ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dlaczego należy unikać słodyczy?

Wtorek, 02 kwietnia 2019 5688
Dla wielu z nas słodycze są kuszącą przekąską, która apetycznie wygląda, a dodatkowo jeszcze lepiej smakuje. Słodycze, jak sama nazwa wskazuje są słodkie, a to oznacza dobre, ale cukier, który znajduje się w słodyczach nie koniecznie jest tak dobry dla naszego zdrowia, jak dla naszych kubków smakowych.

Jest to składnik, który może silnie uzależniać, a do tego wyniszcza on organizm. To właśnie dlatego należy go unikać. Słodycze, czyli cukier zaburzają pracę organizmu. Negatywnie wpływa na pracę mózgu, upośledza funkcjonowanie nerek i serca, a także osłabia zęby i przyczynia się do powstawania próchnicy. To jednak nie wszystko – dlaczego jeszcze lepiej unikać słodyczy - doradza autorka http://blogeraska.pl/.

Coraz więcej słyszy się na temat tego, że cukier jest szkodliwy dla zdrowia. Jednak wiele osób nie słucha tego co mówią lekarze i dalej zajadają się słodkościami, ponieważ to im sprawia przyjemność. Już od wielu lat słyszy się od lekarzy o szkodliwości słodkich przekąsek, a szczególnie cukru, który przyczynia się do doskonałego smaku, ale jednocześnie jest trucizną dla ludzkiego organizmu. Ten produkt trafiając do organizmu nie dostarcza do niego żadnych witamin i minerałów, a przecież jest to produkt, który pochodzi z buraków cukrowych i trzciny, to właśnie z nich wytwarzana jest sacharoza. Jest ona cukrem spożywczym, który łatwo się przyswaja, a jest bardzo szkodliwy dla zdrowia.

Trochę o badaniach na temat cukru

W organizmie metabolizm węglowodanów jest niekompletnym procesem. A to przyczynia się do tworzenia się metabolicznych toksycznych związków. Do tych produktów należy kwas pirogronowy, a także cukry, które mają aż pięć atomów węgla. Kwas pirogronowy dociera do mózgu i znajduje się w systemie nerwowym, a odmienne cukry znajdują się w czerwonych krwinkach. Toksyczne związki metaboliczne mają negatywny wpływ na pracę komórek, zakłócając ich oddychanie. Przez to komórki nie są w stanie przenosić wystarczającej ilości składników odżywczych i tlenu do narządów i układów w organizmie, a to uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Przez to może dojść do obumarcia komórek, a to zaburza pracę organizmu i może prowadzić do zapoczątkowania chorób degeneracyjnych.


Badania wykazały również, że odżywanie się cukrem w nadmiernych ilościach może prowadzić do śmierci. Cukier w nadmiernych ilościach może prowadzić do zapoczątkowania hipoglikemii, a także rozwija nadwagę, otyłość i cukrzyce. Jedzenie słodyczy w dużych ilościach może wypłukiwać z organizmu niezbędne sole mineralne, a także witaminy. Prowadzić może również do podniesienia się ciśnienia krwi, zwiększenia się poziomu złego cholesterolu we krwi, a więc zwiększa ryzyko rozwoju zawału serca. Dodatkowo niekorzystnie wpływa to na zdrowie zębów, ponieważ przyczynia się do powstawania próchnicy.
Konsekwencji jedzenia słodyczy, jest naprawdę wiele, kolejne z nich to osłabienie organizmu, zaburzenia pracy układu nerwowego, co przyczynia się do problemów z koncentracją i pamięcią, a także ból głowy i problemy ze snem. Warto również wiedzieć, że o chorobie Alzheimera mówi się dużo w kontekście cukrzycy.

Unikaj cukru – słodycze szkodzą

Trawienie cukru jest skomplikowanym procesem. Do jego zachodzenia konieczne jest pobieranie witamin z grupy B, wapnia, magnezu, a także potasu i chromu. To właśnie dlatego dojść może do osłabienia kości i zębów, kiedy w naszej diecie znajduje się za dużo cukru. Trawienie węglowodanów sprawi, że organizm pobierać będzie za duże ilości wapnia, co zapoczątkuje próchnicę i problemy z układem kostnym. Kiedy cukier trafia do organizmu, to na początku znajduje się on w wątrobie, po przepełnieniu narząd ten wydala glikogen, który jest w formie kwasów tłuszczowych, a trafiają one do krwi. Kwasy te zaczynają się gromadzić w najmniej aktywnych miejscach w organizmie, przez co zaczyna się rozwijać otyłość. Nadmiar kwasów tłuszczowych atakuje również serce, nerki, a także prowadzi do upośledzenia pracy innych organów. Dodatkowo cukier może doprowadzić do zakwaszenia organizmu. Spożywanie cukru w nadmiarze jest szkodliwe dla układu nerwowego, ponieważ uszkadza pracę móżdżku i sprawia, że procesy tworzenia się tkanek zaczynają spowalniać, a to przyśpiesza procesy starzenia się mózgu.

 

Spożywanie cukru – czy można?

Statystyki wykazują, że jesteśmy w stanie zjeść nawet do 38 kilogramów cukru w ciągu roku. Cukier co prawda powinien znaleźć się w naszej codziennej diecie, jednak tylko w ograniczonych ilościach. Węglowodany nie powinny przekraczać 10 procent dziennego zapotrzebowania energetycznego. Tak więc najlepiej nie spożywać więcej niż 50 gramów cukru w ciągu dnia. To około 12 łyżeczek cukru na dobę. Jeśli będziemy spożywać cukier w zalecanych i bezpiecznych dawkach, to istnieje szansa, że nie będziemy odczuwać żadnych negatywnych skutków wynikających z jego spożywania. Cukier jednak znajduje się niemal we wszystkim i nie łatwo jest ograniczyć jego ilość do absolutnego minimum. Jednak pomóc nam w tym może ograniczenie spożywanych słodyczy, które są bogate w cukry proste, czyli te najbardziej szkodliwe dla zdrowia.

undefined


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat