ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dym czy pył? Co zagraża spawaczowi?

Poniedziałek, 23 kwietnia 2018 4488
Zawód spawacza jest jednym z najniebezpieczniejszych zawodów na świecie. Zagrażają mu nie tylko uszczerbki mechaniczne typu oparzenia czy skaleczenia, ale również chemiczne – kiedy to dochodzi do kontaktu spawacza z ulatniającymi się dymami i pyłami. No właśnie – dymy i pyły stanowią tak samo poważne niebezpieczeństwo dla spawacza.

Jednak czym się różnią? I dlaczego te różnice są tak ważne?

 

Wszystko wiąże się ściśle z problemem bezpieczeństwa oraz rodzaju filtrowentylacji, jaką należy zainstalować w odpowiednich miejscach. Zacznijmy więc może od rozróżnienia dymu oraz pyłu.

 

1. Czym jest dym, a czym pył spawalniczy? Podstawowe różnice


Jeśli mówimy o dymie spawalniczym, mamy na myśli przede wszystkim o substancji złożonej z cząstek mniejszych niż 1 mikron, która zazwyczaj nie opada na ziemię tylko unosi się w powietrzu, a nawet podróżuje po całym pomieszczeniu, szukając drogi, którą mogłaby się wydostać do innego pomieszczenia. Dymy są tworzone głównie z metali zawartych w łukach spawalniczych (powstają poprzez ich parowanie oraz topienie).

 

Pyły zaś są nieco większe od dymów. Przyjmuje się, że są wielkości 1 mikrona i większej. Pył bardzo łatwo jest odróżnić od dymu gołym okiem. Zaraz po wytworzeniu opadnie on dookoła miejsca spawania, tworząc „dywan” z odprysków.

 

 

Przykładowe urządzenie stosowane do filtrowentylacji. Źródło: https://ekod.com.pl/oferta/filtrowentylacja/

 

2. Co powodują dymy i pyły spawalnicze?

 

Nie jest tajemnicą, że obie substancje dostają się do organizmu spawacza poprzez drogi oddechowe. To jednak wcale nie musi być koniec ich wędrówki. Bardzo często znajdują one ujście do układu krwionośnego, a nawet nerwowego człowieka. Są bardzo niebezpieczne, a niektóre z nich (jak na przykład pył z niklu, berylu czy kadmu) mogą nawet wywołać nowotwór. Poza tak skrajnymi przypadkami mamy jeszcze inne działania. Pyły oraz dymy wywołują liczne choroby, do których zaliczyć możemy:

pylicę,
astmę,
gruźlicę,
bronchit,
i wszelkiego rodzaju alergie.

 

3. Jak można się chronić?

 

Spawacze jednak nie są pozostawieni na pastwę niebezpiecznych substancji. Do ich dyspozycji jest wiele urządzeń ochronnych, które mają eliminować z powietrza niechciane dymy, gazy i pyły. Można tu wymienić np. stoły spawalnicze z funkcjami odsysającymi, wywietrzniki, odciągi nad stołami oraz w postaci uchwytów spawalniczych, a nawet ramiona, których zadaniem jest wessanie zanieczyszczonego powietrza i przefiltrowanie go.

 

Tekst powstał we współpracy z hurtownią spawalniczą Ekod.


Zainteresował temat?

4

1


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat