ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dlaczego optymalny stan zdrowia opiekunki osoby starszej jest tak ważny?

Czwartek, 01 sierpnia 2019 1044
Na podstawie badań Światowej Organizacji Zdrowia można wywnioskować istnienie silnej zależności na linii zdrowie pracownika-efektywność pracy. Chodzi tu zarówno o to psychiczne, jak i fizyczne, co w kontekście profesji opiekunki osób starszych ma niebagatelne znaczenie.

Faktem jest, że praca jest istotnym elementem życia każdej ludzkiej jednostki. Posiadanie zawodu pozwala na utrzymanie się, ukształtowanie autonomicznej pozycji społecznej i tożsamości. Przy tym trzeba zwrócić uwagę na obciążenia z tym związane. Wspomniane wcześniej badania wskazują na stres jako jedno z największych zagrożeń pracowniczych, co więcej wymieniany jest razem z hałasem jako czynniki szkodzące zdrowiu w pracy. 

 

W obecnych czasach naturalnie występuje znacznie mniejsza ilość potencjalnych zagrożeń, niż miało to miejsce wcześniej, natomiast nastąpił wzrost ludzi cierpiących z następujących powodów: 

 

  • nadmiernego obciążenia pracą,
  • pośpiechu,
  • presji czasowej,
  • konfliktów interpersonalnych,
  • niepewności organizacyjnej.

Stąd niezbędne jest zadbanie o właściwy poziom zdrowia psychicznego za sprawą braku posiadania jakichkolwiek symptomów mogących zwiastować zaburzenia psychiczne. Mówi się również o tzw. harmonii w obrębie struktury osobowości, pozwalającej na pełne zrealizowanie potencjału człowieka, zdolnego do znalezienia swojej roli w społeczeństwie.

Jeśli szukasz pracy jako opiekunka do osób starszych w Niemczech sprawdź stronę https://privatecare24.pl/oferty-pracy/

 

Dzięki temu opiekunka osób starszych będzie w stanie skutecznie wykonywać swoje obowiązki, radzić sobie z negatywnymi emocjami i sytuacjami niesprzyjającymi. Jeśli stan psychiczny będzie nieodpowiedni, obniży on znacznie jakość życia, zniechęci do przychodzenia do pracy i, finalnie, do odejścia z niej. Stąd też taka pracowniczka nie powinna być w nałogu alkoholowym, narkotykowym, ale i tytoniowym. 

 

Pewne profesje są znacznie bardziej narażone na stres od pozostałych. Gdy mowa o pracy z seniorami, napięcie towarzyszące wykonywaniu zadań związanych z opieką oraz pielęgnacją jest w stanie doprowadzić do zaburzeń funkcjonowania opiekunki, która może w końcu wypalić się zawodowo. Profesjonalne pracowniczki zajmujące się osobami starszymi muszą być przygotowane pod względem umiejętności i wiedzy, co więcej ich zdolności powinny być powiązane z profilaktyką dotyczącą niepowodzeń zawodowych. Wspomniane wypalenie wynika w głównej mierze w sytuacjach nieprofesjonalnej opieki odbywającej się w domowych rodzinnych warunkach, ponieważ obawiamy się potępienia moralnego, wynikającego z niedopełnienia powinności wobec osoby starszej.


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat