ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dieta sous vide – na czym polega i jak ją stosować?

Poniedziałek, 18 stycznia 2021 1051
Metoda gotowania sous vide cieszy się coraz większą popularnością poza kuchniami restauracyjnymi. To sposób na przygotowanie posiłków maksymalnie zdrowych i bogatych w wartości odżywcze. Stosowanie tej techniki wymaga jednak odpowiednich przygotowań i sprzętu.

 

Czym jest sous vide?

 

Sous vide to technika przygotowywania żywności. Polega na gotowaniu mięs, ryb i warzyw w hermetycznych opakowaniach, czyli w próżni. Francuska nazwa tej metody oznacza zresztą właśnie „w próżni”.

Gotowanie metodą sous vide zajmuje sporo czasu, bo temperatura wody nie powinna przekraczać temperatury wrzenia. Technicznie rzecz ujmując, żywność jest poddawana obróbce w kąpieli wodnej, nie we wrzątku. To wyzwanie w domowych warunkach, ale w restauracjach to właśnie metoda sous vide jest nierzadko metodą dominującą. Wynika to z zalet tak przygotowanego jedzenia.

Sous vide przedłuża świeżość żywności. Dzięki próżniowemu pakowaniu potrawa zachowuje swój naturalny wygląd i nie tylko, bo także smaki oraz aromaty. Oznacza to, że smakuje bardziej świeżo. Wiele osób podkreśla też, że sous vide pozwala poznać znane smaki na nowo – w tej bardziej naturalnej, bogatszej wersji. Obfitość smaków i aromatów można zresztą rozumieć dwojako, bo zawartość naturalnych składników wiąże się też z zawartością witamin i mikroelementów. To, co dostarcza nam energii i zdrowia, pozostaje w potrawach, nie np. w sosie.

Posiłki sous vide są więc smaczniejsze, zdrowsze i świeższe.

 

Jak stosować sous vide w domowych warunkach?

 

Aby samodzielnie przygotować żywność metodą sous vide, należy posiadać urządzenie do gotowania próżniowego. Wiąże się to więc w pewnym wydatkiem, dla wielu osób dużym. Ponadto, warto też pamiętać, że każda potrawa wymaga nieco innej temperatury zależnie od rodzaju (mięso, ryby czy warzywa) i nawet gramatury. Poza urządzeniem trzeba więc posiadać także pewną podstawową wiedzę. Dostarczyć mogą jej liczne przepisy, które bez problemu znajdziesz w sieci.

Innym problemem może być jednak to, że sukces gotowania sous vide trzeba niejako powierzyć innym, stosując nieznane nam przepisy. Może to więc skończyć się zawodem. W końcu nikt nie lubi niesmacznych posiłków, a na takie można trafić, używając nieznanych receptur.

 

A może coś łatwiejszego?

 

Rozwiązaniem na problemy wynikające z domowego stosowania sous vide może być zamówienie cateringu dietetycznego od SuViBox. To stosunkowo nowa rzecz na polskim rynku, bo póki co tylko jedna firma oferuje taki sposób przygotowania żywności. Niemniej, jest to najprostsza i najbardziej efektywna opcja dla osób, które chcą odżywiać się zdrowo, ale niekoniecznie planują zakup odpowiedniego sprzętu i naukę nowych przepisów. Dieta pudełkowa sous vide jest zbilansowana, przygotowana przez kucharzy i, co tu dużo ukrywać, wygodna. Posiłki trafiają bowiem prosto pod Twoje drzwi i wymagają jedynie podgrzania.

 


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat