Działo gradowe na Całej w Piotrkowie? Mieszkańcy protestują

Strefa FM Wtorek, 11 sierpnia 202073 17765
Na działa zaczęli się skarżyć mieszkańcy ulicy Całej w Piotrkowie. Chodzi o hałas, jaki towarzyszy wystrzałom oraz brak deszczu. Sprawę poruszyli słuchacze wtorkowego Magazynu Magiel na antenie Radia Strefa FM.

- Od kilku dni słychać takie głuche strzały, huki. Zwierzęta domowe się boją. Czy to odstraszanie ptaków? Chodzi chyba o ochronę warzyw, które tam są - mówiła zdenerwowana pani Paulina. Sprawę wyjaśnił inny mieszkaniec ulicy Całej, pan Józef, który stwierdził, że problem pojawił się już 2 lata temu. - Od dawna powinna być decyzja prezydenta, że nie wolno w granicach miasta używać armatek do chmur. To jest sprawa ogrodników. Odganiają odganiać, żeby nie padał grad czy deszcz. To powinno być dawno zakazane.

 

Na całym świecie działa kilkaset tego typu urządzeń, w Polsce jest ich co najmniej kilkanaście. Działo przeciwgradowe to generator fali uderzeniowej, działający w oparciu o spalanie acetylenu. W ciągu kilku minut może oddać kilkadziesiąt strzałów. Urządzenie wyposażone jest w radar, który wyczuwa nadchodzące chmury gradowe i strzela w nie na wysokość 15 tys. metrów falą dźwiękową powstałą w wyniku zmieszania powietrza i acetylenu. Jest ona dodatnio naładowana. Ładunek ten zmienia polaryzację chmury, czyli miesza powietrze zimne z ciepłym i nie dopuszcza w ten sposób do powstania kulek gradowych.

 

Z podobnym problemem wcześniej zgłaszali się do władz mieszkańcy gminy Wola Krzysztoporska. O sprawie pisaliśmy TUTAJ.

 


Zainteresował temat?

5

3


Komentarze (73)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)09.09.2020 00:19

To cholerstwo słychać całą noc nawet w Uszczynie.Zwierzęta się boją, to jest nie normalne.

00


gość ~gość (Gość)12.08.2020 21:53

Rzeczywiście słychać, jakby ktoś z karbitu strzelał. Nic przyjemnego naprawdę. Ten pomysł mógł się zrodzić tylko w tej zacofanej dzielnicy :) Co jeden to lepszy rolnik miejski :) Zwierzęta i tak się przyzwyczają co za chory pomysł. Gratulacje dla właściciela armatki. Jak się nie zepsuje sama to jej pomogę :)

60


gość ~gość (Gość)11.08.2020 17:50

To nie działko gradowe, tylko do odstraszania zwierzyny. Jak przeszkadza hałas to niech się Państwo wyprowadzi i wróci do miasta.. Jak się wprowadzaliście to nie widzieliście że tam ktoś coś uprawia? A teraz żal do kogo? Jak właściciel na działce to tej mądrej Pani co dzwoniła na skargę i całej reszty nie ma, a do radia dzwonić na skargę to tyle odważnych. Wszyscy sałatkę ładną i piękna chcieli by jeść, a jakby była postrzępiona przez ptaki i wyjedzona z środka przez zwierzęta to nikt by jej nie kupił. Więc żyjcie i dajcie żyć innym. Nie pozdrawiam. Ola

526


Pani Marleno i co? ~Pani Marleno i co? (Gość)12.08.2020 11:16

A co na to pani radna Marlena Wężyk-Głowacka która mieszka na ul. Całej?

41


mieszkankaa ~mieszkankaa (Gość)11.08.2020 22:27

A ja myślałam że deszczu nie ma ,bo Piotrków zawierzył maryji śnieżnej.

36


stefan ~stefan (Gość)12.08.2020 10:23

Przeszkadza wam jak działko wystrzeli jak jest niepogoda?
a ja kw piekne słoneczne dni cały czas buczy nam ten wrak nad głowami buuuuu buuuuu jak bombowiec z IIWŚ to nikomu nie przeszkadza?
weźcie sie lepiej za robote

43


gość ~gość (Gość)11.08.2020 21:35

Nie kupuję z tej plantacji i jestem zdrowy

51


enedue123 ~enedue123 (Gość)11.08.2020 20:49

A może takie działo zamontować na samolocie i latać po całym kraju ??
Trzeba by się Antoniego M. spytać, a może poleciał by sam takim wynalazkiem po wrak Tupolewa ...

33


gość ~gość (Gość)11.08.2020 22:25

Dziki się tego strzelania wcale nie boją i dalej sobie trącają swoim ryjkiem truflę po zielonej łące.

30


gość ~gość (Gość)11.08.2020 22:15

Normalnie ciemnogród wszystko przeszkadza

24


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat