Działkowa 6 bez gazu – jest zarząd, będzie remont

Tydzień Trybunalski Niedziela, 01 lipca 20129
Mieszkańcom Działkowej 6 w Piotrkowie Towarzystwo Budownictwa Społecznego gaz odcięło w kwietniu. Powodem był katastrofalny stan instalacji gazowej i zagrożenie wybuchem. Po kilku miesiącach i trudnych rozmowach wybrano zarząd wspólnoty i podjęto decyzję o remoncie.
foto archiwum ePiotrkow.plfoto archiwum ePiotrkow.pl

- Stwierdziliśmy w ramach badania instalacji gazowej bardzo liczne przecieki. Na 55 lokali w ponad 30 wystąpiły przecieki i w tej sytuacji nie można prowizorycznie wykonać napraw, ale ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców trzeba było podjąć decyzję o odcięciu dopływu gazu – wyjaśniała wówczas Elżbieta Sapińska, prezes TBS w Piotrkowie.
Dziś wybrano już trzyosobowy zarząd wspólnoty mieszkaniowej i - jak twierdzi Elżbieta Sapińska - jest z kim rozmawiać. - Czekamy na decyzję wspólnoty, bo koszty są niebagatelne. Budynek ma blisko 50 lat, ale równych 50 lat nie ma. Gdyby tak było, pojawiłaby się możliwość zaciągnięcia pożyczki z częściowym jej umorzeniem. W budynku przy Działkowej 6 musi zostać wymieniona i przebudowana cała instalacja gazu – wyjaśnia Elżbieta Sapińska. Dodaje, że kiedy wspólnota dowiedziała się, że istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu z częściowym umorzeniem (40 proc.) na modernizację węzła i przebudowę instalacji ciepłej wody, przerwała prace projektowe.

W tej chwili jest już wyłoniony bank, który opracowuje procedurę dokumentacji pożyczki. - W związku z tym będziemy namawiać wspólnotę, aby skorzystała z wersji szerszej, czyli wymiany instalacji z likwidacją piecyków gazowych i podłączeniem się do sieci miejskiej. Symulacja zostanie przedstawiona zarządowi wspólnoty, który podejmie ostateczną decyzję – mówi prezes TBS.

Wstępnie wspólnota została zapoznana z obydwoma wariantami (druga wersja: wymiana instalacji gazu włącznie z wymianą piecyków na piecyki z zamkniętą komorą spalania). - Drugi wariant jest tańszy, ale nadal pozostawia on piecyki gazowe w łazienkach. Czekamy w tej chwili na uruchomienie procedury przez bank, co potrwa około tygodnia. Rozpoczęliśmy już prace związane z przygotowaniem dokumentacji projektowej dot. instalacji gazu i czekamy tylko, która wersja zostanie wybrana przez wspólnotę. Musimy jeszcze uzyskać pozwolenie na budowę. Przedtem wspólnota podejmie uchwałę o zaciągnięciu kredytu. Wtedy my sfinalizujemy projekt, wspólnie wyłonimy wykonawcę, a ten przystąpi do realizacji inwestycji. Przewidujemy, iż nie wcześniej niż na koniec roku zostanie wszystko uruchomione. Gaz może nieco wcześniej, natomiast ciepła woda nie, ponieważ sama procedura uzgadniania dokumentacji, uzyskania pozwolenia to około 2 miesiące – wyjaśnia Elżbieta Sapińska.

 

470 tys. zł – to ogólny koszt kredytu przy wariancie maksymalnym: wymiana węzła, instalacja gazu, projekt, wymiana pionów wodno-kanalizacyjnych, pozwolenie na przebudowę.

270 tys. zł – koszt kredytu przy wariancie minimalnym: wymiana instalacji, dokumentacja, projekt, wymiana piecyków, uruchomienie ciepłej wody z piecyków gazowych.

Jeśli chodzi o koszty, to za osoby, które nie wykupiły lokali, zapłaci gmina. Dotychczas ich czynsz był na poziomie wyższym niż zaliczki ustalane przez właścicieli we wspólnocie. Elżbieta Sapińska mówi, że w takim budynku wymagane są inwestycje i trzeba liczyć się z tym, że koszty związane z utrzymaniem nieruchomości powinny się kształtować na wysokości czynszu. - Czynsz nie jest “brany z sufitu”, tylko z potrzeb nieruchomości. W związku z tym ustalony jest na takim pułapie, aby pokrywać zaciągnięty kredyt. Jeśli takiego pokrycia by nie było, gmina dopłaca wspólnocie – mówi Elżbieta Sapińska.

Gaz przy Działkowej odcięto na początku kwietnia. Modernizacja odbyć się musi. Teraz w rękach zarządu wspólnoty leży podjęcie decyzji, w jakiej wersji będzie do remont: maksymalnej czy minimum.

Magdalena Waga

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

homo ~homo (Gość)24.07.2012 16:31

Właśnie wybuch butli ranił 13 osób!
A ci z Działkowej zmuszeni odcięciem gazu sieciowego, siedzą teraz na zardzewiałych butlach z gazem! Do czasu!

00


re ~re (Gość)03.07.2012 07:00

Czy może ktoś wie kiedy rozpocznie się ten remont????????????Gaz odcięli przed WIELKANOCĄ- oby zdążyli podłączyć na BOŻE NARODZENIE.

00


lokator ~lokator (Gość)02.07.2012 14:51

"krzysiek71" napisał(a):

gaz na Działkowej 6. odłączyli 29 marca ,a nie w kwietniu.Są upały ,a my od kilku miesięcy nie możemy się wykąpać ,bo piece gazowe nie działają.Grzejemy wodę w garnkach,czajnikach i myjemy się w miskach.Szczególnie jest to uciążliwe dla ludzi starszych i rodzin z dziećmi.

00


akan ~akan (Gość)01.07.2012 17:01

"janina" napisał(a):
Dziwię się że Chojniak jeszcze procesu nie wytoczył za takie słowa jak nieudacznik itd itp.


A ja się nie dziwię, że nie wytoczył. Nie ma co wytaczać. Nikt tutaj nie popełnił przestępstwa czy choćby wykroczenia. Politykowi, władzy, takie sformułowania mogą nie być miłe, ale na tym koniec. Do żadnego procesu by nie doszło. A gdyby nawet, to oskarżenie zakończyłoby się uniewinnieniem. Tacy jak Chojniak muszą mieć grubą skórę. Choćby chciał z tym iść do sądu, to nie pójdzie, bo nie będzie się narażał na śmieszność. Jasne?

00


Marek ~Marek (Gość)01.07.2012 16:48

Dobrze tym mieszkancom głosowali na krzywoustego niech mają.

00


janina ~janina (Gość)01.07.2012 14:00

Dziwię się że Chojniak jeszcze procesu nie wytoczył za takie słowa jak nieudacznik itd itp.

00


mieszkaniec ~mieszkaniec (Gość)01.07.2012 13:54

A gdzie byli radni i prezydenci poprzednich kadencji? Gdzie byli dyrektorzy MZBM oraz prezesi TBS? Całe osiedle Wyzwolenia to jedna wielka "bomba" z powodu tzw. "junkersów" do podgrzewania wody. Jak widać kogoś zaczął wreszcie interesować los mieszkańców osiedla i instalacji gazowej stwarzającej zagrożenie. A co na to wiceprezydent Adam Karzewnik, radna Jadwiga Wójcik (mieszkańcy osiedla Wyzwolenia) oraz prezydenci Chojniak i Matusewicz którzy pochodzą z os. Wyzwolenia? Teraz jak wystąpiło zagrożenie to robicie lament, a dlaczego wcześniej zanim wykupiliście mieszkania na własność od gminy nie pytaliście w jakim stanie jest instalacja gazowa? Tak samo będzie kiedyś na innych osiedlach takich jak: Piastowska, Jagielońska, Mieszka I, Kazimierza Wielkiego i na osiedlu 35-lecia budowanych w PRL-u byle dużo, byle jak.

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga01.07.2012 12:47

"krzysiek71" napisał(a):
współczuje mieszkańcom Działkowe

Jeśli głosowali na wielkiego nieudacznika Pobożnego i jego kolesi razem dla siebie, to sami są sobie winni.

00


krzysiek71 ~krzysiek71 (Gość)01.07.2012 12:29

Cytuję:
Po kilku miesiącach i trudnych rozmowach wybrano zarząd wspólnoty i podjęto decyzję o remoncie.


Cytuję:
Teraz w rękach zarządu wspólnoty leży podjęcie decyzji, w jakiej wersji będzie do remont: maksymalnej czy minimum.


Banda nierobów i nieudaczników sobie debatuje a ludzie od kwietnia nie mają na czym obiadu ugotować,nóż się w kieszeni otwiera,współczuje mieszkańcom Działkowej.

00


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat