Do biegu! Gotowi!... Spartakus!

Tydzień Trybunalski Niedziela, 26 maja 20131 4082
Wiosna w pełni. To czas, kiedy na terenie całej Polski organizowanych jest mnóstwo imprez biegowych. Zaczynając od dystansu na 10 km, poprzez półmaratony, biegi tematyczne, te po nieco trudniejszych trasach, aż po maratony. Bełchatowski Klub Biegaczy Spartakus nie próżnuje.

Zawodników z Bełchatowa można spotkać w różnych częściach Polski. Niejednokrotnie stają na podium, osiągając imponujące sukcesy. W rankingu Maratonów Polskich na setki klubów z całej Polski są na 24 miejscu.

Sezon biegowy cały rok

Członkowie klubu Spartakus podkreślają, że sezon biegowy wcale nie zaczyna się wiosną. A już na pewno nie dla biegaczy z Bełchatowa. On trwa przez cały rok. Biegiem witają Nowy Rok i w ten sam sposób go kończą. Wiosna jednak sprzyja uprawianiu tej dyscypliny sportu.

- Rzeczywiście wiosna sprzyja uprawianiu sportu, niezależnie od umiejętności, jak i celów, jakie sobie stawiamy. Owszem, wiosną biega się więcej, bo zawodów jest więcej. Spartakusi jednak biegają cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. Biegamy od pierwszego stycznia do grudnia. Biegowo zaczynamy i kończymy rok. Na terenie całego kraju organizowanych jest mnóstwo zawodów. Każdy Spartakus ma inny cel i inne możliwości. Średnio każdy klubowicz bierze udział w 10 - 15 startach w ciągu roku. Jedni biegają więcej, inni mniej. Niemniej jednak średnia jest wysoka. Mnożąc starty przez liczbę klubowiczów, wychodzi całkiem dobry wynik. Krótko mówiąc, widać nas podczas sportowych zmagań w całej Polsce - mówi Grzegorz Ratajczyk, prezes Bełchatowskiego Klubu Spartakus.

Przez piekło do nieba

Spartakusi nie lubią statystyk, bo każdy biega dla siebie i dla każdego sukces oznacza coś zupełnie innego. Wiek klubowiczów też jest zróżnicowany, zatem startują w różnych kategoriach. Jednak wyników i zawodników może im pozazdrościć wiele klubów z Polski.

- Generalnie w naszym klubie najlepiej biega Paweł Drążek (jego rekord życiowy to dystans maratonu pokonany w 2:59:15), Mariusz Dybalski (3:10:17), Maciej Kamiński (3:12:20), Henryk Kępiński (większość jego startów kończy się na podium) - dodaje prezes Spartakusów.

Ten ostatni ma na swoim koncie tyle startów i tyle nagród, że nie sposób je wszystkie zliczyć. Inni klubowicze mówią, że zawsze daje 100% z siebie. W swojej kategorii wiekowej niejednokrotnie stawał i staje na podium. Już z początkiem roku jego kalendarz wypełniony jest startami w różnych zakątkach Polski. Biega, pływa i jeździ na rowerze. Najbardziej dumny jest z mistrzostw Polski w duathlonie oraz z tytułu wicemistrza w duathlonie, którym stawał się niejednokrotnie. Dobrze pamięta też mistrzostwa Europy. To jednak dla niego za mało. Z okazji swoich sześćdziesiątych urodzin postanowił zdobyć tytuł Iron Mana (pływanie 3800 m w jeziorze, rower 180 km, a na koniec maraton, czyli ponad 42 km w jednym dniu). Jeden z jego ostatnich startów w tym sezonie również zakończył się sukcesem. Przebiegł maraton w czasie 3:33:17 i był pierwszy w swojej kategorii wiekowej, a 20 w klasyfikacji generalnej.
- Piasek, las, słońce, podbiegi i ponad 42 km do pokonania. Tak było w Sielpi koło Końskich na Cross Maratonie zatytułowanym “Przez piekło do nieba”. Nie było łatwo - mówi Henryk Kępiński, który średnio na 9 startów 7 razy staje na podium.

Klubowiczów w żółto-zielonych koszulkach można spotkać na największych i najbardziej prestiżowych zawodach w Polsce i za granicą. - Startujemy w Łodzi, Poznaniu, Warszawie, Krakowie, jak i w wielu mniejszych miastach w Polsce. Jeśli chodzi o starty poza granicami Polski, to jesteśmy częstymi gośćmi w Pardubicach (Czechy), gdzie również w kwietniu tego roku pojechała delegacja Spartakusów - mówi Grzegorz Ratajczyk.

Spartakusi to też rowerzyści...

...triathloniści, duathloniści, “kijkarze” i miłośnicy zawodów MTB. - Oprócz biegania jeździmy też na rowerach - głównie kolega Tomasz Garbowicz ( Harley) i ja. Bierzemy udział w zawodach rowerowych MTB. Nasze starty są udane, choć nie zajmujemy miejsc na podium, ale mamy dużą przyjemność w samym uczestnictwie. Generalnie  w świętokrzyskiej lidze plasujemy się w połowie stawki, a czasem nawet lepiej. To piękne i wymagające tereny. Bywamy w Sandomierzu, Nowinach, Kielcach i wielu innych miejscowościach. Poza zawodami stricte górskimi bierzemy udział w duathlonach czy triathlonach np. w Rawie Mazowieckiej - mówi prezes Spartakusów.

Wytrawni biegacze, niedzielni biegacze

Biegają dużo, z powodzeniem i zachęcają do uprawiania tego sportu innych. Między innymi z tego powodu zorganizowali niedzielne biegi, do których zapraszają wszystkich, którzy chcieliby się trochę poruszać. Niedzielny trening po lesie to wielka motywacja i mnóstwo dobrych rad od doświadczonych biegaczy. - Nasze niedzielne bieganie to inicjatywa dla szerszego grona. To forma zachęty dla ludzi z naszego miasta i nie tylko. Uważam, że wspólne bieganie ma wiele zalet: ciekawe rozmowy, trochę rywalizacji, no i miła atmosfera, na której bardzo nam zależy - dodaje Grzegorz Ratajczyk.

Się organizuje, się pomaga

Zielono-żółte barwy Spartakusów widać nie tylko w Polsce, ale też na lokalnym podwórku. Biegacze organizują imprezy sportowe i pomagają przy organizacji tych wydarzeń, które mają szczytny cel. Ostatnimi przykładami są: “Bieg dla Karoliny”, “Tydzień z miastem”, “Cała Polska biega”, “Bełchatowska Piętnastka”. Mają również autorską imprezę, nad którą od kilku lat trzymają pieczę.

- W tym roku zapraszamy na piątą edycję biegu organizowanego przez Spartakusów. Będzie wiele atrakcji i dystans do pokonania 5 km (kobiety) i 10 km (mężczyźni), ponadto marsz z kijkami, bieg Krasnali, czyli coś dla maluchów oraz mistrzostwa amazonek. Wszystko to na terenie Powiatowego Centrum Sportu w Bełchatowie i na terenach leśnych, gdzie ustalona będzie trasa biegowa. Więcej informacji na naszej stronie www.belchatowbiega.pl - podsumowuje prezes bełchatowskich biegaczy.

Ewa Tarnowska-Ciotucha


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

bbb ~bbb (Gość)27.05.2013 08:31

Świetny klub! Świetni, pozytywni ludzie z sukcesami biegowymi!

01


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat