Dlaczego wciąż dajemy się oszukiwać? Policja znów apeluje

PolicjaŁódzkie Środa, 12 lutego 20206 3405
Chcesz stracić oszczędności całego życia? Przekaż je oszustowi, który podaje się za policjanta! Choć policjanci od lat apelują do społeczeństwa (zwłaszcza osób starszych) o zachowanie czujności i przede wszystkim zdrowego rozsądku, przypadków, gdy ktoś w ten sposób traci wszystkie swoje oszczędności wciąż przybywa.
fot. pixinio

Prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy. Jeżeli dzwoni do nas osoba, która - podając się za policjanta - żąda od nas pieniędzy na jakikolwiek cel, pamiętajmy, że jest to oszust! Każdy taki telefon powinien wzbudzić czujność. W przypadku odebrania takiej informacji telefonicznej, należy natychmiast się rozłączyć i powiadomić policję! Każdorazowo warto wszystko gruntownie sprawdzić i nie ulegać namowom przestępców.


„Dzień dobry, sierżant Agata KOWALSKA z bełchatowskiej policji… Pana syn spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego pokrzywdzona przebywa teraz w szpitalu w ciężkim stanie. Obecnie syn i synowa są przesłuchiwani, nie można z nimi nawiązać kontaktu, pilnie potrzebują pieniędzy na opłacenie adwokata, który podejmie właściwe kroki prawne, aby syn uniknął aresztu, potrzebne jest 180 tysięcy złotych. Po pieniądze do bełchatowskiej policji zgłosi się syn adwokata...” - to słowa oszusta, które rozpoczęły spirale przestępczego procederu. W następstwie rozmówca przekazywał oszczędności życia oszustowi - rzekomemu policjantowi, który osobiście odebrał pieniądze od pokrzywdzonego.


Takich historii w całym kraju są dziesiątki, a nawet setki. W miejsce zatrzymanych grup pojawiają się inne, dlatego tak ważne są działania prewencyjne i zwiększające świadomość mieszkańców. Oszuści zawsze dzwonią najpierw na telefon stacjonarny, którego numer wyszukują w książkach telefonicznych.


Pamiętajmy!

Policja nigdy nie poprosi o przekazanie komuś pieniędzy, czy też przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu.

Jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość , co do danych osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za policjanta czy pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to. Natychmiast zgłaszajmy takie sytuacje policji, konsultujmy się z rodziną.

Pod żadnym pozorem nie przekazujmy nikomu pieniędzy. Pamiętajmy, żeby nie dać się również namówić na pozostawienie naszych pieniędzy w jakimś odosobnionym miejscu czy we wskazanym przez oszusta.

Nie udostępniajmy haseł czy danych do naszych kont bankowych żadnej osobie, której tożsamości nie jesteśmy pewni.

Pamiętajmy, że oszuści to doskonali manipulanci, którzy wywierają presję na pokrzywdzonych po to, by wyłudzić pieniądze.


Policjanci apelują!

Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych!

Nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!

Nie ufaj nieznanym rozmówcom!

Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom!

Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy!

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy!

Policja nigdy nie wymaga poświęcenia Twoich oszczędności do jakichkolwiek celów!

Policja nigdy nie przekazuje telefonicznie informacji na temat prowadzonych działań operacyjnych ani policjantów biorących w nich udział!


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ksiundz ~ksiundz (Gość)12.02.2020 16:39

oddajcie mi swoje pieniądze, a zagwarantuje wam zbawienie - to prawdziwi złodzieje, i to jawni

21


ciemna masa ~ciemna masa (Gość)12.02.2020 09:36

Pis debilizuje suwerena tak że są jak dzieci we mgle.

65


gość ~gość (Gość)12.02.2020 12:40

Za dużo kasy emeryci mają to wydają kasę.

14


gość ~gość (Gość)12.02.2020 09:39

Ale mowa o programach socjalnych i dopłatach, które finansowane są z naszych pieniędzy?

23


gość ~gość (Gość)12.02.2020 08:50

Myślę że dobrze że takie informacje ostrzegające pojawiają się w serwisach internetowych. Czy jest możliwe by społeczeństwo Piotrkowa i okolic mogło się dowiedzieć jakie osiągnięcia ma policja w tropieniu tych oszustów.Bo jak narazie nigdzie nie znalazłem w Internecie takich informacji tylko co chwila ostrzegają. Czy naprawdę ci oszuści co dzwonią i okradają są tacy bezkarni ?

50


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat