Dlaczego z piłką w regionie jest coraz gorzej?

ePiotrkow Środa, 15 czerwca 201630 7977
Narodowa reprezentacja w piłce nożnej spisuje się nieźle. Przynajmniej na razie. O wiele gorzej mają się za to klubowe drużyny z naszego regionu.

Jeszcze dwadzieścia lat temu zespoły ze stolicy województwa przez trzy sezony z rzędu zdobywały tytuły mistrza kraju. Ba, Widzew jako ostatnia polska drużyna występował w elitarnej Lidze Mistrzów. Dziś przygotowują się do derbów. Zostaną one rozegrane w III lidze, co już wywołuje coraz mocniejsze podniecenie w światku łódzkich dziennikarzy. No, ale jak się nie ma co się lubi...

Piotrków nigdy nie miał reprezentanta w najwyższej klasie rozgrywkowej. Najbliżej tego była Concordia w latach 70. Na jej mecze przychodziły tłumy, a niektóre spotkania jak np. pucharowe z warszawską Legią z Kazimierzem Deyną w składzie, obrosły legendą. Nazwa "Concordia" co prawda nadal funkcjonuje, ale drużyny seniorów próżno szukać nawet w najniższej klasie. Próby reaktywacji podjęła się grupa byłych zawodników klubu z prezesem Leszkiem Świstakiem na czele. Pierwsze efekty - prawdopodobnie w najbliższym sezonie.


Piotrcovia, a później także Piotrcovia-Ptak występowała w II lidze jeszcze kilkanaście lat temu, a przez chwilę jej trenerem był sam Franciszek Smuda. W 2009 Antoni Ptak wycofał zespół z rozgrywek. Była to wtedy klasa okręgowa. Nazwa Piotrcovia też funkcjonuje, ale drużyny seniorów nie ma.


Honoru miasta broni czwartoligowa Polonia (na zdjęciu), która dorobiła się niezłego stadionu i przyzwoitej infrastruktury. Jej mecze ogląda kilkaset osób, a działacze nie mają się czego wstydzić.

Czy Piotrków stać na zespół mogący z powodzeniem występować w lidze wyższej?
- To spokojnie mogłaby być trzecia albo druga liga - mówił w radiowym Maglu Wojciech Robaszek, piotrkowianin trenujący ŁKS. - Niestety, tak się nie dzieje, bo do tego potrzebna jest dobra współpraca klubu z miastem, a także sponsorzy, no i odpowiedni działacze. Ci ostatni muszą podejmować odpowiednie decyzje. Polityka klubu musi być długofalowa, a nie opierać się tylko na pierwszej drużynie. Także transfery muszą być przemyślane. Tego w niektórych piotrkowskich klubach moim zdaniem nie było i dlatego mam, co mamy. Czyli niewiele.

O tym, że źle się dzieje z piłką nożną w naszym regionie mówił też prezes OZPN w Piotrkowie Stanisław Sipa. - Wielu z naszych działaczy nie pamięta tak chudych lat, jak ostatnie. Ten temat zamierzamy poruszyć na Zjeździe Wyborczym Łódzkiego Związku Piłki Nożnej, który odbędzie się 24 czerwca. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Moim zdaniem futbol jest drogi, droższy. Trudniej o sponsorów. Może niepopularne - zwłaszcza wśród piłkarzy - będzie to, co powiem, ale uważam, że zawodnicy mają zbyt wysokie kontrakty w stosunku do prezentowanych na boisku umiejętności.


Jeszcze niedawno w najwyższej klasie rozgrywkowej mieliśmy kluby z Bełchatowa (wicemistrz Polski 2006/07, dziś liga druga, czyli dawna trzecia) i Radomska, w drugiej lidze grała Ceramika Opoczno czy wspomniana Piotrcovia, o klubach z Łodzi już pisaliśmy. Dziś piłka w wydaniu lokalnym co prawda nadal się toczy, ale coraz bliżej linii autowej.


Zainteresował temat?

6

1


Komentarze (30)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

buffon ~buffon (Gość)16.06.2016 20:22

sprzedali zburzyli piekne obiekty sportowe gdzie teraz mogli by grać to oczym tu mówić więcej talentów gra w amatorskiej lidze co jak by chcieli to tłukom te nasze b klasy itd nawet polonie a w concordi to sami prezesi tego chcieli ze nie ma seniorów a mlodym talento nie pozwalali isc dalej

31


Obserwator2016 ~Obserwator2016 (Gość)15.06.2016 11:38

Nikt nie inwestuje w mlodziezoców. W Concordii czy Polonii jest dużo zdolnych juniorów ale nikt ich tutaj nie wypromuje. Jeśli chcemy lepszej piłki powinniśmy dać szansę juniora. Może to oni odmienia Piotrkowska Piłkę?

32


kibic ~kibic (Gość)17.06.2016 15:16

Przykład dlaczego jest źle bo za zarządzanie biorą się chamy ze wsi co tylko potrafią pole kopać np. gwiazda pan prezes z Niechcic . Jabola się napij może będziesz lepiej myślał

11


analfabeta ~analfabeta (Gość)19.06.2016 13:18

Dyskusję trzeba zacząć od zadania pytania czy jest potrzeba wielkiej piłki w małych miejscowościach jak Piotrków, Bełchatów czy Radomsko. Wielką Barcelonę czy Bayern mogę oglądać w TV nie wysłuchując bezsensownych bluźnierstw na trybunach za to delektować się poziomem nieosiągalnym dla drużyn niskobudżetowych. Dla powyższych miejscowości optymalnym rozwiązaniem jest III-IV liga.

33


~Niuans2 ~~Niuans2 (Gość)19.06.2016 13:03

Tu spokojnie może być ekstraklasa wystarczy znaleźć sponsora który rzuci do podziału 25mln. na rok a przylecą jak do miodu eksperci typu Robaszek, i miejscowe gawrony będą miały dużo pracy i satysfakcji bo to przecież ekstraklasa, nie jak teraz V liga. A taka malutka Łódż cieszy się z awansu do III ligi czy potężny Bełchatów z awansu do II ligi..

30


luzik luzikranga15.06.2016 13:26

Piłkarze Concordii mogli haratać w gałę, bo mieli wszystko czego potrzebowali, a może nawet czego sobie zamarzyli. W macierzystych zakładach pracy tylko podpisywali listy płac i nie musieli się niczym martwić. Co więcej, kierownictwa niektórych zakładów wprowadzały "dobrowolne" opodatkowanie normalnych pracowników z przeznaczeniem na rzecz Concordii. Kto dzisiaj znajdzie w Piotrkowie firmę, która zechce wyłożyć minimum 250-300 tysięcy miesięcznie na utrzymanie drużyny?

63


Do Gracza.. ~Do Gracza.. (Gość)16.06.2016 17:41

Dlaczego nie wyjechałeś z miasta jak tu nie mogłeś sie rozwijac? narzekasz to wyjedz.

12


@ndzi ~@ndzi (Gość)16.06.2016 09:47

za rok pieniądze na piłkę nożną się znajdą, zakończa się manewry anakonda, ŚDM, czy szczyt nato, poświęcenie terminalu gazoport w świnoujściu, i wiele innych wydatków, jestem pełen > wiary<

32


Gracz ~Gracz (Gość)15.06.2016 09:08

Teraz i tak jest lepiej niż kiedyś...szkółki, boiska orlik, szeroka ekipa trenerska itp. Talent szlifowałem na podwórku, potem poszedłem na Piotrocovie gdzie od razu po kilku treningach dostałem się do pierwszego składu (niektórzy grali po 2-3 lata i im się nie udało), rok później grałem też w seniorach...cieszyłem się, że trener mnie doceniał i moje marzenie zostania zawodowym piłkarzem szło w dobrą stronę...do czasu, gdy Ptak został zlikwidowany. Nikt nie wyciągnął pomocnej ręki by poprowadzić młodego utalentowanego zawodnika, doradzić czy cokolwiek i tak to się skończyło. To tylko moja krótka historia ale takich podobnych historii jak moja jest więcej. Dlatego nie dziwcie się, że poziom piłki w naszym regionie jest taki a nie inny :)

72


marco ~marco (Gość)15.06.2016 18:30

1 - kilkaset osób na meczach Polonii, na którym i kiedy? Nawet jak bilety były za friko to było maks 150 - 200.
2 - stadion Polonii może i przyzwoity ale już sam dojazd czy "parking" to co najwyżej klasa B
3 - wg Sipy koszty są za wysokie? to niech może powie ile klub musi na dzień dobry wpłacić do OZPN za samo zgłoszenie klubu do rozgrywek
4 - chłopaki mają kontrakty takie jakie klub może im zagwarantować więc to nie twój problem
5 - Robaszek - działacze muszą podejmować odpowiednie decyzje? jak najbardziej, szkoda tylko, że nie podzieliłeś się jakie to decyzje! że też sam na to nie wpadłem ;-)

10


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat