ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drzewa naszym sojusznikiem w walce ze smogiem

Czwartek, 08 marca 2018 2053
Czy rośliny mogą chronić nas przed smogiem? Okazuje się, że 100 dużych drzew jest w stanie usunąć 460 kg zanieczyszczeń z powietrza rocznie, w tym 136 kg pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5. W Piotrkowie mamy ponad 100 ha zieleni przyulicznej oraz cztery parki o łącznej powierzchni ponad 15 ha. Ponadto w naszym mieście w ostatnich latach przybyło zielni, Piotrków pod względem ilości zieleni przypadającej na jednego mieszkańca wyprzedza takie miasta jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Łódź.

Piotrków bez smogu

 

Ostatnie miesiące to czas, kiedy stężenie zanieczyszczeń w powietrzu w naszym kraju wielokrotnie przekraczało przyjęte normy, informacje o alarmujących wartościach pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 stały się niemal codziennością. Okazuje się jednak, że w walce ze wszechobecnym smogiem, występującym w okresie grzewczym, mamy niespodziewanych sprzymierzeńców. Przed szkodliwym wpływem substancji znajdujących się w zanieczyszczonym powietrzu chronią nas nie tylko maseczki antysmogowe czy oczyszczacze powietrza, ale także pomocne mogą być niektóre rośliny. Dowiedli tego już w 1989 roku naukowcy NASA.

 
Cenne jak drzewo

Wedle badań naukowych 100 dużych drzew jest w stanie usunąć 460 kg zanieczyszczeń z powietrza rocznie. W tym 136 kg pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5. Duże drzewa oczyszczają powietrze 70 razy efektywniej niż mała zieleń. Trzeba jednak je sadzić systematycznie, ponieważ w przypadku wielu gatunków drzew na takie efekty trzeba czekać od 10 do 20 lat.

A jak wygląda sytuacja w Piotrkowie? Jaką powierzchnię w naszym mieście zajmuje zieleń? Mówi Mikołaja Chmielewski, kierownik Działu Utrzymania Zieleni i Porządku w Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta w Piotrkowie Trybunalskim: – W naszym mieście mamy ponad 100 ha zieleni przyulicznej, na której rosną zarówno drzewa i krzewy, ponadto mamy cztery parki, o łącznej wielkości powierzchni ponad 15 ha. Do do tego jeszcze należy doliczyć kilkanaście skwerów. Zieleń miejska to przede wszystkim estetyczne walory, ale nie tylko – pochłania ona dwutlenek węgla, co poprawia skład powietrza. Wielkie drzewo może wyprodukować ponad 100 kg tlenu rocznie, gdzie dorosły człowiek zużywa go w ciągu rok około 170 kg. Można więc powiedzieć, że dwa średniej wielkości drzewa zaspakajają roczne zapotrzebowanie na tlen jednego człowieka. Ponadto wzbogacają powietrze w olejki eteryczne, które działają bakteriobójczo, regulują funkcjonowanie układu nerwowego ludzi, zatrzymują również w strefie korzeniowej wody opadowe, które nie muszą być odprowadzane przez sieci miejskie. Niezwykle ważnym działaniem drzew jest też oczyszczanie powietrza z pyłów i gazów. Można przyjąć, że sto drzew potrafi usunąć prawie pół tony zanieczyszczeń rocznie. Pyły zawieszone najbardziej wychwytywane są przez drzewa z liśćmi pokrytymi włoskami lub woskiem. Pyły zawieszone statystycznie skracają życie człowieka od kilku miesięcy do nawet dwóch lat na terenach zanieczyszczonych, dlatego istnienie wieloletnich drzew jest bardzo istotne – po prostu są one niezwykłym sojusznikiem w walce ze smogiem.

 

 
Które gatunki wybierać?

W Piotrkowie możemy spotkać wiele z tych gatunków roślin, które są sojusznikami mieszkańców miasta w walce ze smogiem. – W naszym mieście naturalną walką z pyłami zajmują się obrońcy w postaci platanów klonolistnych, jarzębów szwedzkich, topoli, jesionów pensylwańskich, niektórych klonów, ale przede wszystkim, co dowiedziono naukowo, brzóz brodawkowatych, co związane jest z ich grubym nalotem woskowym. Te brzozy potrafią przyjąć ogromną ilość toksyn i pyłów. Z myślą o pyłach my, jako Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, planujemy wprowadzić brzozę fastigiata (to nowy gatunek przy naszych drogach), grusze drobnoowocową, która poprzez wosk na liściach pochłania pyły niewiele gorzej niż brzoza i zarazem jest w miarę odporna na egzystencję w niełatwych warunkach miejskich. W roku bieżącym Zarząd Dróg zasadzi wiązy, dęby, w odmianach kolumnowych głogi, pojawi się więcej wiśni osobliwych, nasadzimy sosny czarne i wiele innych gatunków drzew – mówi Mikołaj Chmielewski.

 

 
Piotrków – więcej drzew sadzimy niż usuwamy

Jak wygląda Piotrków na tle innych miast pod względem ilości i jakości zieleni miejskiej? – Ostatnio ukazała się analiza Najwyższej Izby Kontroli z przeprowadzonej kontroli zieleni w dziewięciu miastach i wskazano również bardzo pozytywne współczynniki, które stawiają Piotrków dość atrakcyjnie, nawet względem dużych miast objętych analizą – wyjaśnia Mikołaj Chmielewski. I dodaje: – W Piotrkowie zwiększyły się tereny zieleni przypadającej na jednego mieszkańca i nie tylko dlatego, że ubyło mieszkańców. Również realnie na liście kontrolowanych miast jesteśmy na trzecim miejscu w kwestii zieleni przypadającej na statystycznego mieszkańca, wyprzedzając wiele dużych miast, takich jak Warszawa, Wrocław, Łódź czy Kraków. W Piotrkowie w przeliczeniu na jednego mieszkańca nasadzono również najwięcej drzew, wyprzedzając pod tym względem wszystkie kontrolowane miasta. W kontrolowanym okresie wskazano Piotrków jako nieliczne miasto, w którym staraniem służb, łącznie w latach 2015-2016 więcej drzew posadzono niż usunięto. I to jest ewenement w skali kraju. Nasadzonych drzew było o 41% więcej niż drzew usuwanych.

 


Niestety nie wszyscy piotrkowianie doceniają znaczenie zieleni. Do Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta wpływają wnioski o wycinanie drzew. Mówi Mikołaja Chmielewski: – Mimo dość obszernej wiedzy, którą posiadają mieszkańcy Piotrkowa na temat walorów jakie daje zieleń miejska nadal otrzymujemy różne, niekiedy dość dziwne prośby, o usunięcie drzew tylko ze względu na to, że spadają z nich liście, że zanieczyszczają działkę albo że drzewo zasłania światło, antenę satelitarną lub na drzewie można zaobserwować zwierzęta i owady. Niestety są tacy, którzy woleliby żyć na betonowej pustyni i nie obchodzi ich to, czym oddychają.

 
Pamiętajmy, że przy każdym wdechu setki tysięcy wirujących w powietrzu pyłków wnikają do naszego organizmu, warto więc posadzić na swojej działce drzewa i krzewy liściaste, które pochłaniają aż 85% osiadających na nich pyłów, spalin i kurzu.

 

 


Materiał powstał na zlecenie Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach projektu "Edukacja ekologiczna dla poprawy jakości powietrza w Piotrkowie Trybunalskim".


Zainteresował temat?

12

2


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat