artykuł sponsorowany

Dlaczego 9 maja obchodzimy Dzień Europy?

Piątek, 07 maja 2021 581
Dzień Europy upamiętnia rocznicę ogłoszenia planu zjednoczenia europejskiego, znanego jako Deklaracja Schumana od nazwiska prezentującego go ówczesnego ministra spraw zagranicznych Francji, Roberta Schumana. W tym roku przypada 71. rocznica tego wydarzenia.

Choć idea jedności europejskiej nie była pomysłem zupełnie nowym (jej korzenie sięgają czasów Karola Wielkiego, a o europejskiej jedności i elementach integracji znanych nam dzisiaj pisali i mówili politycy, ekonomiści i wizjonerzy XIX i XX wieku, w tym także Polacy), to jednak właśnie Plan Schumana dał początek integracji europejskiej, której rezultatem jest znana nam dzisiejsza Unia Europejska.

  • „Pokój na świecie nie mógłby być zachowany bez twórczych wysiłków na miarę grożących mu niebezpieczeństw.”
  • „Europa nie powstanie od razu ani w całości: będzie powstawała przez konkretne realizacje, tworząc najpierw rzeczywistą solidarność”

 

Na deklarację odpowiedziały oprócz Francji i Niemiec także Włochy oraz Belgia, Holandia i Luksemburg. 18 kwietnia 1951 roku sześć krajów podpisało Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, znany jako Traktat Paryski.

 

Powstanie zjednoczonej Europy przyczyniło się do spełnienia głównej idei zawartej w Deklaracji Schumana: od ponad 70 lat Europa wolna jest od konfliktów zbrojnych w skali całego kontynentu, a w 2012 UE uhonorowana została Pokojową Nagrodą Nobla.

 

Pełen tekst deklaracji w języku polskim dostępny jest pod adresem: https://www.robert-schuman.eu/pl/doc/questions-d-europe/qe-204-pl.pdf

 

Więcej informacji o majowych rocznicach w Polsce i Unii Europejskiej w Biuletynie przygotowanym przez EUROPE DIRECT Piotrków Trybunalski http://bit.ly/numer_specjalny_maj_2021

 

Dni Europy w naszym mieście, w tym roku, jak większość imprez zostały przeniesione do sieci. Europe Direct Piotrków Trybunalski zaprasza do świętowania na stronie http://piotrkow.info.pl oraz na FB https://www.facebook.com/EDPiotrkow.

 

W niedzielę 9 maja EUROPE DIRECT zaprasza na konkurs ekologiczny z nagrodami http://bit.ly/zielone_okulary

 

A dla wszystkich, którzy opublikują 9 maja zdjęcie z flagą europejską z hasztagiem #edprzezzieloneokulary na Facebooku lub Instagramie - czekają prezenty niespodzianki!

 

 

 

Europe Direct - Piotrków Trybunalski

ul. Dąbrowskiego 20,

97-300 Piotrków Trybunalski

europedirect-piotrkow@piotrkow.info.pl

tel. 44 6497662

 

http://www.europe-direct.piotrkow.info.pl


Zainteresował temat?

0

1


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat