Dlaczego wróciła do historii Trynkiewicza?

ePiotrkow Poniedziałek, 30 lipca 201818 14615
"Łowca. Sprawa Trynkiewicza" – taki tytuł nosi nowa książka Ewy Żarskiej, dziennikarki z Piotrkowa, która w poniedziałkowy poranek w studiu Strefy FM mówiła, dlaczego postanowiła powrócić do historii sprzed 30 lat.
fot. MN

Żarska powraca do tragicznej historii, która wydarzyła się w naszym mieście kilkadziesiąt lat temu. Mariusz Trynkiewicz brutalnie zamordował czterech kilkunastoletnich chłopców. Zbrodnią żyła cała Polska. Dlaczego dziennikarka postanowiła właśnie teraz powrócić do sprawy? - Wracam do tego dlatego, że zamyka się pewien etap. Minęło 30 lat, a zgodnie z polskim Kodeksem karnym oznacza to, że sprawa jest zamknięta, przestaje istnieć. Tymczasem nadal jest wiele pytań bez odpowiedzi – mówiła w studiu piotrkowskiego radia autorka reportażu. - Warto uporządkować tę historię. Jeszcze kiedy pracowałam w TV Piotrków i poznałam prokurator Małgorzatę Ronc, już wtedy wiedziałam, że zajmę się tym. To historia trochę z mojego podwórka, przecież ci chłopcy byli moimi rówieśnikami.

 

Żarska mówi, że po tylu latach wciąż istnieje wątpliwość, czy Mariusz Trynkiewicz zrobił to sam. - W momencie, kiedy śledczy zatrzymali Trynkiewicza (mówił o tym były milicjant), to już był sukces. Powiedziano ludziom, że mogą być spokojni. Wtedy i prokuratorzy, i milicjanci odpuścili sprawdzanie wielu wątków – wspomina Żarska. - Bardzo długo przewijał się wątek mężczyzny w słomkowym kapeluszu, który był widziany z chłopcami przez kilka dni nad Zalewem. Niektórzy podejrzewali, że to mógł być któryś z pomocników Mariusza Trynkiewicza. Ten ktoś wyglądał inaczej niż Trynkiewicz, był wyższy, lepiej zbudowany. Trynkiewicz w śledztwie mówił tylko to, co chciał i to jest kolejna rzecz, na którą zwróciłam uwagę podczas pisania książki. To było niewiarygodne, bo to tak naprawdę on kierował śledztwem, manipulował śledczymi. Mówił, co chciał, a oni nie dopytywali. Do dziś nie wiadomo, jak to możliwe, że Trynkiewicz zamordował zdrowych fizycznie, młodych, sprawnych chłopców. Krzysiek Kaczmarek ćwiczył karate. Krawczyński był chłopcem wychowanym na wsi, silnym. Biegli podczas sprawy sądowej zadawali takie pytania. Trynkiewicz zawsze powtarzał, że zajęło mu to kilkanaście sekund, a dzieci nie reagowały. Nie było śladów walki, nie związał ich, nie uśpił żadną substancją. Z kolei Tomek Łojek miał tzw. skórę praczki, co oznaczało, że ciało przez ponad dobę leżało w wodzie. Tego wątku też nikt nie sprawdzał.

 

Wszystkie te pytania pozostają, mimo upływu lat, bez odpowiedzi. Nie odpowiada na nie również Ewa Żarska w swojej książce. Wielu świadków tamtych wydarzeń już nie żyje. Odpowiedzi na wszystkie wątpliwości zna tylko Mariusz Trynkiewicz.

 

Żarska zaznacza, że nie było jej celem zrobienie z Trynkiewicza bohatera. Jej książka jest historią o zbrodni. Autorka trzy razy próbowała skontaktować się z mordercą, trzykrotnie odmówił spotkania. Dziennikarce udało się za to porozmawiać z matką Trynkiewicza, która nadal mieszka w Piotrkowie. - Jest lubiana przez sąsiadów, ma fajnego kota, o którym potrafi bardzo długo opowiadać, ale kiedy wraca się do tamtej historii, ona się zamyka. Bardzo to przeżyła. Nie można używać przy niej słów „pedofil”, „morderca”, bo rozmowa od razu się kończy – wspomina E. Żarska. - Opowiadała mi o tym, jak Trynkiewicz teraz żyje, o tym, że ułożył sobie życie, bo przecież się ożenił, jego żona ma córkę z pierwszego małżeństwa, więc Trynkiewicz ma rodzinę, pisze wiersze, maluje, jest poddawany terapii, ale to on o tym decyduje. W ośrodku w Gostyninie są naprawdę fajne warunku, wygląda to trochę jak sanatorium.

 

W poniedziałek o godz. 18 w księgarni Pegaz w Rynku Trybunalskim autorka spotkała się z czytelnikami. Żarska opowiadała piotrkowianom o kulisach powstania książki. 

 

Więcej na ten temat w najnowszym "Tygodniu Trybunalskim". 


Zainteresował temat?

3

8


Komentarze (18)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)01.08.2018 23:27

Lansuje się na tej tragedii.To obrzydliwe.

40


realny ~realny (Gość)31.07.2018 07:43

Czytam komentarze piotrkowian i.... cóż może po prostu należy podejść do książki merytorycznie. Pisanie o rozdrapywaniu ran jest co najmniej dziwne. Bliskim ofiar należy się szacunek ale to nie jest powód ,żeby o tym milczeć. W sprawie jest mnóstwo nie wyjaśnionych wątków to fakt a studium psychologiczne tego indywiduum jest na pewno zajmujące. Co do Żarskiej mnie się wydaje ,że to dobrze o takich rzeczach pisze ktoś z Piotrkowa. Poza tym ludzie po co tyle zawiści ,chorej nienawiści przecież to nie prowadzi do niczego dobrego. Przeczytajmy książke i miejmy nadzieje że będzie dobra.

712


ech ~ech (Gość)31.07.2018 10:39

Ten zwyrodnialec ma się doskonale -ożenił się i może ma jeszcze widzenia na bara bara. Te zamordowane dzieci na pewno też by już pozakładali rodziny ,mieli dzieci i dziadkowie byliby szczęśliwi.Nie mogę patrzeć na tą wielką ,wypasioną mordę z ufarbowanym łbem .Za morderstwo ze szczególnym okrucieństwem nasze państwo stworzyło pedofilowi komfortowe warunki do życia.gdyby to ode mnie zależało to swoje obrazy malował by własną farbą.

131


normalna kobieta ? ~normalna kobieta ? (Gość)31.07.2018 07:08

Pisząc, odkryłam normalnego człowieka,- wyznała Ewa Żarska na antenie TOK FM.
Normalna kobieta, katoliczka ?

85


gość ~gość (Gość)30.07.2018 23:22

Czy pani zastanowiła się co czują rodziny ofiar? Nie ma dnia żeby nie myśleli o tragedii jaka ich spotkała a pani pisze książkę nawiązującą do tego człowieka. Ani pani ani nikt z nas nie zrozumie dlaczego to zrobił i żadne dociekanie i pisanie o tym nic nie wniesie a tylko rozdrapie stare rany

113


gość ~gość (Gość)30.07.2018 17:55

Ja uważam że Trynkiewicza powinni wypuścić z więzienia i to wypuścić do Piotrkowa niech ludzie sami zdecydują co dalej z nim już dawno powinni. A nie żyje w więzieniu jak król z naszych podatków .

123


uczennica ~uczennica (Gość)30.07.2018 15:48

chodziłam do szkoły podstawowej z tym zwyrodnialcem, na przerwach był cichy ale wszystkich śrubował wzrokiem, niechętnie wracam do tych scen

173


Marcin Marcinranga30.07.2018 15:38

Hmm jak dla mnie szykuje się słaba książka z tego powodu że pisze to słaby dziennikarz, patrząc na jej wcześniejsze prace. A co do Trynkiewicza to powinien zostać powieszony.

245


gość ~gość (Gość)30.07.2018 15:17

Może sprawia jej to przyjemność?

135


Ignorant ~Ignorant (Gość)30.07.2018 15:15

Nie kupię tego! Autorka będzie musiała inaczej na chleb zarobić.

226


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat