Działka marzeń

ePiotrkow Środa, 29 czerwca 20166 8860
Wybór działki opiera się na sztuce kompromisu. Niższa cena często oznacza różnego rodzaju kruczki i haczyki... Działka, którą sobie upatrzyliście, jest podejrzanie tania? Możliwe, że jest na przykład obciążona hipotecznie albo nieuzbrojona. Należy liczyć się z tym, że na "działkę marzeń" nie ma co oszczędzać.

Szeroko pojęta lokalizacja ma prawdopodobnie największe znaczenie dla potencjalnego kupca. Dobrze umiejscowiona działka sprawia, że komfort i jakość życia są na znacznie wyższym poziomie...

Najbardziej atrakcyjne są działki o kwadratowym kształcie ze względu na łatwość ich zagospodarowania. Nieco trudniej jest w przypadku prostokątnych parceli – po odjęciu odległości budynku od granic działki na zagospodarowanie i zabudowę zostaje niewiele przestrzeni. Jeszcze gorzej, gdy działka ma nieregularny kształt – na przykład trapezu czy trójkąta...

Trzeba być  świadomym wspomnianej konieczności szukania kompromisów. Oddalony od centrum dom, położony w cichej, spokojnej okolicy to spory plus...  Tym bardziej, jeśli okolica oferuje nam cudowny, wart wkomponowania we wnętrze krajobraz i kusi rozległymi terenami, na których można odpocząć – choćby nad jeziorem czy w lesie...  Najlepsze nasłonecznienie panuje na położonej na południowej stronie drogi działce. Dzięki temu wejście główne umieszczone jest od północy, a sypialnia, salon czy inne pomieszczenia mieszkalne znajdują się w słonecznej i odizolowanej od ulicy części... Która aż prosi się o zaciszny ogród!
 
Z drugiej strony osiedlenie się z dala od miasta wiąże się ze znacznie dłuższym dojazdem do centrum na przykład do pracy – a na peryferiach często trudno o znalezienie alternatywnego sposobu dojazdu... Choćby za sprawą komunikacji miejskiej. Nie wspominając już o tym, że często ulice położone na obrzeżach miasta znajdują się w znacznie gorszym stanie... Nieutwardzona droga polna, zwłaszcza w czasie opadów śniegu i deszczu, może przerodzić się w nieprzejezdne trzęsawisko. Jeszcze gorzej, kiedy dojazdu nie ma w ogóle – wówczas konieczne będzie ustanowienie służebności gruntowej, a więc możliwości przejazdu przez działkę sąsiada. Z punktu widzenia inwestora najlepiej więc, gdy działka przylega do drogi publicznej, będącej własnością gminy.

Jak daleko jest do najbliższego sklepu, szkoły, na pocztę czy do przystanku autobusowego? Czy w niewielkiej odległości od naszej działki nie działają zakłady przemysłowe, które mogą powodować nieprzyjemny zapach, hałas czy zanieczyszczenie? Nie oszukujmy się – dom położony w pobliżu rzeźni, przetwórni mięsnej czy wysypiska śmieci niekoniecznie będzie domem naszych marzeń.
Warto udać się do siedziby gminy, by zerknąć w Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego i dowiedzieć się, jakie zamiary ma gmina wobec okolicy, w której mają znaleźć się nasze cztery ściany. Może w ciągu kilku najbliższych lat w sąsiedztwie pojawią się centra handlowe, supermarkety czy, wspomniane wcześniej, feralne zakłady przemysłowe?... Wszystko to ma wpływ na obniżenie ceny działki... I jakości naszego życia.

Ważne jest sprawdzenie, czy w granicach działki znajdują się sieci elektroenergetyczna, gazowa, wodociągowa i kanalizacyjna. Nieuzbrojona posesja jest znacznie tańsza, ale w praktyce dozbrojenie jej i tak wiąże się z dużymi nakładami finansowymi i czasowymi. Pamiętajmy – prąd i woda to niezbędne minimum. Brak kanalizacji sanitarnej można nadrobić budową przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba.

Inne szczegółowe informacje o samym właścicielu i nieruchomości można znaleźć w księgach wieczystych gruntu. Odpis z księgi wieczystej można uzyskać w sądzie rejonowym.

Pamiętajmy: z wyborem działki nie warto się spieszyć. Warto pytać, sprawdzać, analizować i porównywać. Nie ma nic gorszego niż pochopnie podjęta decyzja... Której konsekwencje mogą być przykre niezależnie od tego, czy kupujemy działkę pod inwestycję, czy chcemy na niej wybudować swoje gniazdko.


Zainteresował temat?

2

2


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kret ~Kret (Gość)05.07.2016 17:47

Zastanawiają mnie ludzie, którzy kupują działki nad zasyfionym, śmierdzącym zalewem sulejowskim, tym bardziej, że ceny nie należą do najniższych.

20


ja ~ja (Gość)01.07.2016 11:30

działki przy Piaskowej z programu Tu Mieszkam, ciekaw jestm ile osób zdaje sobie sprawę że obwodnica będzie przecinała ul. Piaskową? pewnie inaczej sytuacja by wyglądała z ich popularnością gdyby obwodnica była w tej chwili zrealizowana

31


Program TU MIESZKAM ~Program TU MIESZKAM (Gość)01.07.2016 11:34

działki za ćwierć ceny od miasta przy ulicy Piaskowej, ciekawe ile osób zdaje sobie sprawę że kupują działki przy obwodnicy miasta, obwodnica będzie przecinała Piaskową, zamiast barany będzie można liczyć Tiry.......... a tak na marginesie obwodnia prowadzona przez miasto......... to powinno byc karalne co za baran to wymyslił......

51


misiu ~misiu (Gość)01.07.2016 09:12

ja kupiłem działkę 1 kilometr od piotrkowa cisza spokój .. a teraz przyjeżdżają do mnie ludzie i proszą się bym im ją odsprzedał.

30


wesoly ~wesoly (Gość)29.06.2016 14:54

Super opis.Ja osobiscie kupilem dzialke w okolicy Wolborza przeprowadzilismy sie z Piotrkowa, bylo to 15lat temu ,spokoj,cisza.Obecnie smrod,szalejace tiry przez caly dzien,tragiczny soltys,Pozdrawiam wszystkich wlascicieli dzialek.Zapomnialem napisac o najwiekszym szambie w Polsce ,Zalew sulejowski tragedia,jeden wielki syf.

61


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat