Dodatkowe 20 mln dla szpitali w Łódzkiem

ePiotrkowŁódzkie Środa, 24 czerwca 202012 1520
20 milionów złotych trafi do tych szpitali w Łódzkiem, które należą do sieci. Ryczałty szpitali wzrosną od 1 lipca. - To oczekiwany przez dyrektorów szpitali powiatowych wzrost wyceny świadczeń m.in. w internie, kardiologii, ortopedii – wyjaśnia rzecznik NFZ.
fot. archiwum ePiotrkow.pl

Od 1 lipca 2020 r. wzrasta kwota bazowa wynikająca z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Dzięki decyzjom Ministerstwa Zdrowia i NFZ, w tym samym czasie o 3% zwiększy się wycena świadczeń w ramach leczenia szpitalnego PSZ. – To kolejny, po pakiecie stabilności finansowej dla sektora ochrony zdrowia w czasie COVID-19, element wsparcia finansowego szpitali. Teraz zwiększamy środki na świadczenia objęte ryczałtem w tzw. szpitalach sieciowych – podkreśla Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

NFZ przeznaczy na sfinansowanie tej podwyżki ponad 302 miliony złotych. Pieniądze pochodzą z funduszu zapasowego i zostały podzielone pomiędzy województwa wg algorytmu na rok 2020.

 

Jest to kolejna w tym roku zmiana planu finansowego. W stosunku do wyjściowych 6 mld 173 mln 226 tys. zł, plan finansowy Łódzkiego oddziału wzrósł o ponad 221 mln zł. Obecnie kwota przeznaczona na świadczenia zdrowotne dla pacjentów w Łódzkiem to 6 mld 394 mln 655 tys. zł. - Pieniądze, które trafią do szpitali w Łódzkiem, na pewno bardzo się im przydadzą i poprawią ich kondycję finansową. Pomogą szpitalom w utrzymaniu kadry – mówi Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego NFZ.

 

Przeciętny wzrost wyniesie ok. 600 tys. zł, w przypadku największych podmiotów będzie to przeszło 2 mln zł. - Przygotowujemy stosowne aneksy, które pozwolą szpitalom szybko odczuć tę zmianę finansową, która umożliwi pokrycie kosztów podwyżek dla wszystkich grup zawodowych. Uruchomienie dodatkowych pieniędzy jest już tylko kwestią techniczną – informuje Artur Olsiński, dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

 

W Łódzkiem w sieci szpitali są 34 placówki, to w większości szpitale o znaczeniu powiatowym, ważne dla lokalnych społeczności i dla ochrony zdrowia w Łódzkiem. Dodatkowe 20 milionów umożliwia kolejny wzrost ryczałtów w tym roku. W marcu ryczałty szpitali w sieci zwiększyły się o 116 milionów w porównaniu z rokiem 2019.

 

Łódzki NFZ otrzymał także z budżetu państwa osobną pulę pieniędzy na walkę z COVID 19. Do szpitali w sieci z tej kwoty trafiło dotąd 51,5 mln zł. To wynagrodzenie m.in. za gotowość do opieki nad chorymi na COVID 19, ich leczenie, testy w kierunku koronawirusa, pracę w punktach pobrań czy transport medyczny. Pieniądze otrzymało już 26 szpitali w Łódzkiem. Najwięcej pieniędzy, niemal 26 mln zł, otrzymał szpital jednoprofilowy w Zgierz; 2,7 mln zł trafiło do Szpitala w Radomsku; 1,7 mln zł do Tomaszowskiego Centrum Zdrowia; 1,2 mln zł do Szpitala Wojewódzkiego w Bełchatowie; 27 tys. zł do SSW w Piotrkowie Trybunalskim (ul. Rakowska).

 

 

 

 

(materiały: NFZ Łódź) 


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

:( ~:( (Gość)25.06.2020 16:02

27 000 do Piotrkowa. Cóż za hojność władz wojewódzkich:(

10


cynik ~cynik (Gość)24.06.2020 16:18

Jako ,że szpital w Piotrkowie jest "wielojajowy" otrzymał tyle ile otrzymał. Dziwne ,że coś otrzymał. Bo chyba za bardzo nikt o to się nie starał. Na Roosvelta nic nie otrzymał choć władza owego szpitala jest z tytułami. Ale ten szpital w ostatnich latach nie ma szczęścia. Choć Starosta twierdzi ,że jest lubiany. Oczywiście nie Starosta.

30


gość ~gość (Gość)24.06.2020 15:37

A ja znam lekarstwo wystarczy 50% NFZ wywalić i już kasy więcej

30


gość ~gość (Gość)24.06.2020 13:37

Mos syn pracuje w Radomsku tam za kazde podejrzenie za kazdy wymaz za kazde narazenie dostaja pieniadze dodatkowe. To samo Tomaszow I inne szpitale. A Rakowskiej nikt nie sprawdza czy co....Wojewoda milczy?

42


gość ~gość (Gość)24.06.2020 14:58

Ale Piotrkowski szpital dostał sumę łaaał,jaki szpital i dyrektor taka dotacja...haahhaa,tylko szkoda tych ludzi którzy się narażają najbardziej za bardzo niskie wynagrodzenie.

30


medyk 1 ~medyk 1 (Gość)24.06.2020 13:48

Zarobki ratowników do dramat
Są na kontraktach.Tyrają po 400 godzin
A jak się zakażą COVIDEM to nie dostaną ani złotówki

42


gość ~gość (Gość)24.06.2020 13:25

Konieczko pieniadze otrzymal a z tego co wiem personel nic nie dostal jak zwykle. Tylko sie wymaga. Moja corka pracuje w SOR I nie dostala ani grosza a walka z COVID zeby chronic szpital trwa tam codziennie. Wstyd dla dyrekcji. Tylko do siebie....a cala robote I narazenie biora na siebie pracownicy.

43


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat