Dwie delegacje na jedną okazję

Strefa FM Wtorek, 08 maja 201810 6994
We wtorek (8.05) przypada 73. rocznica zakończenia II wojny światowej. Piotrkowianie uczcili pamięć poległych w walkach za wolność ojczyzny. Przedstawiciele miasta i powiatu zebrali się przed Pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza, a członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej przed Pomnikiem Bohaterów Walk za Polskę i Lud 1939-45.

Ładuję galerię...

- To bardzo ważny moment, bo wówczas upadł w Polsce hitleryzm i odzyskaliśmy część wolności. Nie była to wolność tak pełna jak w krajach poza żelazną kurtyną, ale sytuacja zmieniła się na lepsze. Wybraliśmy takie miejsce na złożenie kwiatów, bo chcemy uhonorować wszystkie osoby, które oddały życie dla dobra naszego kraju. Jest to data związana przede wszystkim z II wojną światową, ale nasza historia jest złożona, a walka o suwerenność trwała wiele lat - powiedział Marian Błaszczyński, przewodniczący Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

 

Działacze SLD złożyli kwiaty przed pomnikiem na Placu Niepodległości, który od lat wzbudza kontrowersje, gdyż według niektórych przedstawia polskiego żołnierza w sowieckim mundurze, dlatego zapytaliśmy Artura Ostrowskiego, przedstawiciela piotrkowskich struktur Sojuszu, czy w związku z wprowadzeniem ustawy dekomunizacyjnej ten pomnik powinien zostać usunięty? - Ja nie widzę związku pomiędzy tą ustawą, a Pomnikiem. Nie wiem, dlaczego miałby być tutaj wzięty pod uwagę. Na Pomniku widnieje napis "Bohaterom Walk za Polskę i lud 1939-45", a więc poświęcony jest wszystkim tym, którzy brali udział w walce z okupantem hitlerowskim. Moim zdaniem to jest miejsce do składania hołdu tym, którzy walczyli, przelewali krew i zginęli za Polskę. Pomnik przedstawia polskiego żołnierza, który na czapce ma polskiego orła. Nie rozumiem więc tych wszystkich zarzutów. 

 

Podpisanie aktu kapitulacji Trzeciej Rzeszy oznaczało zakończenie drugiej wojny światowej, jednak tylko w Europie. Walki trwały jeszcze do września 1945 roku na Dalekim Wschodzie.


Zainteresował temat?

3

2


Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)08.05.2018 23:01

Walki trwały jeszcze nie na Bliskim ale na Dalekim Wschodzie

50


gość ~gość (Gość)09.05.2018 08:34

tah sowiecki mundur ! tylko zmiana okupanta ale ten drugi widocznie SLD pasowałby do dzis dlatego Ostrowski tak czci to miejsce hańba! zburzyć tę komunistyczną pamiątkę!

78


gość ~gość (Gość)08.05.2018 18:42

Pani Basiu-nowe zajęcie?

22


gość ~gość (Gość)08.05.2018 21:32

Brawo dla panów z powiatu i miasta za rozsądek

52


gość ~gość (Gość)08.05.2018 20:44

Sojusz Lewicy Komunistycznej nawet jest ha i oczywiście Ostrowski

69


gość ~gość (Gość)08.05.2018 15:16

Ale tluuuuuuuumy.

62


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat