Dostałeś już e-receptę?

Łódzkie Środa, 27 marca 20193
E- recepta to nowoczesna i wygodna dla pacjenta, lekarza i farmaceuty forma recepty. Pierwszą receptę w Łódzkiem i jedną z pierwszych w Polsce wystawiono w Skierniewicach 9 maja 2018 r. Od tego czasu 51 lekarzy w naszym regionie wystawiło już ponad 42 tysiące recept dla 4314 pacjentów.
Dostałeś już e-receptę?

Rekordową liczbę recept wystawił NZOZ Judyta w Skierniewicach, tuż za nim jest NZOZ Wigor, lekarze z tej placówki w Łowiczu wystawili już 6725 e-recept. Dr Sylwester Tworek z Łowicza to prawdziwy entuzjasta cyfryzacji, do jego poradni można się także zarejestrować elektronicznie, a o e-recepcie informował w serwisie społecznościowym. Recepty wystawiają lekarze w 11 miastach naszego regionu między innymi: w Łodzi, Radomsku, Warcie, Poddębicach, Tomaszowie Mazowieckim, Lutomiersku, Wieluniu. Od 1 stycznia 2020 r. e-recepty będą obowiązkowe.


- E-recepta jest wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, dzięki któremu pacjent może sprawnie i szybko wykupić przepisane przez lekarza leki, a także śledzić szczegóły oraz dawkowanie, logując się do swojego Internetowego Konta Pacjenta – mówi Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego NFZ. - E-recepta to recepta czytelna dla farmaceuty – eliminuje problemy z błędnymi danymi, brakiem pieczątki, czy niewyraźnym pismem lekarza – to było zmorą pacjentów, którzy czasem musieli wrócić do poradni, by poprawić receptę. Jest wygodna dla pacjenta także ze względów ekonomicznych: pozwala na wykupienie tylko części przepisanych leków lub każdego leku w innej aptece – bez konieczności proszenia o odpis. Pacjent, który ma Internetowe Konto Pacjenta ma stały i łatwy dostęp do wszystkich wystawionych recept – przez telefon lub komputer. E-recepta jest dostępna w każdej aptece – nawet, jeśli pacjent zgubi papierową wersję, nie będzie problemu z jej realizacją.


Dr Ewa Sosińska-Dobrzyńska z NZOZ Medyk w Warcie, która wystawiła już 288 recept, podkreśla, że e-recepta oszczędza czas i lekarza i pacjenta, eliminuje błędy przy wystawianiu recept i uniemożliwia ich fałszowanie. - Zachęcam lekarzy do wypróbowania tej nowej funkcjonalności, myślę, że nie będą już chcieli wrócić do odręcznie wypisywanych recept – mówi lekarz z Warty.


Jak działa e-recepta? Lekarz wystawia pacjentowi receptę elektronicznie, pacjent otrzymuje wydruki informacyjny lub e-receptę drogą elektroniczną – jako SMS z 4-cyfrowym kodem lub e-mail, receptę może zrealizować w każdej aptece, farmaceuta skanuje kod z wydruku lub wpisuje 4-cyfrowy kos z SMS i PESEL, a pacjent otrzymuje lek: jeden lub wszystkie – jak woli.


Co to jest Internetowe Konto Pacjenta? - To internetowa aplikacja, dzięki której w łatwy, szybki i bezpieczny sposób zalogowany pacjent ma dostęp do swoich danych medycznych – wyjaśnia A. Leder. - Na swoim IKP pacjent zobaczy m.in.: informacje o receptach i skierowaniach wystawionych dla niego i bliskich, informacje o wysokości kwot podlegających refundacji dla poszczególnych produktów leczniczych oraz udzielonych świadczeniach w ramach NFZ. Aby zalogować się na swoje Internetowe Konto pacjenta wystarczy mieć profil zaufany. Zakłada się go bez wychodzenia z domu, jeśli mamy np. konto w banku, który ma zgodę na potwierdzanie Profilu zaufanego. Wykaz banków i innych instytucji, w których można założyć Profil można znaleźć na stronie internetowej Obywatel.gov.pl.


Od 1 stycznia e-recepty będą obowiązkowo wystawiane we wszystkich placówkach w Polsce. W Łódzkiem już 86 placówek medycznych spełniło wymogi formalne i otrzymało certyfikat, który umożliwia komunikację z systemem e-zdrowie. Po dostosowaniu swoich aplikacji gabinetowe lekarze wystawią swoim podopiecznym nowoczesne e-recepty.

 

 

 

(materiały: NFZ Łódź)

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Folwark zwierzęcy Orwell ~Folwark zwierzęcy Orwell (Gość)01.01.2020 14:48

To chory system, totalna inwigilacja. Mieszkam w małym mieście. Na chorobę o której nie mówię u rodzinnego lekarza biorę leki. Teraz nawet jeśli kupię leki w dużym mieście to farmaceuta i lekarz rodzinny w moim małym mieście, pielęgniarki, np cały szpital i przychodnia wszyscy będą wiedzieli, że ja się na to leczę. Będzie to taka mała tajemnica Poliszynela dla wszystkich w mieście i w pracy-a jeśli wyrzucą mnie to kto mi wynagrodzi to? A jak ja nie chcę aby np o moich problemach ginekologicznych,depresji, gruźlicy w rodzinie, pasożytach, wiedzieli wszyscy dentyści, aptekarze, pomoce aptekarskie i stomatologiczne i recepcjonistki?Co wtedy zrobić?Każdemu dać koszulkę niech ma napisane na plecach na co jest chory-jako kamizelkę ochronną dla innych

20


~PT ~~PT (Gość)27.03.2019 09:32

Wolę Zip. IKP ciągle jakieś błędy i wywala do logowania.

20


X2 ~X2 (Gość)27.03.2019 09:18

Nie ma zgody na taką inwigilację

100


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat