ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Do USA bez wizy - na jakich warunkach

Piątek, 20 września 2019 4135
Zapewnienia na temat rychłego dołączenia naszego kraju do Visa Waiver Program, dają wielu Polakom nadzieję na podróżowanie do Stanów Zjednoczonych bez konieczności starania się o wizę. Udział w programie wiąże się jednak z pewnymi obowiązkami - wyjaśniamy jakimi.

Czym jest Visa Waiver Program (VWP)


Jest to Program ruchu bezwizowego do Stanów Zjednoczonych, do którego obecnie należy 38 państw z całego świata. Obywatele tych państw mogą podróżować do USA bez wizy, ale pod pewnymi warunkami. Do Stanów mogą się udać bez wizy tylko w celach turystycznych i służbowych, a sam pobyt nie może trwać dłużej niż 90 dni.

 

Oznacza to, że jeśli Polska przystąpi do VWP, nie będziemy musieli się ubiegać o wizę służbowo-turystyczną kategorii B-1/B-2. W każdym innym przypadku, np. podróży do USA w celu podjęcia nauki, aplikowanie o wizę wciąż będzie konieczne.

 

Na jakich zasadach można podróżować do USA w ramach VWP


Po przystąpieniu do Programu ruchu bezwizowego, obywatele naszego kraju wciąż będą musieli dopełnić kilka obowiązków, aby móc wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Przede wszystkim będą musieli:

 

  • posiadać aktualny paszport biometryczny - zgodny z wymogami VWP,
  • zarejestrować planowaną podróż w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA) i otrzymać zgodę na tę podróż,
  • podczas kontroli granicznej w USA posiadać bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż.

Zniesienie wiz kategorii B-1/B-2 nie jest zatem jednoznaczne z podróżowaniem do USA "na dowód osobisty czy paszport".

 

Lepiej z wizą czy bez wizy


Największą bolączką w procesie ubiegania się o wizę do USA jest wysoka opłata, którą trzeba wnieść za rozpatrzenie wniosku wizowego (160 dolarów, czyli ok. 670 zł - w zależności od aktualnego kursu walut). Opłata ta nie jest zwracana w przypadku odmowy wizy. Obowiązkowe jest też odbycie osobistej rozmowy z konsulem USA, co możliwe jest tylko w ambasadzie w Warszawie lub w konsulacie w Krakowie. Samo wypełnienie wniosku również nie należy do najłatwiejszych. 

Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, dołączenie Polski do Programu ruchu bezwizowego byłoby znacznym ułatwieniem dla wielu podróżujących. W przypadku VWP wymóg złożenia wniosku wizowego i spotkania z konsulem USA zastąpiony jest poprzez obowiązkową rejestrację podróży w ESTA. Rejestracja ta wiąże się z wniesieniem opłaty w wysokości 14 dolarów, różnicę w kosztach widać zatem gołym okiem.

 

Posiadanie wizy turystycznej/służbowej ma jednak wiele zalet. Dzięki niej można podróżować do USA wielokrotnie przez 10 lat - wiza jest bowiem ważna aż przez dekadę. Dla porównania, autoryzacja w ESTA ważna jest jedynie przez 2 lata. Poza tym, z wizą można przebywać w USA jednorazowo nawet przez 180 dni, pobyt w USA w ramach VWP może trwać maksymalnie 90 dni. 

 

Takich plusów i minusów jest znacznie więcej. W wielu przypadkach może się nawet okazać, że podróżowanie do USA zgodnie z tradycyjnym ruchem wizowym będzie co dla niektórych bardziej korzystne. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć tutaj https://wizaonline.org/blog/zniesienie-wiz-do-usa-co-to-w-praktyce-oznacza/.

 

Czy i kiedy wizy do USA będą zniesione


O tym, czy Polska zostanie nominowana do Visa Waiver Program dowiemy się niebawem. Amerykański rok budżetowy mija 30 września - po tym czasie okaże się, czy Polska spełniła podstawowy wymóg. A mianowicie, czy wskaźnik odmów dla wniosków o wydanie wiz służbowych i turystycznych (B1/B2) spadnie w tym roku poniżej 3 proc. Jeśli tak, rozpocznie się proces przyłączania naszego kraju do VWP.

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Zainteresował temat?

4

1


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat