Dworczyk: w tej chwili nie ma już wolnych terminów szczepień; apelujemy do seniorów, by nie szli do przychodni

PAPKraj Niedziela, 24 stycznia 202161 3406
Mamy ponad 3 mln zajętych terminów, w tej chwili nie mamy już wolnych szczepionek na COVID-19 - powiedział w niedzielę szef KPRM Michał Dworczyk. Zaapelował do seniorów, by nie szli do przychodni, a chęć zaszczepienia się zgłaszali telefonicznie, przez sms lub przez internet.
fot. PAP

"Jutro ważny dzień, zaczynamy szczepienia populacyjne. W ponad 5 tys. punktów w całym kraju rozpoczną się szczepienia seniorów powyżej 70. roku życia" - powiedział Dworczyk na niedzielnej konferencji prasowej.

 

Podkreślił, że - zgodnie z umową wynegocjowaną przez Komisję Europejską z dostawcami szczepionek - Polsce przysługuje do końca pierwszego kwartału liczba szczepionek pozwalająca na zaszczepienie 3,1 mln Polaków. "I dziś mamy już zajętych terminów, zarejestrowanych lub w trakcie szczepienia, ponad 3 mln osób" - powiedział, dodając, że oznacza to, iż " w tej chwili nie mamy już wolnych szczepionek, wolnych terminów".

 

Dworczyk wskazywał, że nie wynika to z problemu systemu szczepień stworzonego w Polsce, ale z braku szczepionek. "System, który został stworzony, pozwoliłby na zaszczepienie ponad 11 mln osób, to oznacza, że brakuje nam wyłącznie szczepionek" - podkreślił.

 

Dworczyk zaapelował do seniorów, którzy chcą się jeszcze zapisać na szczepienia, by zostali w poniedziałek w domach i nie szli do przychodni. Podkreślił, że wie, iż część osób jest przyzwyczajona do tego, by samodzielnie zgłaszać się do swojej przychodni. "Ale proszę mi wierzyć, dzisiaj to jest wyłącznie narażanie się, czy to na złe warunki atmosferyczne, czy też na kontakt w takim miejscu z osobami chorymi, a w konsekwencji zarażenie się COVID-19"- powiedział szef KPRM.

 

Dworczyk zaapelował do seniorów, którzy chcą się zaszczepić, by zgłaszali taką chęć dzwoniąc na numer 989, wysyłając sms na numer 664-908-556 lub za pośrednictwem gov.pl/szczepimysie. Podkreślił, że - mimo tego, że nie ma dzisiaj terminów do zarejestrowania się w konkretnych miejscach na szczepienie - każdy senior może zostawić swoje dane kontaktowe "i jak się tylko w Polsce pojawią szczepionki, otrzyma informację zwrotną i zostanie umówiony na konkretny termin".

 

"Gwarantujemy, że każdy senior, który w ten sposób przekaże swoje dane, jak tylko pojawią się szczepionki w Polsce, a w konsekwencji nowe terminy, pracownicy infolinii zadzwonią i zaproponują konkretny termin szczepienia" - podkreślił.

 

Przypomniał też, że Polska pozyskuje szczepionki w ramach wynegocjowanej przez Komisję Europejską umowy. "Ta umowa gwarantuje solidarny podział szczepionek pomiędzy wszystkie kraje UE, jednak wielkość dostaw zdecydowanie nie pokrywają się z za potrzebowaniami na szczepienia w Polsce" - powiedział szef KPRM.

 

Obecna na konferencji minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wskazywała, że choć pula szczepionek jest w tym momencie wyczerpana, to "za chwilę" będzie uzupełniona. Maląg podkreśliła, że rząd nadal zachęca do zaszczepiania się przeciwko COVID-19.

 

Również minister apelowała do seniorów, by, chcąc się zarejestrować, nie wychodzili z domów do punktów szczepień, czy przychodni, lecz wykorzystali dostępne kanały do zapisania się. Minister dodała, że jest również Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, którego wolontariusze mogą pomóc seniorom również w zapisaniu się przez e-rejestrację. Przypomniała, że seniorzy chcący skorzystać z pomocy muszą zadzwonić pod numer 22 505 11 11.

 

Podczas niedzielnej konferencji prasowej padło m.in. pytanie, kiedy w UE zostanie zarejestrowana kolejna szczepionka na COVID-19 firmy AstraZeneca i jaką pulę tych szczepionek zostanie Polska. Według szefa KPRM, "jest szansa, że do końca najbliższego tygodnia AstraZeneca zostanie zarejestrowana, czyli kolejna szczepionka by została dopuszczona do obrotu na terenie UE do końca stycznia". Dodał jednocześnie, opieramy się nie na dokumentach, ale na informacjach przekazanych przez firmę lub urzędników unijnych. "To nie są informacje przekazane w oficjalnym dokumencie" - zaznaczył.

 

Dworczyk podkreślił, że gdyby Europejska Agencja Leków (EMA) podjęła decyzję o dopuszczeniu szczepionki AstraZeneca do użytku, dostawy rozpoczęłyby się jeszcze w lutym. "Ale dopóki nie będziemy mieli dokładnych dokumentów, dopóki przede wszystkim szczepionka nie zostanie dopuszczone przez EMA do użytkowania na terenie UE, nie ma sensu prowadzić tego rodzaju dywagacji" - dodał szef KPRM.(PAP)

 

Autorzy: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Karol Kostrzewa, Daria Kania, Norbert Nowotnik, Michał Boroń


Zainteresował temat?

0

6


Komentarze (61)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kazik ~Kazik (Gość)25.01.2021 12:59


Więcej naiwnych do szczepień i pytanie dlaczego IKEA w sobotę zaszczepiła swoich pracowników w grupie zero ?

72


gość_gosc ~gość_gosc (Gość)27.01.2021 11:36

Kazik
Opowiedz jeszcze o plaskiej ziemii,chemtrails,spisku masonerii i innych swoich konikach.

11


Kazik ~Kazik (Gość)24.01.2021 20:28

Seniorzy jak zobaczą ile ludzi pada od szczepionki to nikt już się nie zapisze a z tych zapisanych większość sama zrezygnuje. Uprawiają dalej propagandę sukcesu zamiast dostarczać Amantadynę do aptek ale tu nie chodzi o leczenie ludzi ...

127


antys. ~antys. (Gość)26.01.2021 22:50

Seniorze - niepoprawny wyborco pisu nie wystarczyło dla Ciebie szczepionki, ponieważ poza kolejnością zaszczepił się kolejny pisowski buc - poseł Girzyński z Torunia.

20


Bolek ~Bolek (Gość)26.01.2021 20:01

Apeluję aby w Piotrkowie w pierwszej kolejności zaszczepić wyznawców Tupolewizmu, aby Antonio mógł wygrać następne wybory

11


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)26.01.2021 10:24

A w Holandii młodzi ludzie walczą o swoje prawa i nie zgadzają się z godziną policyjną, a niejaki Ahmed Aboutaleb, burmistrz Rotterdamu, nakazał policji skuteczniej tłuc tych protestujących o jasnej karnacji. Ciekawe skądinąd, że wirus jest bardziej zaraźliwy nocą, kiedy większość śpi.

51


yty ~yty (Gość)26.01.2021 11:04

W przyjętej i ogłoszonej przez Komisję Europejską „Strategii UE dotyczącej szczepionek przeciwko COVID-19”czytamy m.in.: „Produkty te (szczepionki przeciw COVID-19) mogą wchodzić w zakres definicji organizmu zmodyfikowanego genetycznie (GMO). Komisja proponuje zatem rozporządzenie wprowadzające czasowe –tylko na okres, w którym pandemia COVID-19 uznawana jest za stan zagrożenia zdrowia publicznego –odstępstwo od stosowania niektórych przepisów dyrektywy w sprawie GMO.”
W związku z tym Komisja Europejska zaproponowała i wezwała Parlament Europejski do szybkiego przyjęcia propozycji ograniczającej stosowanie dyrektywy dotyczącej GMO tak aby możliwe było prowadzenie badań klinicznych nad szczepionkami przeciw COVID-19 zawierającymi w składzie organizmy genetycznie zmodyfikowane GMO, a następnie aby możliwe było stosowanie u ludzi szczepionek zawierających organizmy genetycznie zmodyfikowane GMO.
W związku z zawieszeniem licznych przepisów odnoszących się do GMO, możliwe stało się prowadzenie badań nad szczepionkami będącymi organizmami zmodyfikowanymi genetycznie GMO. Możliwe stało się również wprowadzenie do obrotu i zastosowanie na masową skalę u ludzi szczepionek będących organizmami zmodyfikowanymi genetycznie GMO, bez konieczności stosowania się do licznych ograniczeń wcześniej istniejących. Zawieszenie powyższych przepisów pozwoliło zrezygnować m.in. z konieczności przedłożenia przez producentów szczepionek:-planu monitorowania wpływu organizmów zmodyfikowanych genetycznie GMO na zdrowie ludzkie, -oceny ryzyka związanego z uwolnieniem organizmów zmodyfikowanych genetycznie GMO, -przedstawiania informacji dotyczących organizmów zmodyfikowanych genetycznie GMO, -informacji na temat wzajemnego oddziaływania GMO na środowisko do którego GMO zostaje wpuszczone

11


dddffffgsf ~dddffffgsf (Gość)26.01.2021 11:04

Na wirtualnej konferencji prasowej zorganizowanej przez WHO 28 grudnia 2020 r. Urzędnicy ostrzegli, że nie ma gwarancji, że szczepionki COVID-19 zapobiegną zakażeniu ludzi wirusem SARS-CoV-2 i przeniesieniu go na inne osoby.
W noworocznym wywiadzie dla Newsweeka dr Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, potwierdził przyznanie WHO, że urzędnicy służby zdrowia nie wiedzą, czy szczepionki COVID-19 zapobiegają infekcji lub czy ludzie mogą przenosić wirusa na inni po zaszczepieniu.
Według urzędników zdrowia USA i WHO zaszczepione osoby nadal muszą maskować się i dystans społeczny, ponieważ mogą być w stanie rozprzestrzenić nowego koronawirusa na innych, nie wiedząc o tym.
Chociaż amerykańska Agencja ds.Żywności i Leków udzieliła w grudniu 2020 r. Zezwolenia na stosowanie w nagłych przypadkach dla firm Pfizer / BioNTech i Moderna w celu wypuszczenia ich eksperymentalnych szczepionek mRNA do użytku w Stanach szczepionki zapobiegały łagodniejszym do cięższych objawom choroby COVID-19 u zaszczepionych uczestników.
Firmy nie zbadały, czy szczepionki zapobiegają bezobjawowemu zakażeniu ludzi wirusem SARS-CoV-2 i / lub przenoszeniu go na inne osoby.
Szczepionki COVID-19 zaprojektowane w celu zapobiegania ciężkiej chorobie

10


ff ~ff (Gość)26.01.2021 11:03

"Grupie osób pracujących w ochronie zdrowia we Włoszech zamiast szczepionki przeciw COVID-19 podano roztwór soli fizjologicznej. Błąd ma zostać naprawiony.
Do zdarzenia doszło w ostatnich dniach w Trentino w prowincji Trydent na północy Włoch. Pierwszą dawkę szczepionki mRNA przeciw COVID firm Pfizer i BioNTech (Comirnaty) w jednym z punktów szczepień podawano grupie 47 lekarzy i pielęgniarek.

40


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)26.01.2021 09:41

A w Holandii młodzi ludzie walczą o swoje prawa i nie zgadzają się z godziną policyjną, a niejaki Ahmed Aboutaleb, burmistrz Rotterdamu, nakazał policji skuteczniej tłuc tych protestujących o jasnej karnacji. Ciekawe skądinąd, że wirus jest bardziej zaraźliwy nocą, kiedy większość śpi.

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat