadzające rządowe dopłaty dla pszczelarzy.O dofinansowanie dla zapomnianej dotychczas grupy producentów spożywczych zabiegali poseł ziemi piotrkowskiej, Grzegorz Lorek oraz pochodzący z Gorzkowic, sekretarz Polskiego Związku Pszczelarskiego, Stanisław Ból. O pozytywnym finale swoich starań poinformowali oni podczas konferencji prasowej w piotrkowskim Parku im. ks. J. Poniatowskiego.
fot. K. Czapczyk

 

Przez wiele lat pszczelarze w przeciwieństwie do innych producentów żywności nie otrzymywali w Polsce dopłat. Będąc w Czechach Stanisław Ból dowiedział się od tamtejszych producentów miodu, że są oni objęci pomocą publiczną. Po dalszym przyjrzeniu się sprawie okazało się, że podobnie jest w wielu innych europejskich krajach.


Sekretarz Polskiego Związku Pszczelarskiego uznał, że podobne rozwiązania należy wprowadzić w naszym kraju i zwrócił się w tej sprawie do posła Grzegorza Lorka.


- Musieliśmy poczekać na odpowiedni czas oraz okoliczności i na szczęście takowe się pojawiły. Wspólnie z panem Stanisławem oraz prezydentem związku udaliśmy się ministra rolnictwa, Grzegorza Pudy i on wyraził wolę wprowadzenia niezbędnych zmian. Potem były kolejne robocze spotkania i 20 maja, czyli w Światowy Dzień Pszczół rozporządzenie wprowadzające dopłatę do każdej pszczelej rodziny podpisał premier Morawiecki – relacjonuje proces legislacyjny poseł Lorek.


Realne prace nad dokumentem trwały kilka miesięcy i był on gotowy w styczniu. Rozporządzenie wprowadza dopłatę w wysokości 20 zł na każdą przezimowaną rodzinę pszczelą, Wniosek o dofinansowanie będzie należało składać co roku do końca maja w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – w tym 2021 r. termin został wyjątkowo wydłużony do końca czerwca.


Kwota dotacji nie wystarczy na pokrycie wszystkich wydatków związanych z produkcją miodu oraz kosztów pracy pszczelarza, a wśród pszczelarzy pojawiła się opinia, że mogłaby ona być większa. - Gdzie byliście wcześniej kiedy staraliśmy, żeby w ogóle wprowadzono pomoc dla pszczelarzy? - pyta się Stanisław Ból. - Kwota może nie jest oszałamiająca, ale jest to pierwsze wsparcie dla naszej pracy, a pamiętajmy, że pszczoły są odpowiedzialne za zapylanie 80% kwiatów oraz roślin i to jest symbol, że obecny rząd troszczy się o pszczelarzy – dodaje.


Sekretarz Polskiego Związku Pszczelarskiego dziękował jednocześnie za zaangażowanie się w sprawę posłowi Lorkowi i ministrowi Pudzie. Jednocześnie podkreślił, że tematem dotacji dla pszczelarzy związek starał się zainteresować wcześniejsze rządy oraz ministrów, a dopiero obecnie rządzący zdecydowali się na wprowadzenie konkretnych rozwiązań.


Poseł Lorek poinformował, że w budżecie na wsparcie dla pszczelarzy w tym roku zabezpieczono kwotę około 80 mln złotych.


Zainteresował temat?

11

8


Komentarze (30)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

sssss ~sssss (Gość)25.05.2021 21:49

Trzeba zacząć słodzić, wybory będą za jakiś czas to muszą zdobyć jak największe grono zwolenników.

11


logion ~logion (Gość)25.05.2021 16:51

A może zajął by się drogą do Sulejowa. Ale nie potrafi, to za trudne.

54


Czonakosz ~Czonakosz (Gość)25.05.2021 16:41

Kilku chłopców z Placu Broni należało do Związku Zbieraczy Kitu. Oni mogą założyć Związek Wciskaczy Kitu.

53


Kolnay ~Kolnay (Gość)25.05.2021 16:39

Wciskają kit.

53


Pyt ~Pyt (Gość)25.05.2021 13:57

Trutnie

131


stefan ~stefan (Gość)25.05.2021 16:18

Zaczęło się robienie ludziom wode z mózgu !

52


monopol ~monopol (Gość)25.05.2021 15:59

Prawdziwi łaskawcy.
Jedną ręką okradają, drugą ręką resztki marne rozdają .
Kreują się na darczyńców a przecież są tylko złodziejami.

62


Ty ~Ty (Gość)25.05.2021 14:11

Wygląda na zyda

63


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)25.05.2021 15:34

A kiedyś były prezydent to pisał ból przez "u" otwarte. A tutaj pan ma na nazwisko "Ból". To jak to w naprawdę jest z tym bólem, bo może zostać nadszarpnięty i tak już nadszarpnięty, autorytet głowy państwa.

40


Pszczelarz warmii ~Pszczelarz warmii (Gość)25.05.2021 13:34

Tak szczerze to jest nic jeśli rolnicy za klęskowe dostaną od 600 - 1200 za 1h to te 20 zł to jest nic. Posiadając 50 uli dostanę 1tys a rolnik przy 50hektarach dostanie 50 tys gdzie tu sprawiedliwość

35


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat